'JOHAN ZEI METEEN: "LAAT MAAR KOMEN"' Tonny Bruins Slot onthult nieuw ontdekkingsverhaal Litmanen In deze serie gaat Ajax Life op zoek naar de speciale betekenis die Jari Litmanen heeft gehad voor de stad Amsterdam in het algemeen en Ajax in het bijzonder. De mysterieuze Fin nader ontleed, als voetballer en als mens. Deel 14: de stage in Barcelona. "I IN DE BAN VAN JARI 4 W ajaxlife 15-03-2012 X i Premie Maximum Spiegel Van stagiair Barcelona naar sterspeler Ajax Een handige invaller was Jari Litmanen niet, met een warming-upritueel van tien minuten. DOOR MARK VAN DEN HEUVEL Over de ontdekking van toekomstige wereldsterren lopen de verhalen meestal sterk uiteen. Op de vraag wie de geschiedenisboeken in zal gaan als de ontdekker van Jari Litmanen is het antwoord niet moeilijk te vinden: dat is Harri Kampman geweest. Een leraar in het basisonderwijs, bevriend met vader Litmanen - oud-international Olavi Litmanen - én jeugdtrainer in Lahti. Maar wie is vervolgens verant woordelijk geweest voor zijn vertrek uit Finland? Wie heeft het laatste duwtje gegeven waardoor Litmanen bij Ajax in korte tijd kon uitgroeien tot een wereldster? Op zoek naar die vraag stuiten we op een opmerkelijk verhaal van Tonny Bruins Slot. Vergeet al die verhalen over een geheime tip van een directeur van een papierfabriek in Mijdrecht. Vergeet de scoutingsrapporten van Ton Pronk. Want wat blijkt: de speler die zijn grootste successen bij Ajax vierde onder Louis van Gaal, werd in Spanje ontdekt door diens natuurlijke tegenstander; Johan Cruijff in hoogst eigen persoon. Althans, zo claimt Bruins Slot, die al zijn hele leven werkzaam is als rechterhand van Cruijff. Het moet in de zomer van 1991 zijn geweest, zegt Bruins Slot terugrekenend, toen hij werd gebeld door de Finse bondscoach Jukka Vakkila. "Ik volgde samen met Jukka een trainerscursus in Engeland," vertelt senor Tonny, destijds assistent van trainer Johan Cruijff in Barcelona. "Zodoende spraken we elkaar geregeld. En op een gegeven moment vroeg Jukka me of we bij Barcelona misschien nog een plaatsje hadden voor een stagiair uit Finland." Wat was namelijk het geval: Jari Litmanen, net twintig jaar geworden, was voor de tweede opeenvolgende keer uitgeroepen tot Fins voetballer van het jaar en een grote krant had daar als premie aan verbonden dat hij stage mocht lopen bij een Europese topclub. Bruins Slot: "Dus vroeg Jukka: 'Zou die jongen misschien een tijdje bij Barcelona mogen meelopen?' Of ik dat kon regelen." Pfoe... Bruins Slot: "Dat moest ik natuurlijk eerst even vragen, maar Johan zei meteen: 'Laat maar komen.' Daar waren wij altijd wel voor in, voor zulke dingen." Afgesproken werd dat Litmanen een week mocht meetrainen met Barcelona B. In de trainerskamer van Nou Camp ontspon zich enkele dagen later de volgende conversatie tussen Cruijff en Bruins Slot: Cruijff: "Hoe doet die Finse jongen het eigenlijk, bij het tweede?" Bruins Slot: "Hij laat zien dat-ie mee kan komen. Het niveau is eigenlijk meteen goed." Cruijff: "Oké, ga hem dan maar vertellen dat-ie de laatste dagen van z'n stage met het eerste elftal mee mag trainen." Bruins Slot: "Met het eerste?" Cruijff: "Ja, je zegt toch dat-ie mee kan komen." Zowel Cruijff als Bruins Slot was onder de indruk. Het liefst hadden ze Litmanen meteen een contract aangeboden, ware het niet dat ze destijds gebonden waren aan een maximum van vier buitenlandse spelers. En die waren er al, met Ronald Koeman, Hristo Stoichkov, Michael Laudrup en Richard Witschge. Bruins Slot: "Maar zo is Jari vervolgens dus bij Ajax terechtgekomen. Via de Cruijff- en Cor Coster-kant, met Piet Keizer en Maarten de Vos. Ja, dat weet ik heel zeker. In Barcelona heeft Jari voor het eerst kennis gemaakt met het Nederlandse voetbal. Een jaar voordat hij door Ajax werd gescout, hadden wij hem al naar Barcelona gehaald, via mijn contacten." Is dat ook eens gezegd. Elf jaar later, in het seizoen 2002/2003, kwamen Bruins Slot en Litmanen elkaar weer tegen op een trainingsveld; Bruins Slot ditmaal als assistent van Ajaxtrainer Ronald Koeman, Litmanen als 31-jarige vedette die zijn ietwat in het slop geraakte carrière nieuw leven wilde inblazen bij de club waar hij zijn grootste successen behaalde. Het werd niet helemaal wat beiden ervan verwachtten. Bruins Slot: "Ik herinner me Jari uit die tijd vooral als een hele serieuze jongen, die zichzelf fantastisch soigneerde. Hij speelde op oude Copa Mondials. Voor wedstrijden zag ik hem daar altijd aan prusen. Dan legde hij een stukje schuim rubber in de hiel, bouwde hij een verho- ginkje ter ondersteuning van z'n achillespezen. Over zulk soort kleine dingen dacht Jari allemaal na." Piepjonge medespelers als Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder en John Heitinga keken hun ogen uit, volgens hun toenmalige trainer. Bruins Slot: "Jari heeft die jochies destijds echt een spiegel voorgehouden, daar ben ik van overtuigd. Het was indrukwekkend om te zien hoe behept en begaan Jari was met alles en iedereen. Maar Jari was ook dermate veel met zichzelf bezig, met z'n blessures, dat hij jammer genoeg nooit is opgestaan als leider van de groep. Wanneer je als speler geen constante factor bent, dan zit je wel ergens in hiërarchie, maar nooit erg hoog. Maar als-ie er was, dan toonde Jari zich meteen de meester van het positiespel, van de driehoekjes. Jari keek altijd vooruit. Maar hij was er in die periode iets te vaak niet." Ook als bankzitter was Litmanen niet altijd van waarde, zegt Bruins Slot. Eenvoudigweg omdat Litmanen in noodgevallen niet zomaar kon invallen. Daar ging namelijk een rituele warming-up van minstens tien minuten aan vooraf. "Als-ie dat niet deed, dan brak-ie alles af," zegt Bruins Slot. "Eerlijk gezegd bestond toen al het sterke vermoeden dat Jari aan zijn laatste seizoen bezig was. In wedstrijden viel op dat de te overbruggen afstanden niet te groot moesten worden. Dat juist Jari nog zo lang is doorgegaan met voetballen, had tien jaar geleden echt helemaal niemand verwacht." Tonny Bruins Slot was assistent van Johan Cruijff bij Ajax en FC Barcelona, en liet Litmanen stage lopen bij de Spaanse club.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 13