'NEDERLAND HEEFT GEEN GOKCULTUUR EN DAT WETEN DE WEDKANTOREN OOK' VRIENDENLOTERIJ LEVERT AJAX HALF MILJOEN OP mm o Maakt nieuwe kansspelenwet Ajax rijker? Deze maand wordt in de Tweede Kamer waarschijnlijk een wetvoorstel bespro ken die kansspelen via internet mogelijk moet maken. Ajax hoopt op die manier extra miljoenen bin nen te halen. TOP-5 INKOMSTEN UIT DE VRIENDENLOTERIJ ACHTERGROND 4 K ajaxlife 01-03-2012 1Ü Miljoenen Interessant Gokken op miljoenen DOOR MIKE VAN DAMME Belchinezen. Als je aan gokken in de voetbalwereld denkt, denk je toch meteen aan Aziaten die vanuit een stadion het wedstrijdverloop doorgeven aan gokbedrijven in hun thuisland. Ze staan symbool voor dubieuze duikelingen en eigen doel punten, ofwel voor de omkoping in de voetbalwereld. Het is een kant van gokken waar voetballers en clubleidingen met een gezond verstand zover mogelijk van daan willen blijven. Aan de legale kant van de gokwereld lonkt echter ook de nodige miljoenen. Denk aan het sponsorcontract dat wedkan toor Bwin heeft afgesloten met Real Madrid voor naar verluidt twintig miljoen euro per jaar. Of aan een partnerschap dat Unibet onlangs heeft afgesloten met de Deense voet balclubs FC Kopenhagen en FC Midtjylland. Of denk aan een licen tiesysteem zoals in Frankrijk, waar bij een deel van de winst terugvloeit naar het voetbal zelf. Als de bal rolt, rolt het geld. Ook richting de voet balclubs. Voor Nederlandse clubs is het nu nog niet mogelijk om in zee te gaan met de grote wedkantoren. De Nederlandse markt is afgeschermd door de zogenoemde Wet op de kans spelen (Wok, uit 1964). Wie legaal wil gokken op een voetbalwedstrijd, kan dat alleen doen via Toto (onder deel van De Lotto). Weddenschap pen via andere wedkantoren - zoals Unibet en Bwin - worden echter wel al gedoogd. Staatssecretaris Fred Teeven van Veiligheid en Justitie komt deze maand waarschijnlijk met een wetsvoorstel om kansspelen via internet wettelijk te reguleren. Daar mee wordt het sponsoren van voet balclubs mogelijk voor wedkantoren die een licentie toegewezen krijgen. Onafhankelijk van elkaar refereerden Ajax' commercieel directeur Henri van der Aat en Eredivisie CV-direc- teur Frank Rutten naar de mogelijke miljoenen die in Nederland verdiend kunnen gaan worden als de wetgeving wordt aangepast. Van der Aat sprak daarover tijdens de presentatie van de jaarcijfers in oktober, Rutten deed het onlangs bij een persbijeenkomst. Ajax heeft momenteel al contrac ten met Toto en de Vriendenloterij (zie kader). "We zijn met deze partners in gesprek om meer te doen, maar daar voor zijn we wel afhankelijk van de overheid," aldus Van der Aat. "Gaming en gambling is in veel Europese lan- Clubs als Juventus, Olympique Marseille (beide Betclic), Real Madrid (Bwin) en Swansea (32red) worden al gesponsord door de gokmarkt. den geliberaliseerd. Dat zorgt voor grote inkomsten van voetbalclubs. In Nederland is nog veel wetgeving die mogelijkheden tot groei van inkom sten op dit terrein tegenhoudt. Het is belangrijk voor het Nederlandse voet bal dat snel dezelfde mogelijkheden als het buitenland komen, zodat ook onze inkomsten substantieel omhoog kunnen." Rutten noemt de huidige Wok 'ingehaald door de realiteit', aan gezien de oorspronkelijke wet werd gemaakt in een tijd dat internet nog niet bestond. "Het is goed als de wet wordt aangepast," stelt de Eredivi sie CV-directeur. "Met het gokken op Nederlandse voetbalwedstrijden wordt nu ook al tegen de honderd miljoen euro per jaar omgezet door buitenlandse bedrijven die hier eigen lijk niet mogen handelen, maar min of meer worden gedoogd. Laten we beginnen met dat geld binnen de eigen landgrenzen te houden." Rutten pleit voor een wetgeving zoals in Frankrijk, waar wedkantoren een percentage van de winst moe ten afstaan aan de organisator van een evenement. "Het is toch gek dat als heel Nederland elke dag wedt op welke kleur trui jij aanhebt en een wedkantoor daar bakken met geld mee verdient, dat jij daar helemaal niets van terugziet." Volgens Rutten kunnen de moge lijke inkomsten uit gambling worden vergeleken met die uit de tv-rech- ten. In het geval van Ajax gaat het dan inderdaad om enkele miljoenen euro's per jaar. Maar is dat een reële voorstelling? Volgens sportmarketeer Frank van den Wall Bake moeten de verwachtingen niet te hoog zijn. "Nederland heeft geen gokcultuur en dat weten de wedkantoren ook. Er zullen dus niet direct allerlei wedkan toren in de rij staan om hoofdsponsor te worden van clubs. Het zal ongetwij feld wel een paar keer gebeuren, maar verwacht geen exorbitante bedragen." Dat Ajax eerder zal worden benaderd dan bijvoorbeeld WV-Venlo, behoeft eigenlijk geen uitleg. Zo laat Unibet, een Nederlands wedkantoor, weten dat de Amsterdamse club 'absoluut interessant' is voor mogelijke sponso ring. "Voetbal en wedden passen van oudsher al erg goed bij elkaar," stelt Unibet-woordvoerder Lars Walder. "Sponsoring van een voetbalclub is dus een erg goed middel voor wed kantoren om hun product onder aan dacht te brengen." Walder merkt op dat niet alleen shirtsponsoring tot de mogelijkheden behoort. Zo sloot Unibet onlangs een wedpartnerschap af met de Deense clubs FC Kopenhagen en FC Midtjyl land. "Er zijn verdienmodellen waar door clubs ook zelf kunnen verdienen aan supporters van hun club die een weddenschap plaatsen, op wedstrij den van Ajax bijvoorbeeld. Ook zijn de wedstrijdbeelden van Ajax inte ressant, waardoor extra inkomsten gegenereerd kunnen worden met bij voorbeeld live streaming in combina tie met live wedden. Veel buitenlandse clubs verdienen hier al geld mee." Vraag is welke wedkantoren uit eindelijk een licentie zullen krijgen om in Nederland legaal actief te zijn. De Eredivisie CV is zelf in elk geval ook voornemens een goklicentie aan te vragen. Rutten: "We hebben zelf de live-rechten van de eredivisie, dus dat kan mooi samenvallen. Maar of we daadwerkelijk een licentie gaan aanvragen, hangt ook af van de voorwaarden. Als de overheid over de inkomsten zeventig procent belas ting gaat heffen, heeft het natuurlijk weinig zin." De Vriendenloterij is maatschappelijk partner van de eredivisie. Fans van de eredivisieclubs kunnen meespelen 'voor' hun club; van elk lot komt vijftig procent direct in de jeugdopleiding van hun favoriete club terecht. Ajax ontving in februari daardoor van de Vriendenloterij een cheque van 453.757 euro. Dat was ruim een ton meer dan een jaar eerder (zie graphic). Het geld moet gestopt worden in de jeugdopleiding. 2009 2010 2011 1Feyenoord €727.715 €716.920 €691.581 2. Ajax €287.517 €321.203 €453.757 €129.085 €149.484 €160.497 4. FC Twente 73.874 85.484 €115.579 5. FC Utrecht Eg €119.366 €117.998 €115.362

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 12