11 'IK HOOP DAT DE VOETBALWET SNEL WORDT VERBETERD. DAT VERWACHT IK OOK' INTERVIEW ajaxlife 01-03-2012 Spreekkoren Eberhard van der Laan, burgemeester van Amsterdam: 'Ik heb ook het ideaal dat je zondagochtend kunt besluiten of je naar het voetbal gaat met je kinderen.' mige opzichten echt langs de rand zijn gegaan." Jullie gingen uit van vijftigduizend toeschouwers, waar er honderd duizend kwamen. De SVA had hier al voor gewaarschuwd. Had u niet beter moeten luisteren? "Zal ik jou iets grappigs vertellen? Ik was tijdens de voorbereiding ook bang voor veel meer mensen. Ik heb dus gevraagd wat er zou gebeuren als er wel honderdduizend mensen kwa men. De experts hebben gezegd dat het scenario ook die aantallen hield. Dat was overigens hetzelfde scenario als bij de huldiging van Oranje. Het verschil is dat Ajax toch een paar hon derd heel moeilijke personen aantrekt, van wie er misschien tien onverdraag lijk moeilijk zijn. Meer waren het er ook niet, maar zij hebben de boel wel op stelten gezet. Maar in de evaluatie zijn we ook heel streng voor onszelf geweest. We moeten zorgen dat we beter de menigte kunnen managen." Wordt er daarom, mocht Ajax kampioen worden, gehuldigd op het Arenapark, naast het sta dion? "Ja. Op die plek is veel gemakkelij ker crowd management toe te passen. En we beschermen daarmee ook de gebouwen en de bewoners aan het Museumplein." En wanneer zegt u dan: we gaan weer terug naar de binnenstad? "Je begrijpt dat ik daar momenteel geen uitspraak over kan doen. Maar goed dat je begint over de binnen stad: in mijn herinneringen ging het daar altijd mis bij huldigingen. Het Spiegelkwartier, het Leidseplein en Rembrandtplein, die werden open gehaald. Dat is op 15 mei wel goed gegaan, door politieafzettingen in diverse straten richting de binnen stad." Welke identiteit moet Ajax hebben? Het is tegenwoordig niet louter een zaak van het clubbestuur zelf. Het Amsterdamse D66-raadslid Gerolf Bouwmeester pleitte onlangs in De Telegraaf voor Ajax als 'homoclub'. Volgens hem moet de Amsterdamse club het voortouw nemen in homo emancipatie in de voetballerij. Het idee werd geopperd enkele weken na de memorabele bekerwedstrijd tegen AZ, waarbij alleen kinderen tot twaalf jaar aanwezig mochten zijn. Volgens Bouwmeester kan Ajax best gedwon gen worden, aangezien er veel belas tinggeld gaat naar de club, in vorm van politie-inzet. Over identiteit gesproken: terecht of niet, Ajax staat in den lande vooral bekend als Jodenclub. Supporters dragen de geuzennaam met trots. Een keerzijde zijn de antisemitische spreekkoren van andere supporters groeperingen. Vandaar dat Van der Laan het gebruik van Joden als geu zennaam wil stoppen. De burgemees ter nodigde in december diverse par tijen uit voor een eerste aanzet. Ook de SVA was daarbij aanwezig. "Op die avond kwam een belangrijk punt op tafel: zorg dat het niet averechts gaat werken." Is het niet beter om het te laten rusten. Hoe meer aandacht, hoe meer supporters zich weer gaan uiten. "Er is momenteel niet veel reden om te denken dat het wegebt als je er niets aan doet. Jij vond mij net naïef, dit vind ik van jou naïef. Het is de laatste jaren alleen maar toegenomen. We moeten in de aanpak heel goed rekening houden met dat je een averechte werking kan krijgen, dat het leuker wordt voor bepaalde groepen om het te doen. Maar er zijn genoeg mensen die de geuzennaam zelf verschrikkelijk vinden, en anders wel de antisemitische spreekkoren die er uit voortkomen. Het gaat om gedrag dat zo gegroeid is. En gedrag verander je moeilijk. Maar waarom zou je niet een periode van tien jaar nemen om daar op een verstandige manier met elkaar aan te werken?" Hoe dan? Bewustwording is daarin belangrijk. Ajaxsupporters zijn trots op de geuzennaam 'Joden'. Van der Laan wil er een einde aan maken. Mensen moeten nadenken over wat ze kunnen aanrichten door 'Joden, Joden' te roepen. Ik denk dat veel supporters daar niet eens over nadenken. Zoals Lex Immers (ADO Den Haag, red.) waarschijnlijk ook niet nadacht over wat hij zei na de zege op Ajax ('We gaan op Jodenjacht', red.). Ik kon hier de mensen bij elkaar vegen, hoor. Een kleine groep zullen we niet kunnen bereiken, maar als de andere supporters niet meer meedoen, is de lol er misschien ook snel vanaf. We hebben de supporters nodig om dit aan te pakken. Ik wil er een gezamenlijk ding van maken."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 10