Bondscoach Adrie Koster weer aan werk met beloften 'SPELER MOET GOED NAAR LICHAAM LUISTEREN' ajaxlife Adrie Koster (57) werkte als trainer in de jeugdopleidingen van Ajax en PSV. Momen teel is hij als bondscoach van het Neder landse beloftenteam weer bezig met Neder landse talenten. Maatstaven £H ILIPf .EGON Ajax heeft dit seizoen een overvolle ziekenboeg. Adrie Koster is ervaringsdeskun dige. Niet zo zeer als trainer die veel met dit probleem had te maken, wel als speler die zelf vaak in de lappenmand was te vinden. In 1983 moest de drievoudig international zijn actieve carrière vroegtij dig stoppen door een kniebles sure. Dat spelers vaak te lang doorlopen met pijntjes is voor hem dan ook geen nieuws. "Ik heb het zelf ook gedaan. Ik wilde te graag, waardoor ik ook roofbouw pleegde op mijn lichaam. Een trainer moet dat aanvoelen, en op de juiste manier reageren. Daarom zeg ik spelers nu ook dat ze met een moeten melden als ze iets hebben, ze moeten goed naar hun lichaam luisteren. Als je wel met pijn speelt, kun je toch niet optimaal presteren." 4 VOORBESCHOUWING 15-03-2012 'Bij PSV ook een komen en gaan van hoofd opleidingen' DOOR MIKE VAN DAMME Adrie Koster was enkele weken geleden voor de bekerwedstrijd van Jong Ajax tegen Jong Groningen op De Toekomst. Hij praatte op het jeugdcomplex van Ajax bij met enkele oud-collega's. Koster werkte van 2007 tot 2009 in Amsterdam als trainer van Jong Ajax, werkte onder andere met Toby Alderweireld en Siem de Jong, en werd in 2009 met de beloften landskampioen. Na het vertrek van Henk ten Cate (oktober 2007) was hij zelfs acht maanden interim-trainer. Hij loodste de hoofdmacht uiteindelijk naar de tweede plaats in de competitie, waarna Ajax in de finale van de play-offs over twee wedstrijden verloor van FC Twente. Zijn recente bezoek aan De Toekomst had louter te maken met zijn tijdelijke werkzaamheden als bondscoach van het Nederlandse beloftenelftal, verzekert Koster. Dat hij ondertussen nadenkt over zijn eigen toekomst, was geen reden om weer eens in Amsterdam aan te kloppen. Ambitie om weer als jeugdtrainer aan de slag te gaan, heeft de Zeeuw niet. "Zoals ik het nu voel, wil ik weer elke dag op het veld staan, bij een eerste elftal. En op mijn leeftijd zijn de meeste spelers sowieso wel 'jeugdig'," grapt de inmiddels 57-jarige trainer, die in oktober bij Club Brugge werd ontslagen na een dienstverband van ruim twee jaar. Maar hoe was het om terug te zijn op De Toekomst, dat de afgelopen anderhalf jaar inzet is geweest van een ordinaire machtsstrijd binnen Ajax? "Ik was er maar een paar uurtjes. Dat is een te kort tijdsbestek om te kunnen oordelen over de sfeer. Maar ik werd hartelijk ontvangen." Ook al had Koster een ijzige sfeer ervaren, dan zou hij daar nog niet over uit de school klappen. Hij is correct, zal mensen of clubs niet bewust beschadigen. Als oud werknemer van Ajax zal hij zich ook beslist niet in een bepaald kamp laten duwen. Hij bekijkt de crisis nuchter: "Naar Nederlandse maatstaven staat de Ajaxopleiding nog steeds hoog aangeschreven. Johan Cruijff wil er een goede opleiding naar internationale maatstaven van maken. Dan mik je dus een stapje hoger." Over de werkwijze op De Toekomst afgelopen jaren kan Koster weinig zeggen, aangezien hij zelf in 2009 vertrok naar Club Brugge. Maar in zijn periode als trainer van Jong Ajax werd ook al meer aandacht besteed aan de individuele ontwikkeling van spelers, stelt hij. "Wim Jonk werd destijds aangesteld, net als Simon Tahamata, als individuele techniektrainer. We hadden binnen de club ook geregeld gesprekken - met Martin van Geel (technisch directeur, red.), Jan Olde Riekerink (hoofd opleidingen, red.) en Hennie Henrichs (bestuurslid technische zaken, red.) - over hoe we de voorsprong op andere jeugdopleidingen konden behouden." Adrie Koster: 'Je kunt niet alleen maar aan het individu denken.' "Het is goed als je voor elke linie een trainer tot je beschikking hebt die individueel met spelers aan de slag kan," vervolgt Koster. "Daar waren we dus al mee bezig. Cruijff voert de individualisering nog wat verder door. Maar je kunt niet alleen maar aan het individu denken. Je moet spelers ook tactisch beter maken, denken aan het groepsproces. Daar moet een goede balans in worden gevonden." Ruif Koster selecteerde voor de oefen interland van het Nederlandse beloftenelftal met Denemarken (29 februari) vijf Ajacieden: Ricardo van Rhijn, Daley Blind, Joeri de Kamps, Lorenzo Ebecilio en Jody Lukoki. Ondanks de afwezigheid van de geblesseerde Dico Koppers was Ajax alsnog 'hofleverancier'. En dan waren er nog spelers als PSV-talenten Jetro Willems en Zakaria Labyad nemen het in de Arena op tegen Ajax' 'eigen kweek' Toby Alderweireld en Siem de Jong.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 7