'ALS JE MET STATISTIEKEN EEN INCH VOORUIT KAN, MOET JE DIE PAKKEN' Hoe Frank de Boer de Alex Ferguson van Ajax kan worden J Frank de Boer heeft zich al eens laten ont vallen de Alex Ferguson van Ajax te willen worden. Maar hoe word je dat? Een por tret van de beide coaches. "I O EUROPA LEAGUE f" Xvf 16-02-2012 ajaxlife Jeugd Ever change a winning team l Jong geleerd is oud gedaan H DOOR MIKE VAN DAMME Krediet. Het bestaan van een voetbaltrainer is gebaseerd op het krediet dat hij heeft. Geen trainer die niet meemaakt dat het sportief even stokt. Krijgt hij dan de tijd om verder te bouwen, zoals Louis van Gaal in 1992 bij Ajax, of wordt hij afgeserveerd, zoals met Jan Wouters, Co Adriaanse en Danny Blind gebeurde in Amsterdam? Frank de Boer heeft zijn eerste dipje in elk geval overleefd. Tussen de overwinningen bij Heracles Almelo (10 september) en Roda JC (29 oktober) wist Ajax vijf com petitieduels op rij niet te winnen. Waren de meeste trainers alvast uit eigen beweging begonnen met het leeghalen van het bureau, daar kwam vanuit de club dit keer geen enkele insinuatie dat het tijd werd op zoek te gaan naar een nieuwe trainer. Afgelopen weken was het niet anders, na een puntje tegen AZ (1-1), en pijnlijke nederlagen tegen Feyenoord (4-2) en FC Utrecht (0-2). De Boer heeft een enorm krediet opgebouwd binnen de club waar hij als voetballer én trainer opgroeide. Zijn entree als hoofdtrainer (2-0-zege bij AC Milan) was indrukwekkend, net als het binnenhalen van de landstitel die zijn voorgangers steeds misliepen. Hij ligt goed bij het kamp-Cruijff (is onderdeel van het technische hart), en vierde zijn grootste successen als voetballer onder Louis van Gaal. Eigenlijk is De Boer een samensmelting van de twee kampen binnen de club. Iedereen heeft een raakvlak met hem, niemand die hem wil beschadigen. Krediet. Sir Alex Ferguson had het ook nodig in zijn eerste periode als trainer van Manchester United. Het valt nu haast niet voor te stellen, maar in de eerste seizoenen onder Ferguson speelde Man United weinig klaar. Net als bij de komst van De Boer bij Ajax, snakte de Engelse club naar een landstitel in 1986. Het laatste kampioenschap dateerde van negentien jaar eerder. De Schot, die al successen had geboekt als trainer van Aberdeen, had echter geen verleden bij de club en kon niet bogen op een topcarrière als voetballer, op een kort avontuur bij Glasgow Rangers na. In zijn eerste seizoenen werd Ferguson met Manchester United respectievelijk elfde, tweede, elfde, dertiende, zesde en tweede. Het zijn niet de resultaten die de huidige generatie voetbalvolgers zich kunnen voorstellen. Ferguson had één geluk: hij werd gehaald door Sir Bobby Charlton, en de stervoetballer van weleer bleef zijn protégé steunen. "We hebben er nooit aan gedacht hem te ontslaan," vertelde Charlton in de Daily Mail in oktober, rondom het 25-jarig jubileum van Ferguson bij de club. Manchester United haalde geen succes, maar Ferguson zadelde de club ook niet met enorme kosten op. Hij kocht weliswaar spelers, maar keek ook naar de eigen jeugdopleiding. Onder hem debuteerden onder andere David Beckham, Ryan Giggs, Nicky Butt, de gebroeders Neville en Paul Scholes: zij vormden de basis van het elftal dat in 1999 de Champions League won en in eigen land een karrenvracht aan prijzen verzamelde. Dit seizoen heeft Ferguson wederom enkele talenten in de selectie die de toekomst van Manchester United moeten waarborgen: Phil Jones, Chris Smalling, Danny Welbeck en Tom Cleverley. "Ik geloof in jonge mensen," zei Ferguson onlangs in The Telegraph, en noemde de jonge spelers 'de fundering' van de club. Overigens komen alleen Welbeck en Cleverley echt uit de jeugdopleiding van de Mancunians, en betaalde de club grof geld voor Jones (twintig miljoen pond aan Blackburn Rovers) en Smalling (zestien miljoen pond aan Fulham). Manchester United blijft een andere financiële wereld dan Ajax. Het citaat van Ferguson over de jeugd zijn woorden die De Boer ook zou kunnen spreken. Ook hij werkt graag met de jeugdexponenten binnen zijn club. Niet zo opmerkelijk, met een verleden als trainer van de D- en A-jeugd van Ajax. Vorig seizoen haalde De Boer Lorenzo Ebecilio, Jody Lukoki en Nicolai Boilesen bij de selectie, dit seizoen maakten Dico Koppers, Ruben Ligeon, Ricardo van Rhijn en Davy Klaassen al hun competitiedebuut, en zaten Joeri de Kamps, Stefano Denswil en Joël Veltman al eens bij de selectie. De hoofdtrainer maakt van een nood ook een deugd. De financiële huishouding van Ajax is weer redelijk op orde na twee opeenvolgende jaren in de Champions League, maar de hand zit nog steeds op de knip. Veel ruimte voor versterkingen is er niet. Het was een opmerkelijk krantenbericht in The Sun, op 7 december 2010: Manchester United zou die avond tegen Valencia voor de honderdvijftigste keer op rij met een aangepast team spelen ten opzichte van een wedstrijd eerder. Honderdvijftig wedstrijden op rij, dat zijn zelfs voor Engelse maatstaven ruim twee seizoenen waarin niet twee keer achter elkaar dezelfde elf spelers in de basis staan. In het kantoor van Ferguson schijnt een bordje te hangen met de kreet 'Ever change a winning team', een knipoog naar de meer gevleugelde uitspraak dat je een winnend team juist nooit (never) moet veranderen. De manager van Manchester United heeft daarmee het gedachtengoed geadopteerd van een andere fameuze Engelse trainer, Bill Shankly, die eind jaren zestig van Liverpool een Europese topclub maakte. Dat Ferguson de leus wel erg letterlijk neemt, mag duidelijk zijn. Maar ook in meer figuurlijke zin voert hij deze door. In het Algemeen Dagblad (juli 2011) legde de Nederlandse hockey- coach Marc Lammers, die in de keu ken van Manchester United mocht kijken, de werkwijze van Ferguson al kort uit: "Je moet op z'n tijd juist iets veranderen. Daarom liet Ferguson toppers als Ronaldo, Beckham, Van

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 9