'ZOLANG JE WEET WAAROVER JE PRAA KUN JE MAN EN PAARD NOEMEN. DAT VINDEN SOMMIGE MENSEN NIET LEUK, MAAR DAT IS NIET MIJN PROBLEEM' ajaxlife Randvoorwaarden Autoriteit BLESSURES AJAX IN 35 OFFICIËLE WEDSTRIJDEN Piekbelasting INTERVIEW Q 01-03-2012 vragen om voorbeelden. Ik moet die voorbeelden wel geven, anders kun nen mensen zich er niets bij voorstel len. Als ik Ajax of een andere club gebruik als metafoor is het krachtig, zeker als ik ook nog eens publiekelijk mijn nek uitsteek door het van tevo ren te voorspellen op Twitter." Volgens Verheijen ging het bij Ajax al fout in de voorbereiding. "Ajax is overtraind. Toen ik Frank de Boer tijdens de voorbereiding na de teleurstellende oefenwedstrij den tegen Emmen en enkele Duitse teams hoorde zeggen dat zijn spelers onnauwkeurig waren in de passing, omdat ze vermoeid waren van de trainingsweek, wist ik genoeg. Als je moe bent, word je lichaam zwak ker. Dan gaat het signaal van je her senen langzamer naar je spieren. Als iemand vermoeidheid opstapelt, gaat zijn coördinatie omlaag. Zo kun je naast een spierblessure ook een enkelblessure oplopen. Ik wist gewoon dat dit fout ging. Dat heeft niets met pech te maken. Spelers vermoeid aan oefenwedstrijden laten beginnen, is zo'n beetje het domste wat je kunt doen in de voorberei ding." Het verbaasde Verheijen dan ook niet dat De Boer onlangs aangaf dat uit metingen bleek dat zijn trainin gen veel intensiever waren dan hij zelf dacht. "De trainer van Ajax zegt dus gewoon zelf dat hij zijn spelers overbelast heeft! Dan is de cirkel toch rond? Hopelijk hebben ze ervan geleerd voor komend seizoen." Verheijen maakt zich ondanks de uitkomst van de fluwelen revolutie grote zorgen over de toekomst van Ajax. "Voetbalinhoudelijk heeft Johan Cruijff helemaal gelijk en met Frank de Boer, Dennis Bergkamp en Wim Jonk zijn er voetbalinhoudelijk goede mensen neergezet. Ik heb dit al eerder gezien bij Feyenoord, waar Wim Jansen met oud-spelers aan de slag ging. Hij zit dicht tegen Cruijff aan en ik weet hoe krachtig dat is. Alleen, naast de voetbalinhoudelijke aspecten, vulden ze in Rotterdam ook de randvoorwaarden goed in: periodisering, voeding, krachttrai ning, blessurepreventie, medische staf... alles was 'state of the art'. Dit is waar het bij Ajax straks helemaal fout gaat. Want naast hun voetbal- inhoudelijke kwaliteiten hebben met name Bergkamp en Jonk op andere vlakken enorme terkortkomingen." "Om dit op de werkvloer te camoufleren, zie je dat zij zwaar leunen op een atletiektrainer en een mental coach (Ruben Jongkind en Derk de Kloet, red.). Deze twee personen hebben op De Toekomst in hele korte tijd heel veel informele macht verworven, hetgeen een uiter mate gevaarlijke ontwikkeling is. Bergkamp en Jonk hebben niet in de gaten dat hun assistenten op termijn een probleem gaan worden. Hele maal omdat deze twee personen op voetbalgebied direct doen denken aan 'Alice in Wonderland'. Oftewel, ze hebben geen benul in wat voor wereld zij zich bevinden. Ik vind het razend knap hoe het een intelligente man als Johan Cruijff elke keer weer lukt om zich te omringen door de verkeerde personen, waardoor zijn boodschap uiteindelijk verloren gaat. Als deze lijn wordt doorgevoerd met deze mensen is de club binnen drie tot vijf jaar naar de klote!" Het vertrek van Edwin Goed hart noemt hij in dat licht bekeken erg wrang. "Hij is een van de betere dokters die ik tot op heden in het voetbal ben tegengekomen, maar wordt nu gedwongen om de eer aan zichzelf te houden omdat zijn 'wetenschappelijke' aanpak niet past binnen de 'lijn-Cruijff'. Ondertus sen introduceerde Goedhart wel het meetsysteem (Inmotio, red.) waar mee De Boer kon ontdekken dat hij te hard trainde. Dankzij Goedhart zijn wetenschappelijke aanpak kon De Boer dus zijn trainingen bijstu ren en voorkomen dat er nog meer blessures zouden vallen. Sterker, misschien wordt Ajax nog wel kam pioen als er geen blessures meer bijkomen en de beste spelers weer terugkeren. Dan gebeurt hetzelfde als vorig seizoen, toen is de training ook na de winterstop bijgestuurd omdat een groot aantal spelers over- belastingsverschijnselen had." Concreet: hoe moet het qua hië rarchie dan wel binnen Ajax? "Er moet een architect komen die de dagelijkse en wekelijkse trainings belasting binnen de club coördi neert en die maatwerk kan leveren in trainingsbelasting per individuele speler. Iemand met een flinke staat van dienst, die autoriteit heeft bij de (jeugd)trainers, zodat ze niet op het trainingsveld alsnog hun eigen gang gaan. Maar eerlijk gezegd zie ik dat nu niet gebeuren bij Ajax. Ze zijn nu op zoek naar een inspan ningsfysioloog, maar daarmee los je het probleem niet op. De oplossing zou zijn als de voetballijn van Cruijff wordt gevolgd, in combinatie met de 'wetenschappelijke' ondersteuning zoals Edwin Goedhart die voor ogen had. Maar zover zal het niet komen bij Ajax. Ze hebben nu in het 'plan- Cruijff' een atletiektrainer eind verantwoordelijk gemaakt voor de fysieke en medische zaken. Dus een ervaren en gerespecteerde dokter valt nu onder een looptrainer. Echt een lachertje. Dan zou ik er ook mee gestopt zijn. Je wilt niet weten hoe veel e-mails ik krijg van Ajaxouders omdat ze zich zorgen maken over hun zoon. Jeugdige talenten raken bij bosjes geblesseerd. Echt, ik heb ze allemaal bewaard." Verheijen wijst in dit verband graag naar zijn periode bij Feyenoord. "Zij kunnen het nu zonder mij. Die club is bijna failliet, moet met een jonge spelersgroep werken en heeft bijna geen blessures in tegenstelling tot Ajax. In de voorbereiding heb ik Mario Been geholpen met de periodi sering. Op Twitter heb ik in juli 2011 ook op dat vlak met een voorspelling mijn nek uitgestoken door iedereen op te roepen om het aantal blessures bij Feyenoord te volgen. Uiteindelijk bleef Feyenoord, op Diego Biseswar na, in de voorbereiding blessurevrij. Daardoor konden ze veel met het sterkste team trainen en zijn ze beter op elkaar ingespeeld. En daardoor presteren ze nu boven verwachting." Huidig Feyenoordcoach Ronald Koeman wilde Verheijen overigens in 2003 al naar Ajax halen, maar het kwam er niet van. "Ik had twee prima gesprekken met Koeman. Daarna Nicolai Boilesen 26x hamstring Kolbeinn Sigthórsson 23x enkel Derk Boerrigter 13xrug 1" AndréOoijer 6x hamstring, 6xkuit I* ArasÖzbiliz 7xrug, 5x enkel I* Gregory van der Wiel lOxlies 1" Thulani Serero g 2x hamstring, 6x buikspier Siem de Jong 7x bovenbeen Naam, Wedstrijden blessure gemist Eyong Enoh 6x hamstring Toby Alderweireld 5x hamstring Dmitry Bulykin 3xkuit, lx hamstring Lorenzo Ebecilio 4x hamstring Theo Janssen 4xiies Miralem Sulejmani 2x hamstring, 2x lies Jan Vertonghen 3xiies Vurnon Anita lx enkel Derk Boerrigter miste dit seizoen al dertien duels door aanhoudende rugklachten. keer per dag trainen. De piekbelas- ting is er iedere training. Rustige trai ningen bestaan niet. Zelfs als je alleen maar spelhervattingen traint, dient elke bal wel gewoon goed voorgege ven te worden en wordt van de spe lers verwacht dat zij maximaal naar de eerste of tweede paal sprinten. Kortom, tijdens een zogenaamd 'rus tige' training is het aantal acties welis waar minder, maar zijn de acties zelf wel maximaal explosief. Trainers die twee keer per dag trainen en zeggen dat ze het de tweede sessie rustiger aan doen, onderschatten de belasting op het lichaam." Hoewel zijn kritiek gefundeerd lijkt te zijn, kreeg Verheijen al enkele malen het verwijt te gemakkelijk te oordelen vanaf de zijlijn. "Zolang je weet waarover je praat, kun je man en paard noemen. Dat vinden sommige mensen inderdaad niet leuk, maar dat is niet mijn probleem. Het is nooit iets persoonlijks. Door de problema tiek bij Ajax bloot te leggen kunnen alle andere trainers daar hopelijk iets van leren." "Sommige dingen hoef ik niet met eigen ogen te zien om er een mening over te hebben. Wat er bij Het Rusland van Guus Hiddink en Verheijen maakte een fitte indruk tijdens het EK van 2008. Ajax gebeurt, heeft simpelweg te maken met logisch nadenken en gezond verstand. Nicolai Boilesen is er vijf maanden uit met een ham stringblessure en traint een paar keer mee en speelt een uur met Jong Ajax. Dat is op zichzelf al veel te lang voor een eerste wedstrijd. Het lichaam wordt vanuit het niets plotseling veel te zwaar belast. In zo'n situatie heeft het lichaam veel langer nodig dan 48 uur om te herstellen. Maar drie dagen later moet diezelfde Boi lesen alweer een half uur aan de bak tegen nota bene Manchester Uni ted en gaat het fout. Nu ligt hij er weer minimaal vier tot zes weken uit met een nieuwe hamstringblessure. Welke Einstein heeft deze jongen begeleid? Even serieus, dan hoef je er niet bij te zijn geweest om er iets over te kunnen zeggen. En zo zijn er nog meer gevallen bij Ajax. Pure onkunde in combinatie met onerva renheid." Verheijen zag als Ajaxsupporter veel grote Europese wedstrijden in het Olympisch Stadion. Natuurlijk heeft hij als Amsterdammer iets met de club. Net als met de trainer. "Ik heb Frank de Boer als persoon en als trainer hoog zitten. Door de manier waarop hij Ajax heeft laten spelen tijdens bijvoorbeeld de wed strijden tegen Manchester United heeft hij laten zien dat hij de potentie heeft om op termijn een toptrainer te worden. Maar dan zal hij op het gebied van onder andere het perio- diseren wel een inhaalslag moeten maken en door middel van scholing zijn tekortkomingen moeten weg poetsen. Anders blijft deze blessure- problematiek hem zijn hele carrière achtervolgen. Dan maakt het niet uit bij welke club hij traint en met welke spelers hij werkt, want dan neemt hij elke keer zijn incompetente trai ningsmethoden mee en daardoor zullen spelers onnodig geblesseerd raken." Ajax heeft het artikel gelezen, maar wil inhoudelijk niet reageren. ging ik praten met toenmalig alge meen directeur Arie van Eijden. Die bood mijn een salaris dat aanzienlijk lager was dan ik op dat moment ver diende bij de KNVB. Hij had zo'n houding dat ik blij mocht zijn dat ik bij Ajax kon gaan werken. Toen was ik er meteen klaar mee." En hoe moet je het als trainer aanpak ken als je na een lange sportzomer, zoals 2010 en nu in 2012, al vroeg in het seizoen moet pieken in de voor ronde van een Europees clubtoer- nooi? Hoe perfectioneer je fitheid met internationals die gefaseerd terug keren? Oververmoeidheid ligt op de loer en er dient al snel weer gepiekt te worden. De belangen en internatio nale speelkalender zijn feiten waaraan niet voorbij kan worden gegaan. "Ik zou dan minder vaak trainen, maar wel intensiever. Je moet nooit twee

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 8