'IEDEREEN DIE IK TEGENKOM, IS STUKKEN OUDER GEWORDEN Voor Finse documentaire in Amsterdam In deze serie gaat Ajax Life op zoek naar de speciale betekenis die Jari Litmanen heeft gehad voor de stad Amsterdam in het algemeen en Ajax in het bijzonder. De mysterieuze Fin nader ontleed, als voetballer en als mens. Deel 13: De documentaire over het leven en werk van Jari. ajaxlife DOOR MARK VAN DEN HEUVEL De première van de Finse documentaire over het leven en werk van Jari Litmanen staat gepland voor september en zal, naar verwachting van de makers, aan het eind van dit jaar ook in Nederlandse filmhuizen te zien zijn. Droom Interviewen IN DE BAN VAN JARI 4 W 01-03-2012 X 'Ik blijf altijd maar hetzelfde' Jari Litmanen was enkele dagen in Nederland met een Finse filmploeg, en bezocht Ajax - NEC. successen vierde bij Ajax, en een tussen 2002 en 2004, toen hij een in sportief opzicht weinig succesvolle rentree maakte. Maar de impact was niet minder groot. "Het was een droom om Jari te ontmoeten," zegt Debbie Witsiers uit Brabant, de trotse moeder van Jari Witsiers (9), na afloop van de meet and greet in de Ajax Experience op het Rembrandtplein. Een tikkeltje opgewonden nog verhaalt ze over hun ontmoeting met 'de echte Jari', in aanwezigheid van zoon Jari, een product uit de tweede golf. "Ik kan het nog steeds niet helemaal bevatten dat we Jari echt ontmoet hebben," zegt Debbie. "Het was allemaal heel emotioneel ook. Ik kan niet anders zeggen." Emotioneel? "Ja, vond ik wel. Jari kwam uit zichzelf naar ons toe en begon allemaal dingen te vragen. Heel sympathiek, heel normaal. Jari is geen jongen die zichzelf meer voelt dan een ander. Als je geen fan van hem bent, zou je het na zo'n dag echt worden." Heb je nog naar z'n toekomst gevraagd? "Hij weet nog niet wat-ie gaat doen, daar was-ie nog niet uit, zei hij. Maar hij vreest voor het einde van z'n carrière, zo kon ik toch wel een beetje tussen de regels uit zijn woorden opmaken." Wat denk je zelf? "Ik vermoed dat hij gaat stoppen. Het liefst zien wij hem nog jaren voetballen natuurlijk, maar hij begint best oud te worden voor een prof." En dan? "Dan hopen we dat Jari meteen een functie bij Ajax krijgt. Daar moest-ie zelf alleen maar een beetje om lachen, toen we dat tegen hem zeiden." DeJari'sinAmsterdamenomstreken zijn er niet alleen in verschillende vormen en maten, maar ook in diverse leeftijdscategorieën. Er is namelijk sprake van een dubbele geboortegolf: een tussen 1993 en 1997, toen Litmanen z'n grootste Jari Litmanen (41) is net als een goede vriend: ook als je hem een paar jaar niet hebt gezien, voelt het als de dag van gisteren wanneer je elkaar weer eens tegenkomt. Tijdens mijn meest recente ontmoeting met Litmanen, een paar dagen in Amsterdam voor de opnames van een Finse documentaire over zijn (voetbal) leven, ontvouwde zich bij binnenkomst het volgende gesprek: Hoe is het thuis? "Thuis is het min tien en ligt er een halve meter sneeuw." O, dat hebben we hier dus beter geregeld. "Het is maar wat je beter noemt." Hoe bedoel je? "Nou, het is maar van welke kant je het bekijkt. Als je..." En zo, als je niet oppast, ben je opeens een kwartier verder in het gesprek. Noem het small talk, noem het een luchtige manier van converseren; op mij persoonlijk heeft het altijd grote indruk gemaakt. In het vroege voorjaar van 2006 heb ik Litmanen geïnterviewd op een zonovergoten terras in het centrum van Malmö. Voordat ik er erg in had zaten we drie kwartier lang over het veranderende klimaat en de opwarming van de aarde te praten. Ook daar had Jari een uitgesproken mening over. Na afloop stapte hij op z'n fiets. Een superluxe mountainbike. Twee weken geleden was Litmanen een paar dagen in Amsterdam om oude ploeggenoten uit de jaren negentig te interviewen voor zijn documentaire. Of liever gezegd: om die jongens te laten interviewen, dat deed Jari natuurlijk niet zelf, onder aanvoering van de beroemde Finse regisseur Mika Kaurismaki. Tussen de bedrijven door dook Litmanen op bij de Ajax Experience in Amsterdam, aan de hand van allemaal kleine, Nederlandse Jari's die ook in zijn documentaire zullen figureren. Hoe het is om weer in Amsterdam te zijn? Litmanen: "Iedereen die ik tegenkom, is stukken ouder geworden. Terwijl ik altijd maar hetzelfde blijf." Tijd is een relatief begrip bij Litmanen thuis. Hoewel nog altijd goed getraind, zien we ook dat Litmanen inmiddels veertig-plus is, zoals hij het zelf noemt. Helemaal als je goed kijkt, van dichtbij. Toch overweegt hij opnieuw om nog één seizoen aan zijn 25-jarige carrière vast te plakken, zegt-ie. Daar gaat hij volgende maand een beslissing over nemen. Bij HJK Helsinki en bij JK Nomme Kalju, in zijn woonplaats Tallin, staat de deur voor hem open. Of-ie fit genoeg is, na twee recente meniscusoperaties? Litmanen: "Het Finse seizoen loopt van april tot oktober. Vorig seizoen begon iets later omdat op het laatste moment twee clubs uit competitie werden gehaald. Maar zoals het er nu uitziet, mag iedereen dit jaar weer meedoen." Litmanen als grootmeester in de ontwijkende antwoorden. Hij kan er zelf smakelijk om lachen. Maar gaat-ie nou nog een jaar door of niet? Ik blijf gewoon een beetje duwen, kan mij het schelen. "Dat weet ik nog niet. Ik ben 'Bosman'. Ik ben transfervrij." Zou je na je carrière trainer willen worden? "Ook dat weet ik nog niet." Ligt allemaal iets gecompli-ceerder dan we denken, voegt hij er aan toe. Heeft alles met vrouw Ly en z'n twee zoontjes, Caro en Bruno te maken. "Ik ben niet langer de enige in het gezin die beslissingen neemt." Voor de wedstrijd was de oud-Ajacied ook even in het supportershome.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 14