V w ZES STAPPEN VAN FONTEIN 'HET IS EERLIJKER ALS ALLE CLUBS ZICH MOETEN REDDEN ZONDER GEMEENTESTEUN' §1 V ajaxlife ^4 f Behouden Schuldenlast Om het voetbal weer gezond en eerlijker te krijgen, maakte Maarten Fontein een zesstappenplan, dat hij presenteerde bij de European Club Association en de Professional Football Strategy Council van de Uefa. Hieronder de zes stappen. 0 Reguleren van spelersagenten. Spelers onder achttien jaar zouden contracten met clubs moeten aangaan zonder tussenkomst van een agent. 0 De opleidingsvergoedingen moeten minimaal worden verdubbeld. De drang om te kopen en maar te zien of iemand goed genoeg is, wordt daarmee minder. INTERVIEW 4 4 26-04-2012 XX JT& Maarten Fontein Ajax heeft sinds de invoering van het betaalde voetbal bijna altijd geleund op de jeugdopleiding. Wekelijks spelen minimaal zes spelers die op De Toe komst zijn opgeleid in de Arena. Het grootste probleem in Amsterdam lijkt niet het opleiden, maar het behouden van de talenten. Het zesstappenplan van Fontein kan de club helpen. Een van de punten die Fontein graag in gevoerd ziet worden in de komende vijf jaar is de verplichting van een ta lent om zijn eerste contract te tekenen (voor minimaal drie jaar) bij de club waar hij is opgeleid. Fontein vergelijkt het met de IT- wereld, waar studenten ook een con tract tekenen bij het bedrijf dat ze heeft begeleid. "Je investeert in de kennis van iemand. Dan is het niet de bedoeling dat hij die kennis meteen meeneemt naar een ander bedrijf. We zouden dit systeem ook in het voetbal moeten invoeren. Als een speler zes tien is, tekent hij een contract voor drie jaar of zelfs vijf jaar. Zo kan de club zijn talenten meteen iets langer vasthouden." Clubs blijven toch wel manieren vinden. Ze kunnen een baan aan de ouders aanbieden, zodat het ta lent wel mee moet verhuizen. Zeg maar, het verhaal van de bestbe- taalde taxichauffeur van Londen. "Dat is gebeurd, maar gaat niet meer. Er wordt nu gekeken bij zo'n verhui zing of de ouders wel echt dezelfde soort baan houden die ze hadden. Dus niet dat een lasser ineens taxi chauffeur wordt. Dan gaat er vanuit de Fifa een streep door de transfer." En dan heb je nog het probleem dat spelers als Ouasim Bouy als ze bijna negentien zijn voor een zak geld naar Juventus gaan. Hij zal ook weten dat hij eerder bij Ajax doorbreekt dan in het talent- onvriendelijke Italië. "Het is inderdaad moeilijk. Ik zag bij mijn bezoek aan De Toekomst ook makelaars rondlopen. Gewoon op een doordeweekse dag, tijdens een training. Daar heb je mee te maken. De makelaarswereld moet ook gere guleerd worden. Ik vind het van groot belang dat agenten niet betrokken worden bij jeugdtransfers. Daar praat de ECA ook over met de interna tionale spelersmakelaarsorganisatie (EFAA, red.). Zij staan daar minder voor open. Dus zouden we met een protectiemaatregel moeten komen." "Zoals dat ook is gelukt met het reguleren van transfers van jeugdspe lers uit Afrika en Zuid-Amerika naar Europa. Ouders hadden dollartekens in hun ogen, de spelertjes kregen een ticket naar Europa. Een enkeltje. Ze gingen ook echt niet terug naar hun geboorteland als ze geen contract kregen. Waar ze wel terecht zijn ge komen, is vaak niet duidelijk. Nu moeten ook die transfers aan stren gere eisen voldoen. Zo'n speler moet in eigen land aangesloten zijn bij een club of een bond. Weten we niet wie de ouders zijn, gaat de transfer ook niet door. Als Fifa-rechter had ik 25 tot 30 procent van de jeugdtransfers daarmee te maken." Dat lost het probleem binnen Eu ropa nog niet op. De Europese wetgeving schrijft voor dat je van af je zestiende een contract mag tekenen. "We willen deze grens voor het voet bal ook graag ophogen naar achttien jaar. Dan hebben we over de hele we reld dezelfde grens. Spelers blijven zo ook langer bij de club waar ze zijn opgeleid. Zolang dat niet kan, zul len we andere maatregelen moeten nemen. Zoals het verhogen van de opleidingsvergoedingen. Clubs ko pen nu maar raak, en betalen 17.000 euro per opleidingsjaar. Ik ben er een groot voorstander van dat bedrag te verdubbelen. Als je dan een speler van zeventien jaar haalt, moet je voor vijf opleidingsjaren meer dan 1,5 miljoen euro betalen. Het verhoogt de drem pel om te kopen. Dan haalt een club alleen de exceptionele talenten, en niet een dozijn spelers in de hoop dat er een van hen doorbreekt." Jullie willen dus het liefst de wet geving aanpassen. Is het niet mo gelijk om met de clubs onderling gewoon afspraken te maken? "Weet je wat het is? In de G14 (de voorloper van de ECA, red.) is wel eens gesproken over de hoge salaris sen. Er werd afgesproken dat er niet boven een bepaald bedrag uitbetaald zou worden. Toen kwamen er toch clubs die zeiden: wij gaan eroverheen, want we willen die ene speler graag hebben. Een herenakkoord werkt ge woon niet. Als we de zes punten die ik eerder presenteerde doorvoeren, wor den clubs uiteindelijk gedwongen om zelfopgeleide spelers op te stellen. In Nederland zie je dat nu al gebeuren. Dat gaat in andere landen ook gebeu ren." Een club als Ajax haalt ook spe lers die jonger zijn dan achttien jaar uit het buitenland. Denk aan Jan Vertonghen, Toby Alderwei- reld, Christian Eriksen en Nicolai Boilesen. "We moeten ons niet heiliger voor doen dan de paus. Mochten de re gels veranderd worden, heeft dat ook consequenties voor onze clubs. Maar Ajax kan natuurlijk wel een of twee grote talenten nemen, maar wel voor een hogere prijs." Een van de punten die momenteel al worden doorgevoerd, is financial fair play. Vanaf het seizoen 2013/2014 kunnen clubs met een te hoge schuldenlast of niet kloppende begroting bestraft worden. Van een boete tot uitsluiting in de Europese competities aan toe. Fontein: "We zitten nu in het eerste van twee monitorjaren. We merken dat de verhoudingen scheef zijn: sommige clubs geven tachtig procent van hun begroting uit aan spelerssalarissen, en maar vijf procent aan hun jeugdopleiding. Het zou goed zijn als alle bonden een licentiesysteem invoeren, en er in eigen land al voor zorgen dat clubs die hun zaakjes niet in orde hebben niet mogen beginnen aan de competitie." Voor Nederlandse en Duitse clubs zal niet veel veranderen; zij zijn in eigen land al onderhevig aan een streng licentiesysteem. Dat systeem kent het Spaanse voetbal bijvoorbeeld niet. Het gevolg: Real Madrid heeft de schuld laten oplopen tot ruim zevenhonderd miljoen euro, FC Barcelona kent een schuld van ruim vierhonderd miljoen euro. "De Spaanse bond heeft totaal geen macht; die ligt, zeg maar, bij de grote clubs," stelt Fontein. "De hele tweede divisie is failliet. De clubs daar zitten met salarisposten die de omzet ver overstijgen. Er gaan zeker Spaanse clubs omvallen. Ook omdat er in Spanje geen solidariteitsprincipe is bij de verdeling van tv-gelden. FC Barcelona en Real Madrid strijken bijna al het geld op. Dat is geen gezonde situatie." Maar is het niet zo dat als de Uefa tegen bijvoorbeeld FC Barcelona, Real Madrid en ook Manchester City en Chelsea zegt dat ze worden uitgesloten omdat het financieel een rommeltje is zonder steun van een rijke suikeroom, dat ze een eigen Europese competitie gaan beginnen? "Nee. De ECA staat achter financial fair play, en heeft een zeer goede re latie met de Uefa. We zijn blij met de Champions League, en ook de Eu ropa League wordt opgewaardeerd. De grote clubs dwingen elkaar ook tot zelfreiniging. Clubs als Arsenal en Manchester United zijn ook niet te spreken over dat suikerooms de topsalarissen bij de concurrentie be talen. Een club als Bayern München kan door het strenge licentiesysteem in Duitsland niet eens zo werken als bijvoorbeeld City. Er zijn genoeg gro te clubs die echt blij zijn met financial fair play." In Nederland kreeg PSV een le ning van de gemeente Eindhoven, dat de grond onder het stadion en het jeugdcomplex kocht. Wat vindt u daarvan? "Het systeem laat het toe. Derden mogen wel investeren in de infrastructuur, alleen geen geld stoppen in de tekorten op de salarissen bijvoorbeeld. Clubs kunnen wel schuiven met potjes, dat is waar. Ik kan me voorstellen dat mensen er problemen mee hebben dat de ene club wordt geholpen door de gemeente en de andere niet. Dat is niet heel fair. Het is eerlijker als alle clubs zich moeten redden zonder gemeentesteun. Dan krijg je misschien een kleinere competitie. Het zal me niet verbazen als dat alsnog gebeurt. We hebben veel profclubs voor zo'n klein stukje land." Als uw zesstappenplan wordt ingevoerd binnen enkele jaren, wordt het gat tussen Ajax en de absolute top dan ook kleiner? "Er zullen altijd grote clubs blij ven, maar het gat met de Europese subtop zal kleiner worden. Het is Ajax in de jaren zeventig en ne gentig ook gelukt om in de top te komen, dankzij een goede jeugd opleiding." Supporters zijn al lange tijd tegen het moderne voetbal, waarin commerciële belangen groot zijn. O Geen buitenlandse transfers toestaan voor spelers onder de acht tien jaar. Hiervoor moet een uitzonderingsregel voor het voetbal komen in de huidige Europese wetgeving. Het eerste contract dat een speler tekent (nu vanaf zestien jaar) is voor minimaal driejaar, b(j de club waar h(j zjjn opleiding heeft geno ten. Zo kunnen clubs hun jeugdspelers langer aan zich binden. Het aantal contractspelers per club moet gelimiteerd worden tot 25. Het aantal jeugdspelers blijft wel ongelimiteerd. Q Het invoeren van financial fair play, waardoor clubs niet meer mogen uitgeven dan binnenkomt, en bijvoorbeeld salarissen niet door een suikeroom kunnen worden betaald. Deze regel gaat in het seizoen 2013/1014 in voor deelname aan de Champions League en Europa League.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 9