ajaxlife Spelregels Midweeks 8 INTERVIEW P" 01-03-2012 "Je moet de eerste maanden dus kwaliteit trainen en geen kwantiteit. Pas als hij na verloop van tijd mee kan in het hogere voetbaltempo is het zaak om dit steeds langer vol te houden door geleidelijk langer en vaker te trainen. Helaas wordt dit soort spelers direct in het diepe gegooid. Ze moeten direct alle trainingen meedoen. Een blessure is dan een kwestie van tijd. Niet voor niks raken bij Ajax alle nieuwe aankopen binnen de kortste keren geblesseerd." "De kwaliteit van de acties moet naar een hoger niveau. Daarnaast maakt iedere speler waar ook ter wereld op een hoger niveau meer acties dan op een lager niveau. Dit is het tweede fundamentele kenmerk van voetballen. Op een laag niveau maakt hij bijvoorbeeld negentig acties en heeft hij dus gemiddeld zestig seconden tussen acties om te herstellen. Een hoger niveau vereist bijvoorbeeld honderdtachtig acties waardoor een speler gemiddeld nog maar dertig seconden de tijd krijgt tussen acties om te herstellen. Kortom, de cruciale voetbalconditionele factor in het voetbal is 'sneller herstellen tussen acties'. Kan iemand mij dan vertellen waarom spelers in één tempo rondjes om een veld of door een bos moeten rennen? Mensen met een atletiekreferentiekader denken dat wat in atletiek geldt ook voor voetballers geldt. Maar zij vergeten dat de fundamentele kenmerken van voetballen en atletiek heel ver uit elkaar liggen." Uitgerust beginnen, beter trainen en daardoor meer acties op een hoger niveau: op deze kenmerken van het voetbalspel is zijn methode gebaseerd. "Tenzij ze in de toekomst de spelregels gaan veranderen, blijft deze methode ook zo. Ik heb niet iets ontwikkeld op basis van mijn subjectieve mening of omdat ik per ongeluk succes heb behaald met Zuid-Korea of Rusland. Dit gaat puur om het analyseren van voetbal. Daarom is deze methode objectief Christian Eriksen werd op Old Trafford zoals afgesproken na een uur gewisseld om hem rust te gunnen. en universeel." Zijn periodisering wordt wereldwijd gekopieerd. Verheijen vliegt de hele wereld over en is amper thuis. Wie zijn boeken doorbladert, merkt dat grote (Nederlandse) trainersnamen als Guus Hiddink, Frank Rijkaard, Dick Advocaat en Louis van Gaal weglopen met zijn methode. Zijn boeken worden momenteel vertaald in het Engels, Noors, Japans en Rus sisch. Teams als Chelsea, Dinamo Moskou, FC Barcelona, Zenit Sint- Petersburg, de nationale ploeg van Wales, Manchester City en Fey- enoord maken gebruik van zijn methode. Ajax overigens ook, zo liet Frank de Boer in Ajax Life (nummer 9) weten toen hij geconfronteerd werd met de kritiek die Verheijen via Twitter uitte op de zware voorberei ding van Ajax en de bijbehorende blessuregolf. De uitspraak van De Boer wekte bij Verheijen zeer veel verbazing. "Als mensen jouw naam gaan kop pelen aan meer dan dertig blessures in een jaar, is het zaak om even op te letten. Inmiddels heb ik achter haald dat ze bij Ajax slechts bepaalde elementen uit mijn methode gebrui ken en dat ze die ook nog eens zeer vrij interpreteren. Dat is uiteraard prima, zolang ze dan maar niet mijn naam gebruiken." Verheijen gaat verder: "In mijn model ontwikkel je in blokken van zes weken een voetbalconditioneel programma voor de spelers. Dan heb je het over één conditionele training per week. De eerste twee weken doe je partijvormen elf tegen elf en acht tegen acht, de twee weken erna zeven tegen zeven en vijf tegen vijf en in de laatste twee weken vier tegen vier en drie tegen drie. Bij Ajax houden ze zich aan dit schema. Maar deze opbouw is maar één onderdeel van mijn methode. Het gaat er bijvoor beeld ook om op welk moment in de week je die conditionele prikkel doet. En train je één of twee keer per dag? Op dit punt slaan ze bij Ajax de plank totaal mis, met alle blessures tot gevolg. Als je op zondag speelt, herstel je op maandag en ben je op dinsdag vrij, omdat spelers op de tweede dag na een wedstrijd het meest vermoeid zijn. Met dit ritme is sprake van opti maal herstel. De ene keer houdt men zich hieraan bij Ajax, maar het komt ook geregeld voor dat ze na een wed strijd op zondag doodleuk op dinsdag trainen en pas op woensdag vrij zijn. Dat is vragen om problemen." "Na een vrije dag moet het lichaam vanuit rust altijd eerst weer op gang komen. Daarom is het ver standig om tijdens de eerste trai ning de motor rustig op te starten. Vervolgens kun je de dag daarna het lichaam tarten en conditionele grenzen verleggen. Bij Ajax gaan ze soms conditioneel trainen op de eer ste training na een vrije dag. Dan is je lichaam dus in slaapstand. En dan heb ik het nog niet eens gehad over het maatwerk leveren per indi vidu. Dat is natuurlijk helemaal een lachertje bij Ajax. Als jij spelers koopt die vervolgens binnen de kort ste keren allemaal geblesseerd raken, dan klopt er toch iets niet?" Criticasters verwijten hem dat zijn methode niet functioneert bij een drukke internationale speelkalender en dus veel doordeweekse wedstrij den. "Mensen die niet bereid zijn om zich in het periodiseren te verdiepen, omdat ze het niet willen of kunnen, gebruiken dat als belangrijkste argu ment. Daarmee kunnen ze zich er het gemakkelijkst van afmaken. Ik vraag ze dan alleen maar hoe vaak ze midweeks spelen. Dan is de discussie al snel klaar, want Nederlandse clubs spelen helemaal niet zo vaak mid weeks in vergelijking met andere lan den. Toen Guus Hiddink bij Chelsea zat, speelde hij competitiewedstrij den, won hij de FA Cup en speelden ze de halve finales van de Champi ons League. Maar zelfs daar lukte het. Dat heeft ook weer te maken met het leveren van maatwerk. Niet iedereen speelt alle wedstrijden." Wie denkt dat Verheijen ondanks zijn openlijke kritiek hengelt naar een baantje bij Ajax heeft het mis. "Beroepsmatig moet je nu niet in de Arena zijn. Het is zelfs helemaal niet mijn intentie om in vast dienst verband bij een club te werken. Ik Nicolai Boilesen had volgens Verheijen na vijf maanden blessureleed veel voorzichtiger gebracht moeten worden. wil het voetbal in zijn algemeenheid naar een hoger niveau tillen. Dan moeten trainers beter geschoold worden, zodat er minder blessures komen. Als de beste spelers vaker op het veld staan, gaat het niveau automatisch omhoog. Dat is voor het team en het publiek beter. Dat is de insteek. Dan zul je dus trainers beter moeten scholen." Dat kan volgens hem alleen maar door de voetballerij een spiegel voor te houden en hele duidelijke voor beelden te geven. "Zonder praktijk voorbeelden is dit een heel theore tisch verhaal, waarbij mensen gaan

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 7