Het dubbelleven van Ruben Jongkind 'WE HOEVEN NIET AL ONZE GEHEIMEN AAN DE GROTE KLOK TE HANGEN. ALSOF WIJ WETEN HOE FC TWENTE ORGANISATORISCH IN ELKAAR STEEKT' Looptrainer en bedrijfswetenschapper Ruben Jongkind (36) is op De Toekomst verantwoordelijk voor de implementatie van het onder andere door hem en Wim Jonk geschreven 'plan-Cruijff'. Daarnaast werkt hij dagelijks individueel met talenten aan hun looptechniek. Een uitdagende combinatie. ajaxlife Voorgeschiedenis Voetbalwensen 8 INTERVIEW F" 15-03-2012 'Inhoud belangrijker dan macht' 'V gevende op De Toekomst (Worm- houdt). "Daar werd ook met de beste bedoelingen gewerkt om spelers beter te maken. Maar de oplossing die wij aandroegen, begon met rede neren vanuit de trainer, de individu ele spelers, en die beter maken op gebieden waar dat nodig is. En fysiek en medisch hangt daar aan vast. Goed, als dat niet lukt, dan moet je het op een andere manier wel voor elkaar proberen te krijgen." Samen met Jonk zette hij zijn visie op papier. Dat wil zeggen de principes, niet de details. Als Ajax er niets mee zou doen, dan hadden ze samen alsnog een voetbalschool kun nen beginnen. Cruijff's visie sloot perfect aan bij het werk dat Jonk en Critici, zoals Raymond Verheijen in Ajax Life 14, deden het rapport- Cruijff af als twaalf pagina's vol cli chés. Jongkind: "Die twaalf papier tjes vormen een samenvatting van duizenden papiertjes. Dan heb je het over vele beproefde theorieën en filosofieën uit allerlei wetenschap pelijke en praktische literatuur. Die staan hier allemaal in de kast. Als ik wil, kan ik honderd pagina's schrij ven over hoe het allemaal moet, maar de meeste succesvolle bedrij ven werken vanuit bepaalde princi pes, die ze met de juiste mensen toe passen. Je kunt beter direct aan het werk gaan met de mensen die deze principes begrijpen en belangrijker nog, in de praktijk kunnen toepas- DOOR SANDER ZELDENRIJK Het liefst staat Ruben Jongkind (hier samen met Nick de Bondt) op het veld, als looptrainer. Daar waar velen Ajax tegenwoordig koppelen aan het woord revolutie, spreekt Ruben Jongkind liever over 'evolutie'. Ja, na de rechterlijke uit spraak is het binnen de opleiding efficiënter werken. "Er is impliciet steun gegeven aan onze ideeën. Wij kunnen nu doorwerken op de werkvloer zoals we willen. In de implementatie van de plannen gaat de meeste tijd zitten. Het blijft een ontwikkelingsproces, waarin we uit gaan van principes als samenwerken, kwaliteitsbundeling, professionele autonomie, maatwerk leveren voor individuen en de top willen berei ken." Jongkind omschrijft de huidige werksituatie op De Toekomst echter ook nog als 'lastig'. "Weerstand heb je altijd in een veranderingsproces. Daar komt het werk van Derk de Kloet (zie pagina 9, red.) om de hoek kijken. Net als bij alle systemen, als er ergens een zwakke schakel zit, loopt en draait het niet. In dit systeem zijn de belangrijkste organen de bestuurs raad, de raad van commissarissen en de hoofddirectie. Daar moet het eerst een bepaalde kant op. Ajax heeft in de afgelopen maanden op bepaalde fronten stilgestaan, waardoor alles nu in een kort tijdsbestek op ons af komt. Naarmate de implementatie van het plan-Cruijff in al haar facet ten vordert, wordt mijn rol kleiner en kan ik mij nog meer richten op de looptrainingen." Stiekem kijkt hij naar dat moment uit. Dit seizoen werkt Jongkind tussen alle perikelen door al met zo'n tien jeugdspelers individueel aan het verbeteren van hun looptechniek. Fantastisch werk, noemt hij dat. Sta je op een willekeurige zaterdag ochtend naast hem bij een jeugd wedstrijd, dan glinsteren zijn ogen en heeft hij bij elke speler oog voor detail. Hij ziet dingen die de meeste anderen niet zien. Spelers als Christian Eriksen, Nick de Bondt, Viktor Fischer, allen hebben profijt van zijn aanpak. "Kijk, ik breng ze qua uitvoering niet naar een tien, maar we kunnen hier wel verbeteren van een zes naar een acht. Echt, als je de videobeelden van de gemiddelde looptechniek van de jeugdspelers uit 2008 terugkijkt, dan zie je daar nu een flinke progressie in. Tegelijkertijd zijn we er nog niet als je weet naar welk niveau wij willen." Jongkind, de atletiektrainer, voelt zich thuis bij Ajax. Zo praat hij, zo oogt hij. De voetballerij bevalt. Samen met een bewegingsweten schapper uit Berlijn (Florian Kugler) had hij in 2006 een loopmethode ontwikkeld die erg succesvol bleek in de jeugdopleiding van SDVB uit Bar- neveld. Spelers werkten tien minuten per dag aan hun loopstijl. Binnen drie maanden maakte de jeugd daar indrukwekkend progressie. Via een gezamenlijke kennis ontmoette Jong kind in 2008 conditietrainer René Wormhoudt. Hij maakte zich hard voor de komst van Jongkind, die daardoor de kans kreeg te onderzoe ken of zijn methode ook op het hoog ste voetbalniveau aansloeg. "Dat experiment slaagde en Ajax wilde me op groepen spelers zetten, maar ik zag mijn expertise vooral op indi vidueel terrein. Jan Olde Riekerink (toenmalig hoofd jeugdopleidingen, red.) zag dat ook wel zitten." Dat de wereld van de spikes, sintelbanen, sprinters en hor des niet die van het voetbal is, mag duidelijk zijn. Anders gezegd: er diende wel een ver taalslag naar het profvoetbal te worden gerealiseerd. "Loop training is goed, maar naarmate jeugdspelers ouder worden, is het beter om in de context van het voetbal te trainen. Maar eerst moet een speler zijn loopvaardigheid leren. Op het hoogste niveau lopen nog steeds spelers die tien procent van hun mogelijk heden in snelheid en wend baarheid missen, omdat ze niet goed bewegen. Ze voetbalden honderdduizend uren, maar dat aspect is er nooit uitgepikt." Omdat Wim Jonk op een van de andere velden destijds als tech niektrainer ook individueel trainde, raakten de twee geïnteresseerd in eikaars werk en expertise. Hun werk wijze past volgens Jongkind goed bij de individualisering van de samenle ving, en die van de voetballerij. Ook in de jeugdopleiding willen spelers steeds meer individueel begeleid worden, om zo hun vaardigheden te verbeteren. "Wim en ik geloofden dat er twintig tot dertig procent meer uit het talent viel te halen dan gebeurde. Daar wilden we dus meer mee doen, maar vanuit mijn achtergrond als bedrijfswetenschapper zag ik dat de structuur van de organisatie van de opleiding ons daarin belemmerde." Jongkind wilde zijn betoog neer leggen bij toenmalig algemeen direc teur Rik van den Boog, maar die stuurde hem terug naar zijn leiding- Jongkind op De Toekomst deden en hij omarmde de uitwerking van zijn visie op de situatie bij Ajax. De rest is geschiedenis, zou je bijna zeggen. In de media werd de machtsstrijd binnen Ajax weggezet als een strijd tussen wetenschap en techniek. Dat is te kort door de bocht, vindt Jongkind. "Natuurlijk gebruiken wij de Adidas- hal en de testmogelijkheden daar, en kan het in bepaalde gevallen goed zijn om een berg op te sprinten. Als het maar gezamenlijk vanuit de voetbal- wensen en -eisen wordt besproken. Dat is een ander beleid dan zeggen: we hebben een medisch sportweten- schappelijk beleid en dat voeren we los van de trainers en spelers uit. Dan draai je de wereld om, denken wij. Nu ligt de eindverantwoordelijkheid bij de trainers. Eerst moet het technisch helder zijn." sen. Maar uiteraard zijn er verschil lende rapporten vanuit het plan- Cruijff gemaakt. "Of we het plan beter hadden moeten presenteren? Nee, dit is een interne aangelegenheid. We hoeven niet al onze geheimen aan de grote klok te hangen. Alsof wij weten hoe FC Twente organisatorisch in elkaar steekt. Je kunt een organogram geven, maar dat zegt helemaal niets. Het zijn principes waarop we willen werken. Niet op basis van macht, maar op basis van inhoud. Als over twee jaar is uitgekristalliseerd hoe wij willen werken, is dat wel heel anders dan bij andere bvo's. Soms blijven we ook bewust terughou dend."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 3