Ajax van Cruijff eist meer flexibiliteit op medisch vlak HET TECHNISCHE HART WORDT LEIDEND WAT DE KWALITEIT VAN DE MEDISCHE EN FYSIEKE DIENSTVERLENING BETREFT Ajax gaat komend seizoen met een vol ledig andere medische staf werken. Hoe ziet die toekomst eruit en wat levert de club in? ajaxlife Wisselingen Continuïteit Frank de Boer laat zich bijpraten over een nieuw meetsysteem door Edwin Goedhart en iemand van het testteam van Adidas, gedurende de voorbereiding in De Lutte. ACHTERGROND 01-03-2012 'Een soort van frisse wind' DOOR SANDER ZELDENRIJK In Ajax Life 13 schreven we al dat de medische staf van Ajax de laatste maanden door een extern gecertifi ceerde sportarts kritisch onder de loep is genomen. De uitkomsten zijn intern inmiddels bekend, maar wor den (nog) niet naar buiten gebracht. In de tussentijd gaf de voltal lige medische staf al aan na dit sei zoen te vertrekken bij de regerend landskampioen. Hoofd medische en sportwetenschappelijke staf, Edwin Goedhart, maakte al eerder bekend op te stappen wegens een verschil in visie met 'kamp-Cruijff'. Drie weken later maakten de clubartsen Niels Wijne en Piet Bon, alsmede condi tie- en hersteltrainer René Worm- houdt bekend op te stappen, zonder dat daarbij overigens een reden werd gecommuniceerd. Ajax moet dus op zoek naar een andere invulling van de medische staf. Vorige week woensdag meldde weekblad Voetbal International dat de Amsterdammers vanaf komend seizoen wellicht intensiever gaan samenwerken met het Amsterdamse sportmedische centrum Fysiomed. Momenteel staan spelers als André Ooijer, Christian Eriksen, Vurnon Anita, Kenneth Vermeer, Nicolai Boi- lesen en Gregory van der Wiel daar al onder persoonlijke begeleiding. Ter vergelijking: Ajax heeft voor de A-selectie, bestaande uit 25 spelers, vier fysiotherapeuten ter beschikking. Al sinds eind januari is bekend dat Jos Kortekaas na vier contract jaren na dit seizoen terugkeert naar zijn voorma lige werkgever Vitesse. De Amsterdammers willen ook met inspanningsfysioloog Raymond Verheijen gaan praten om te kijken op welke manier hij Ajax in de toe komst verder kan helpen. De Andij ker uitte dit seizoen al enkele malen flinke kritiek op de club wat de trai ningsbelasting van de spelers betreft. Verheijen gaf in de vorige Ajax Life aan dat hij best wil meedenken met de juiste mensen, maar niet per se in een vast dienstverband. De huidige medische staf erkent dat de wetenschappelijke benadering van de begeleiding van (jeugd)spelers door alle wisselingen van de wacht nooit van de grond is gekomen. "Een langer verblijf is voor mij dan ook niet logisch," stelde Goedhart al eer der op de website van de club. René Wormhoudt (45) werkte vanaf 1988 bij Ajax. Samen met onder andere Wim de Wit, docent aan de Johan Cruijff Academy, ontwik kelde hij in 2006 Multi Skill, een programma waarbij veelzijdige vaardigheden getraind worden. Het toenemende gebrek aan bewe ging bij de Nederlandse jeugd stond aan de basis van het programma, dat tegenwoordig onder de naam Athletic Skills bestaat. Doel van dit programma bij Ajax was om jeugd spelers eerst atletisch vermogen te geven, waarna ze zich konden gaan specialiseren. Naar verluidt zal Ajax het programma niet in zijn geheel schrappen, maar wel individueel toepassen. Piet Bon (65) werd eind jaren tachtig door Leo Beenhakker naar Ajax gehaald als clubarts. Van nature een roeier, geen voetbalman. Hij werkte toentertijd voor de hockey- bond en had een huisartsenpraktijk in Aalsmeer, die hij nog steeds heeft met enkele andere artsen. Bon staat te boek als de architect van de medi sche staf bij Ajax in die periode. In een van zijn spaarzame interviews, op de website van de club in 2001, legde hij uit hoe de medische staf zich destijds verhield tot de techni sche staf. "De medische staf is een apart team binnen de technische staf. De fysiotherapeuten zijn de eerste aanspreekpunten voor de spe lers." Hij keek in dat interview terug op zijn eerste tien Ajaxjaren. Over de blessures zei hij onder meer: "Veel blessures zijn het gevolg van overbe lasting. Voetbal is een zoektocht naar het maximaal mogelijke. Sinds het tijdperk Cruijff zijn de handelingen per tijdseenheid 45 procent omhoog gegaan. Toen was het rustig tiktik en kwam er opeens een versnelling. Tegenwoordig zit er meteen een man in je nek. En het wordt nog steeds sneller." Niels Wijne (45) sloot in 2006 aan bij Ajax. Als sportarts werkte hij ook nog voor het Nederlands bas ketbalteam, American footballploeg Amsterdam Admirals, FC Omni- world, FC Utrecht en de KNVB. Frank de Boer liet tijdens een van zijn persuurtjes optekenen dat hij het betreurt dat bovenstaand kwar tet vertrekt. "Het is altijd jammer als mensen vertrekken met wie je goed hebt samengewerkt. Aan de andere kant biedt het ruimte om dingen opnieuw in te vullen, waardoor er een soort frisse wind gaat waaien." Wat is die frisse wind dan precies? De medische staf werd onder de huidige directie, aange voerd door de vertrokken algemeen directeur Rik van den Boog, dusda nig georganiseerd dat continuïteit op medisch beleid gegarandeerd was. Dit als tegengeluid voor de trainerswisselingen, waarbij iedere coach ook weer zijn eigen 'team' meenam. In het nieuwe beleidsplan zal de directie zich vanaf het seizoen 2012/2013 moeten schikken in de Cruijffvisie, waarbij het technische hart leidend wordt wat de kwaliteit van de medische en fysieke dienstver lening betreft. De medische staf valt straks dus onder de technische staf en moet gaan werken in opdracht van trainers en spelers. Dat vraagt meer flexibiliteit op medisch vlak dan voorheen. René Wormhoudt introduceerde in 2006 het bewegingsprogramma Multi Skill. Dat zal niet verdwijnen, maar wel anders worden toegepast.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 15