CONTRACTVERLENGING LAAT OP ZICH WACHTEN 'HET IS BELANGRIJK OM TE WETEN DAT JE HET NIVEAU AANKAN' A V RICARDO VAN RHIJN Hoe verhoudt zich het niveau van Jong Ajax tot Jong Oranje en het Nederlandse beloftenelftal? Ajax Life sprak met Jody Lukoki (19), Joeri de Kamps (20) en Daley Blind (22) over hun interlandtoekomst. JEUGDSPELERS ORANJE ajaxlife Ricardo van Rhijn is al een tijdje gewoon bij Ajax. Dat is een ding met Ajax in gesprek over con- dat zeker is. Ik hoop dat we tractverlenging. De verdediger eruit komen." kan na dit seizoen eventueel Inmiddels is de voetbal transfervrij de deur uitlopen, wereld buiten Amsterdam Dat hij de laatste weken gere- ook wakker geworden. Er zijn geld speelt, bevordert het kapers op de kust. "Clubs zijn proces niet echt. "Ik ga nu niet op de hoogte van mijn aflo- blind overal ja op zeggen," stelt pende contract. Vooral clubs Van Rhijn. "Kijk, je moet gewoon uit de eredivisie, topvijf, -zes, goed voor jezelf opkomen en zeg maar. Maar wat ik al zei: verschillende opties open hou- het liefst blijf ik de komende vijf den. Het liefst blijf ik natuurlijk jaar in de Arena." Minuten INTERVIEW 4 4 15-03-2012 X X dan een of twee van die momenten heb. Op een hoog niveau worden die genadeloos afgestraft. Dat moet eruit. Hoe? Door veel te spelen, en door je fouten te onthouden." Volley Tegenover die momenten van ogenschijnlijke onverschilligheid staan fluwelen manieren van verdedigen, als die term nog eens genoemd mag worden. Zoals tegen Feyenoord, in De Kuip, waar Van Rhijn met een simpele en gecontroleerde volley niet alleen een dieptepass elimineerde, maar meteen ook een medespeler op maat bediende. "Ik probeer wel zoveel mogelijk op een voetballende manier te verdedigen. Met één keer raken, als dat kan. Het voordeel is dat je teamgenoot dan ook iets meer tijd krijgt." Van Rhijn straalt de rust uit die je niet zozeer bij een jong talent verwacht. Al kan het nog beter. Hij ervaart zelf een spanning die hij in de Al en Jong Ajax niet had. Zijn ontwikkeling heeft hem in elk geval in de pikorde op rechts boven de een jaar jongere Ruben Ligeon gebracht. Ligeon kreeg dit seizoen ook speeltijd als vervanger van Van der Wiel, maar zat de laatste weken niet bij de selectie. Ligeon viel uiteindelijk ook af voor de definitieve selectie voor het Nederlandse beloftenelftal. Ook bondscoach Adrie Koster koos voor Van Rhijn. "Ik weet niet of het jaartje verschil veel uitmaakt. Dat kunnen anderen, denk ik, beter beoordelen. Wat de precieze achtergronden zijn voor de keuze van mij boven Ligeon, durf ik niet te zeggen." Wat zeker niet tegen hem werkt, is dat Van Rhijn doet denken aan Van der Wiel wat speelwijze betreft. Beide backs hebben een natuurlijke drang naar voren. Van Rhijn bepaalde in de oefenwedstrijd tegen de beloften van Denemarken vlak voor tijd de Geboren 13juni1991 (te Leiden) Debuut Ajax 21 september 2011 (Noordwijk- Ajax 1-3) Palmares Wedstrijden (minuten) Doelpunten (assists) 2011/2012 11 (724) 0(2) Beloftenelftal Oranje kleurt rood-wit DOOR SANDER ZELDENRIJK Gedurende de bekerwedstrijd Jong Ajax - Jong FC Groningen zaten Adrie Koster en Dennis Bergkamp op de tribune naast elkaar. Koster bekeek de matige wedstrijd als kers vers bondscoach van het Nederlands beloftenelftal. Uiteindelijk selec teerde de voormalig Ajaxcoach vijf Ajacieden voor de oefeninterland tegen Denemarken in Bunschoten- Spakenburg: Ricardo van Rhijn, Daley Blind, Joeri de Kamps, Jody Lukoki en Lorenzo Ebecilio. Dico Koppers haakte geblesseerd af. Het elftal speelt geen kwalifica tiewedstrijden, alleen oefenduels. Het is een stap hoger dan Oran- je onder negentien, gericht op een mogelijk betere doorstro ming naar Jong Oranje. Koster: "Voor ons is dit een goede ma nier om talenten te monitoren die niet meer in Oranje onder negentien mogen spelen, maar nog niet toe zijn aan Jong Oran je. Tussen die twee teams zat een groot gat, dat we hiermee kunnen ondervangen. Jongens die nog niet klaar zijn voor Jong Oranje kunnen we zo mooi de mogelijkheid bieden ervaring op te doen. Zoals in Tou lon, later dit seizoen. Dat is toch een aansprekend jeugdtoernooi." Oranje won van Denemarken met 3-0. De geselecteerde Ajacieden wa ren wel te spreken over de driedaagse stage. Daley Blind speelde als aan voerder op het middenveld een ver dienstelijke wedstrijd. "Het niveau bij het beloftenelftal is hoger dan bij Jong Ajax, omdat driekwart van de spelers al in de eredivisie speelt. De vorige keer had ik geen uitnodi ging voor Jong Oranje gekregen. Dat kwam ook omdat ik bij Ajax weinig minuten maak en meestal niet op het middenveld speel. Wat dat be treft was ik blij dat ik tegen Dene marken wel werd geselecteerd en op het middenveld kon spelen." Ook Jody Lukoki kon terugkijken op een goede wedstrijd. In het verleden speelde hij in Oranje onder negen tien. "Het is goed als eredivisiespelers door dit soort wedstrijden interna tionale ervaring opdoen. Ik vond het leerzaam. Het doel van deze spelers is spelen in het Nederlands elftal en dit verkleint in ieder geval de stap naar Jong Oranje. Verder ken ik de kwalitei ten van de andere jongens weer beter. Zij zijn toch onze concurrenten in de eredivisie. En het is belangrijk om te weten dat je het niveau aan kan." Voor middenvelder Joeri de Kamps was het zijn eerste selectie. "Ik werd uitgenodigd omdat een andere speler (Maikel Kieftenbeld van FC Groningen, red.) niet kon spelen. Toch voelde deze uitnodi ging wel speciaal. Ik zie het als een bekroning voor mijn spel. De trai ningen waren van een hoog niveau. Je moet hier wel een stapje meer doen. Het is te merken dat de andere jongens ere divisie-erva ring hebben. Daarnaast is het goed om even uit je dagelijkse ritme te worden gehaald, waardoor je weer fris naar de club gaat." Jody Lukoki Laatste selecties, spelers vetgedrukt zaten in uiteindelijke selectie, andere spelers in voorselectie of geblesseerd Jong Oranje geen Beloftenelftal Daley Blind Lorenzo Ebecilio Joeri de Kamps Jody Lukoki Ricardo van Rhijn Dico Koppers Oranje onder negentien Stefano Denswil Mitchell Dijks Fabian Sporkslede Davy Klaassen Lesley de Sa Oranje onder achttien Nick de Bondt Danzell Gravenberch Mickey van der Hart Sinan Keskin Peter Leeuwenburgh Darren Rosheuvel Oranje onder zeventien Elton Acolatse Djavan Anderson Stan Bijl Branco van den Boomen Sheraldo Becker Queensy Meenig Tom Noordhoff Kenny Tete Oranje onder zestien Damian van Bruggen Terry Lartey-Sanniez Jairo Riedewald Leeroy Owusu Oranje onder vijftien Leon Bergsma Vince Gino Dekker Joost Meendering Abdelhak Nouri Mauro Savastano Paulino Rosario Philippe Sandler eindstand op 3-0, op aangeven van Jody Lukoki. Eerder in het duel miste hij al een kans, waarna de trap tegen het reclamebord volgde. "Ik hoor wel vaker dat ik qua uiterlijk en speelstijl op Gregory lijk. Ik moet me nog wel flink ontwikkelen, wil ik zijn niveau bereiken." "Ik ben als aanvaller naar Ajax gehaald, negen jaar terug," vervolgt hij. "Aanvallen zit dus wel in mijn bloed. Ik ben toen langzaam naar achteren gegaan. Ik heb me de laatste maanden dus wel meer op verdedigend gebied ontwikkeld, en dat komt me nu ook ten goede als rechtsback. Het geeft me meer zekerheid, meer zelfvertrouwen." Van Rhijn in duel met Nani. 'Old Trafford kan ik in elk geval in mijn zak steken.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 9