Derk de Kloet koppelt inhoud los van emotie Derk de Kloet (41) speelt een grote rol in het veranderingsproces dat binnen Ajax plaatsvindt onder Johan Cruijff. Een gesprek over coaching, teamontwikkeling en procesbegeleiding. 'Het is mijn taak verschillende bloedgroepen met elkaar te laten praten, op een manier waarbij ze elkaar goed begrijpen.' ajaxlife DOOR SANDER ZELDENRIJK 'Ajax moet af van de angstcultuur' INTERVIEW 15-03-2012 'Als ik op de directiestoel zou zitten? Dan zou ik nog meer enthousiasmeren waarmee het technische hart nu bezig is.' Derk de Kloet belandde in 2007 via het netwerk van toenmalig preses John Jaakke bij Ajax. Maarten Fontein, destijds algemeen directeur, technisch directeur Martin van Geel en toenmalig hoofd opleidingen Jan Olde Riekerink wilden de mentale weerbaarheid binnen de jeugdopleiding verhogen. "Ik maakte rapportages en die besprak ik met hen. De documentatie van toen is nu nog uitstekend bruikbaar." Kun je ons eerst iets meer over je werkervaring vertellen? "Ik heb een coaching- en trainingspraktijk en begon in 2000 als freelancer bij een organisatieadviesbureau, waar ik als persoonlijk coach werkte met bestuurders van grote bedrijven, zoals ABN Amro, TNT enHeineken. De link met sport ontstond toen Ajax op mijn pad kwam. Daarvoor had ik wel een schaatstalent begeleid en met oud-sporters gewerkt, maar dat waren geen grote namen." Je gebruikt termen als coaching, teamontwikkeling en proces begeleiding. Wat dat laatste betreft, speel je een grote rol in het zogenoemde 'plan-Cruijff. Dat gaat verder dan het praten met een jeugdspeler? "Ik heb met heel veel mensen binnen Ajax gesproken. Mijn vak bestaat uit praten met en verbindingen maken tussen mensen. Ik kijk naar hoe er wordt samengewerkt en bekijk wat daarbinnen kan worden verbeterd. Dit proces begeleid ik in nauwe samenwerking met de mensen die het werk zelf moeten doen. Hoe gek het ook klinkt, zo organiseer ik mezelf uiteindelijk weg. Ik laat alle bloedgroepen met elkaar praten op een manier waarbij ze elkaar vakinhoudelijk goed begrijpen. Zo ontdek je als club wie je binnen je organisatie hebt, wat je hebt en wat er nog eventueel ontbreekt. Ik bemoei me vanzelfsprekend niet met het voetbal." Kun je na alle gesprekken simpel uitleggen welk veranderingspro ces binnen Ajax dient plaats te vinden? "Ajax moet af van de angstcultuur en het bijbehorende 'hebbesma- nagement', en omschakelen naar een cultuur van samenwerking en gezamenlijk ontwikkelen. We zijn al aardig onderweg, maar er moet nog heel veel gebeuren." Hoe ontstaat een angstcultuur? "Veranderingen in organisaties zorgen traditiegetrouw voor angst. Het komt ook door onzekerheid en door mensen aan het roer te zetten die doen alsof ze slimmer zijn dan anderen. Als de grondhouding is dat jij moet doen wat ik zeg, Procesbegeleider Derk de Kloet: 'Grote denkers worden vaak niet begrepen.' dan ben je niet bezig om iedereen te enthousiasmeren voor een gezamenlijke aanpak. Op die manier ontwikkel je mensen niet. Hebbesmanagement is wachten tot iemand een fout maakt om vervolgens in te grijpen. De meeste mensen zijn hier gevoelig voor." Hoe zou jij het aanpakken als je op de directiestoel zou zitten? "Dan zou ik nog meer enthousiasmeren waarmee het technische hart nu bezig is. Tegelijkertijd zou ik altijd de verbinding leggen naar de vraag: snappen we wat we kunnen? Dan moet je dus zelfkritisch zijn. Er is enorm veel potentieel en talent binnen de club. Maar het verschil van denken binnen Ajax is gigantisch. Dat zegt niets over vakinhoudelijke kwaliteiten, maar wel over hoe men naar de wereld kijkt. Die denkwerelden moet ik met elkaar verbinden. Ik kan dat en merk uit gesprekken dat er ook behoefte aan is. Ontwikkelen moet in alle poriën zitten. Ajax is een ontwikkelingshuis, op elk gebied. Doel is natuurlijk om de organisatie weer gezond te maken. Als je dat zuiver hebt, straalt dat af op waar we met z'n allen iedere dag mee bezig zijn: het opleiden en beter maken van talentvolle voetballers." Wat heb je met de term 'fluwelen revolutie'? "Wat is dat dan? Dat je er niet bij schiet? Ik heb er niets mee. Als bestuur had je toch samen met Cruijff op zinnige dingen kunnen voortborduren? Er heerst communicatieve en organisatorische onkunde. Dat heeft ook te maken met het feit dat veel mensen niet kunnen omgaan met grote denkers. Kijk de geschiedenis er maar op na. Grote denkers worden vaak niet begrepen. Dat is voor hen ook het grootste gevaar." Je analyseert verschillende orga nisaties. Van Ajax wordt gezegd dat de structuur uniek is: een emotioneel voetbalbedrijf. Ver eist dat een andere aanpak? "Nee. Ik kom niemand vertellen dat iemand zijn ambacht beter moet doen. Ik stel wel veel vragen. 'Waarom doe je dit of dat zo?' Als twee trainers met elkaar gaan praten, dan is het mijn ambacht om de kwaliteit van het gesprek te bewaken en de bijbehorende processen te begeleiden. Een gesprek bestaat uit verschillende onderdelen. Zo heb je de inhoud, de feiten, en de beleving die Je werkt nauw samen met Ruben Jongkind, Wim Jonk en Dennis Bergkamp. Hoe is de sfeer op De Toekomst na de rechterlijke uitspraak in het voordeel van Cruijff en co? "Wij hanteren een uitdagend denkmodel en zijn voorstander van verfrissing. Daarom wordt er ook buiten het voetbal gekeken. Er heerst nog te veel een sfeer dat het technische hart de boel aan het doorlichten is, waarbij mensen ook worden afgerekend op hun verleden. Ik heb die dynamiek van de kampenstrijd vanaf het begin meegemaakt; er wordt met niemand afgerekend. We kijken wat we met z'n allen moeten gaan doen en wat ieders rol daarin is. Integriteit en zorgvuldigheid zijn daarin belangrijke kernwaarden." Die waarden waren de laatste maanden ver te zoeken bij alle betrokkenen. Hoe kom je zo snel tot die nieuwe lijn? "Om te komen waar we nu staan, moest inderdaad wel wat gebeuren. Dit kun je ook niet snel oplossen. Maar het is voorbij. We gaan verder. Met elkaar. We kunnen niet blijven hangen in gedoe." vaak opgebouwd is uit verschillende interpretaties. Vaak spelen emoties een grote rol binnen discussies, wie kent daar geen voorbeelden van? Als mensen hetzelfde zeggen, maar toch in een discussie belanden, dan zeg ik daar wat van. Het heeft maar al te vaak te maken met dat ik de inhoud loskoppel van de emotie." Als we deze soap straks in historisch perspectief moeten plaatsen, hoe kijken we over vijftig jaar dan terug op de 'fluwelen revolutie'? "Ik hoop als een vergeten tijd of in ieder geval niet meer dan een rimpeling. Vergelijk het met de Elfstedentocht. Daar wordt altijd gesproken over de laatste, nooit over de winters dat er geen tocht was. Dat Ajacieden tegen die tijd tegen elkaar zeggen: 'Weet je nog, het duurde zo'n twintig jaar, na 1995 duurde het tot 2015 voordat Ajax Europees weer top presteerde."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 2