Jody Lukoki ruikt aan eerste elftal en profleven 'IK SPEEL OP MIJN GEVOEL ALS IK TWIJFEL, GAAT HET MIS' JODY LUKOKI Jody Lukoki (19) is zo'n speler over wie je lange discussies kunt voeren: is hij een groot talent of te licht voor Ajax? Zijn jeugdigheid moet er in elk geval uit, weet hij. ajaxlife 26-04-2012 i Opvallen Schommelen Inbeelden INTERVIEW Wf Een jaar vol leermomenten geval totaal niet in dat type voetballer. "Je kunt niet na je debuut zeggen: ik ben er. Ik kan me ook niet inbeelden dat jongens dat hebben. Een debuut smaakt alleen maar naar meer. Ik voetbal hier ook met allemaal jongens die alleen maar beter willen worden. Niemand denkt dat hij er al is." Lukoki wordt van huis uit ook met beide benen op de grond gehouden. Zijn ouders vluchtten met hun vier kinderen - Jody en zijn zeven minuten oudere tweelingbroer Madjer waren amper een jaar oud - vanuit Congo naar Nederland. Over de oorlog die in het Afrikaanse land woedde, wordt niet veel gesproken in huize Lukoki, maar het besef dat het in Nederland vele malen beter is, is er wel bij de kin deren ingegoten. Mopperen dat je na een paar wedstrijden in Ajax 1 weer terug moet naar Jong Ajax, mag wel, maar niet te lang. "Als ik een beetje uit de hoogte doe, zeggen ze er ook wat van. Mijn vader zegt als ik teleurgesteld ben: 'Je moet gewoon je best blijven doen. Kop op.' Mijn ouders steunen me. Ik doe er alles voor om ze trots te maken. Daarnaast kan ik wel bij mijn zaak waarnemer, Chiel Dekker, terecht als ik de behoefte heb om met iemand te praten. Ik heb het geluk dat ik de juiste mensen om me heen heb." Lukoki hoeft ook alleen maar naar zijn broer te kijken, om te beseffen dat hij in een bevoorrechte positie zit. Mad jer Lukoki is volgens zijn broer even snel en fysiek sterker. Alleen technisch is Jody de betere. Vindt Jody. Toch speelt de een sinds de B'tjes bij Ajax, en is de ander na het faillissement van de ambitieuze Haarlemse amateur club Young Boys nu zelfs clubloos. "Waarom Ajax voor mij koos? Ik weet het niet. Ik weet alleen dat het wel goed ging toen ik met een KNVB- team tegen Ajax speelde. Misschien dat ik daar opviel. Misschien heb ik ook wel een beetje geluk gehad." Ook binnen Ajax wordt hij wel eens gecorrigeerd. En niet alleen op het veld, als met Jan Vertonghen. Hij heeft op advies zijn twitteractiviteiten drastisch verminderd. Op een voet balveld is snelheid een wapen, op social mediagebied kan het een val kuil zijn. Na zijn debuut tegen Fey- enoord moest hij van De Boer zijn excuses aanbieden aan de gepoorte De Cler. "Ik was nogal speels, maar dat raak ik al een beetje kwijt. Ik probeer niet altijd in de picture te zijn. Soms twitter ik een week niet meer, of alleen over de resultaten. Wat ik ga doen als we kampioen worden? Weet ik nog niet. Maar voor op het podium heb ik nog wel wat aardige dansmoves." Geboren 15 november 1992 (te Kindu, Congo) Debuut Ajax 19 januari 2011 (Ajax - Feyenoord 2-0) Palmares Landskampioenschap 2011 Wedstrijden (minuten) Doelpunten (assists) 2010/2011 2 (20) - (-) 2011/2012 11 (526) 2 (-) DOOR MIKE VAN DAMME Jan Vertonghen zei hem de bal terug te passen. Jody Lukoki had echter al bedacht dat hij zou aannemen en schieten zodra de aanvoerder hem de bal zou geven. Zoals hij dat ook tegen ADO Den Haag deed, in de 47ste minuut. Aannemen, schieten, scoren en dan een salto maken. Maar in de 21ste minuut van sc Heerenveen - Ajax werd zijn bedachte vernietigende schot in werkelijkheid een rolletje. Geen goal, geen salto. Wel gemopper van Vertonghen. Het zijn acties als in Den Haag dat trainer Frank de Boer de negentien jarige rechtsbuiten speeltijd geeft. Het zijn acties als in Heerenveen waarom de trainer tegelijkertijd stelt dat het beter moet, dat 'de jeugdigheid eruit moet'. Maar wat vindt Lukoki zelf? "Ik probeer altijd mijn eigen spel te spelen," stelt de in Congo geboren Amsterdammer. "Soms maak ik de goede keuze, soms de verkeerde. Ik speel op mijn gevoel. Als ik twijfel, gaat het mis. Dus als ik iets in mijn hoofd heb, ga ik ervoor. Dan verlies ik wel eens het overzicht, kijk ik naar beneden, zie ik niet wat er om me heen gebeurt." Hij bevestigt: zo ging het in Hee renveen ook. Hij had de hele aan val tijdens de rush van Vertonghen al uitgedacht. "Ik nam de bal alleen verkeerd aan, daarom was mijn schot ook slecht. Als je in die positie staat, moet je hard op doel schieten. Of de bal overspelen, zoals Jan zei. Hij had gelijk." Het ene talent meldt zich aan de poort van Ajax 1, doet de deur open en kan deze achter zich dichttrekken. Zoals Christian Eriksen, die eigenlijk met een basisspeler werd en unaniem werd gezien als groot talent. Lukoki schom melt echter nog tussen het eerste elf tal en Jong Ajax, tussen de predicaten 'groot talent' en 'een zesje'. De deur staat soms open, soms op een kier. Vorig seizoen maakte hij in de thuiswedstrijd tegen Feyenoord (29 januari) zijn debuut, en trakteerde meteen Tim de Cler achter de ach terlijn op een panna. Hij viel daarna alleen nog in tegen ADO Den Haag, voordat Ajax de dertigste landstitel mocht vieren. Dit seizoen kwam hij - mede door een zware blessure van Miralem Sulejmani - in competitie verband zes keer in actie, met zelfs basisplaatsen tegen Roda JC (uit), PSV (thuis) en sc Heerenveen (uit). Vooral tegen PSV stelde de rechts buiten, die in december zijn contract verlengde tot medio 2015, zichzelf teleur. "Ik bereidde me anders voor op deze wedstrijd dan normaal, was nerveuzer, te gefocust. Het was niet mijn sterkste optreden. Dat was balen. Maar zulke wedstrijden horen er ook bij als je je ontwikkelt. Ik zie de minu ten die ik nu meepik, als een leerpro ces voor volgend seizoen. Dan moet ik er staan," stelt de aanvaller, die even snel praat als dat hij rent. "Dan moet ik vechten voor een plek bij de eerste achttien." Frank de Boer sprak eerder dit seizoen over spelers die te snel dachten dat ze 'er al waren'. Gezien het gat tussen zijn laatste wedstrijd vorig seizoen (20 maart, tegen ADO Den Haag) en zijn eerste wedstrijd dit seizoen (21 september, tegen Noordwijk), zou de opmerking ook voor Lukoki kunnen gelden. De rechtsbuiten gelooft dat echter niet. Hij herkent zichzelf in elk

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 6