'DE BOER MOET VOORAL VASTHOUDEN AAN ZIJN EIGEN PRINCIPES EN VOETBALVISIE' CHIQUE OPLOSSING VOOR VAN VELZEN ajaxlife EUROPA LEAGUE 16-02-2012 strakker vasthouden aan de 4-3-3-huisstijl. Als je erg strak aan een systeem blijft vasthouden, wordt het statisch. Wij spelen als ploeg flexibeler. Los van de kwaliteit op het veld, leidt die flexibiliteit tot onvoorspelbaarheid. Dat komt ook door het rouleren. Vaak hoor ik na een wedstrijd van tegenstanders dat ze bijna nooit wisten met welke ploeg we gingen aantreden." Het blessureverhaal bij Ajax is inmiddels bekend. Hoe staan jullie er fysiek voor? "We zijn dit seizoen wat blessures betreft net een draaideur: als er weer twee terugkomen, gaan er ook weer twee de ziekenboeg in. Van de directe kern verwacht ik tegen Ajax iedereen fit, op Nemanja Vidic en Anderson na. Mentale moeheid was ons probleem. Dat zie ik terug in blessures in de periode september, oktober en november. Dan komt het vorige seizoen eruit." Dat klinkt herkenbaar. "Spelers moeten daar doorheen. In deze periode - februari, maart, april - zien ze het licht aan het einde van de tunnel. Dan komen de belangrijkste wedstrijden en weten ze dat ze moeten pieken. Dat blijf ik een fascinerend mentaal aspect vinden binnen de voetballerij." Wat is het verhaal van Manches ter United dit seizoen? "Het is een raar jaar. Aan de ene René Meulensteen (I) met Sir Alex Ferguson. 'Dit is een uiterst stabiele club met veel continuïteit. Daar hecht ik ontzettend veel waarde aan.' kant is het een jubileumjaar: Fergu son zit 25 jaar bij de club, maar alle activiteiten daaromheen hebben een negatieve impact. Toen hij zeventig jaar werd (december, red.), verloren we thuis van Blackburn Rovers. Op de dag dat hij 25 jaar in dienst van de club was, verloren we op eigen veld met 6-1 van Manchester City. Het ergste wat je hier kan overko men. Vervolgens werden we uitge schakeld in de Champions League en zijn we gedoemd tot het spelen van Europa League." De laatste vier seizoenen stonden jullie drie keer in de finale van de Champions League. Nu strand je in een groep met Benfica, FC Basel en Otelul Galati. Hoe kan dat? "Thuis hebben we het laten liggen. Simpel. Als we een keer thuis hadden gewonnen van Benfica of Basel, waren we doorgegaan. Het had niets met pech te maken, maar wel met die mentale moeheid. Spelers zitten nog vroeg in het seizoen en strijden in allerlei competities. Het eindstation is eigenlijk nog te ver weg. Dan krijg je bij een voorsprong zoiets over je heen van: wat kan ons gebeuren? Dan spelen ze een tandje lager, terwijl de tegenstander er een tandje bij doet. Daardoor kan het fout gaan en dat gebeurde bij ons." wil. Zolang hij dat met mij wil doen, is er geen enkele reden om naar een andere club uit te kijken. Daarna is het de vraag of zijn opvolging van binnenuit wordt opgelost of van buitenaf. Zo'n trainer wil wellicht zijn eigen mensen meenemen." Ben je in het verleden benaderd door Nederlandse topclubs? "Nee. Nogmaals, ik heb het hier goed naar mijn zin als hoofdtrainer. Ik doe hetzelfde werk als Frank de Boer en Dennis Bergkamp, met als enige verschil dat ik niet wekelijks met de media hoef te praten. Dit is een uiterst stabiele club met veel continuïteit. Daar hecht ik ontzettend veel waarde aan." Frank de Boer heeft weieens gezegd dat hij de komende tien jaar de trainer van Ajax zou willen zijn. Jij zit er inmiddels elf jaar, Ferguson een kwarteeuw. Heb je nog een belangrijke tip? "Frank moet vooral vasthouden aan zijn eigen principes en voetbalvisie. Hij moet nooit gaan twijfelen of zich laten leiden door emoties. Bovendien moet hij een sterk team om zich heen hebben dat krachtig naar de groep en media overkomt." Ajax zou eens een kijkje in de keuken moeten nemen? "Stabiliteit en continuïteit zijn het allerbelangrijkst. Cruijff... Van Gaal... het had niet uitgemaakt wie er won. Ik ben ooit een halfjaar trainer geweest van Brondby IF, zeg maar het Deense Ajax. De huidige situatie van Ajax had veel raakvlakken met die van Brondby destijds. Ik heb hen toen geadviseerd, maar daar is niets mee gedaan. Vier jaar later waren ze niets opgeschoten. Daar moet je als club voor waken." De terugkeer van Paul Scholes was daarentegen opmerkelijk. "Paul was gewoon te vroeg gestopt, want hij houdt nog te veel van het spelletje. Hij heeft al die tijd doorgetraind bij het reserveteam, waar hij ook zijn eerste voetstappen zet als trainer. Ferguson heeft hem gevraagd terug te keren vanwege de blessures. Hij reageerde meteen positief op dat verzoek. Paul is inderdaad op leeftijd (37 jaar, red.), maar van grote waarde. Al heeft hij het wat moeilijker in wedstrijden waarbij we grote ruimtes moeten bespelen." Aartsrivaal Manchester City timmert dit seizoen harder aan de weg dan ooit. Geeft dat extra druk? "Dat zien wij natuurlijk ook, maar we doen er niet moeilijk over. Er is meer competitie. Dat is goed. Bij ons ontstaat geen extra druk. Wij hebben één groot voordeel ten opzichte van City en dat is dat we beter weten hoe we een Premier League moeten winnen. Dat heeft te maken met routine, ervaring en standvastigheid. In deze periode van het seizoen moet de lat hoger en onze spelers weten dat als geen ander." Hoe zie jij je eigen toekomst? "Ik ben blij dat Alex Ferguson heeft aangegeven dat hij nog drie jaar door De al gestopte Paul Scholes keerde halverwege het seizoen terug op het midden veld. 'Paul is inderdaad op leeftijd, maar van grote waarde.' Gyliano van Velzen (I) in actie tegen Chelsea. Sergio de Windt (17) vertrok in 2000 naar Juventus, Jordy Brouwer (19) ging in 2007 naar Liverpool, Bobby Adekanye (12) verhuisde deze zomer naar FC Barcelona en Ouasim Bouy (18) koos recentelijk eveneens voor Juventus. Gyliano van Velzen (16) vertrok in de zomer van 2010 naar Manchester United. De pers besteedde destijds aan dacht aan de 'transfer', omdat deze wellicht strijdig zou zijn met de nieuwe regelgeving vanuit de voet balbonden Fifa en Uefa. Manchester United volgde de toen zestienjarige B-junior al maanden en besloot in de zomer van 2010 werk van hem te maken. Daarna werd het wazig. Eerst zou de Amsterdammer voor een vastgestelde opleidingsver goeding vertrekken, later leek het iedereen beter de Ajaxopleiding af te maken. Uiteindelijk zegde Van Vel zen zijn lidmaatschap op, omdat zijn vader in Engeland een baan kreeg aangeboden. Gezien de goede relatie tussen Ajax en Manchester United was al meteen duidelijk dat er een chique oplossing moest komen. Die kwam er overigens pas negen maanden later, in mei 2011. Ajax ontvangt een opleidingsvergoeding van naar verluidt ruim drie ton. Mocht Van Velzen sportief succesvol worden in Manchester, dan ligt er nog een bonus in het verschiet die kan oplopen tot circa negen ton. In aanloop naar de Europa Leagueconfrontatie tussen beide clubs blijkt het lastig om even met de Amsterdammer bij te praten over zijn eerste anderhalf jaar in Engeland. Manchester United gaat zeer voorzichtig om met de zijn jeugdspelers en laat weten dat Van Velzen nog geen interviews mag geven. We weten wel te achterhalen dat de tiener zich na een aanpassingsperiode goed voelt bij de gesloten familiesfeer die er binnen de opleiding van Manchester United heerst. Van Velzen wordt in april achttien en speelt in de A1. Meestal vanaf links, zijn favoriete positie, soms als spits. Dat deed hij bij Ajax overigens ook. Ook René Meulensteen kan er niet nader op ingaan, maar bevestigt desgevraagd wel dat de speler zich goed gesetteld heeft. (SZ)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 8