'JONGERE GENERATIE STAAT DICHT BIJ WAT OP DE TOEKOMST GEBEURT' Edwin Goedhart vertrekt deze zomer bij Ajax Supporterspanel schetst profiel nieuwe commissarissen "^1 ANALYSE K ajaxlife 16-02-2012 Het vertrek van hoofd medische staf Edwin Goedhart (48) kwam na het eerdere vertrek van de raad van commissarissen, directeuren Martin Sturkenboom en Danny Blind niet geheel als een verrassing. Werkvloer Ajax mag weer op zoek naar een nieuwe raad van commissarissen. De namen van Theo van Duivenbode, Arnold Mühren en Edwin van der Sar circuleren al rond. Waaraan moe ten de nieuwe commissarissen voldoen vol gens ons supporterspanel? Hoe snel? E NAAM IS UW G 'Ik wil het netjes achterlaten' DOOR SANDER ZELDENRIJK Ergens in 2008 schreef de Ajaxdirec- tie het beleidsplan voor de periode 2009-2014, met daarin bovengemid deld veel aandacht voor het medische en sportwetenschappelijke aspect. Edwin Goedhart kwam in het seizoen 2008/2009 na goede gesprekken met Rik van den Boog over van AZ om als hoofd medische staf en sportwe- tenschappen zijn aansluitende visie binnen Ajax uit te werken. Testen en meten, in dienst van het voetbal, waarbij het oog van de meester beslis send blijft; in die trant. Goedhart legt in deze functie verantwoordelijkheid af aan de directie. Op De Toekomst voer kamp- Cruijff echter al een iets andere koers, waarin kritischer naar het weten schappelijke aspect werd gekeken. Het is goed dat er wetenschappelijke hulpmiddelen zijn om spelers beter te maken, maar hoe wordt het func tioneel toegepast? Ajax is in eerste instantie een voetbalclub en weten schappelijk onderzoek moet facilite- rend, maar niet leidend zijn. Goed dat je van een jeugdspeler statistieken kunt meten tijdens wedstrijden of trainingen, maar wat zegt dat als zo'n speler niet weet waar hij zich moet positioneren? Kortom, eerst techniek en tactiek, dan pas de wetenschap pelijke uitwerking. Alles in de juiste volgorde. De onrust bij Ajax escaleerde de afge lopen maanden door ogenschijnlijk kleine details. Louis van Gaal denkt vanuit het collectief en Johan Cruijff vanuit het individu, maar beiden maken spelers individueel beter. Het verschil zit meer in de werkwijze op de werkvloer, zoals Danny Blind afgelopen week nog maar eens bena drukte. Op die werkvloer heerste bij som migen tot op heden veel onduidelijk heid. Overleggen is iets anders dan beslissen. Goedhart en het technisch platform spraken voorafgaande aan het seizoen enkele uren met elkaar. Daaruit bleek niet dat zij niet goed zouden kunnen samenwerken, maar dat de samenwerking soepel zou gaan, was niet evident. Waarom beide partijen uitein delijk niet samen verdergaan, is vrij lastig te achterhalen. Volgens de een verschilt het inhoudelijk allemaal niet zo veel van elkaar, maar zit Goedhart in het verkeerde kamp (Van Gaal) en is er gewoon sprake van een afrekening; volgens de ander is de wetenschappe lijke benadering bij Ajax een volstrekt eigen leven gaan leiden en werd er te veel langs elkaar heen gewerkt. Een derde heeft kritiek op verantwoorde lijke directeuren, omdat onder hun lei ding de beslissingsbevoegdheid ondui delijk bleef. De blessures worden daarbij eigenlijk niet eens genoemd. Met het opstappen van de voltallige raad van commissarissen en het ver trek van directeuren Martin Sturken boom en Danny Blind kiest de club duidelijker dan ooit voor de visie van Cruijff. Daarnaast werd door kamp- Cruijff zes maanden geleden al een externe partij bij Ajax ingebracht om het medische beleid binnen Ajax eens kritisch onder de loep te nemen. De uitkomsten daarvan worden over een maand verwacht. Goedhart wil zelf eigenlijk niet al te veel meer kwijt over zijn beslissing. Ajax is en blijft zijn club, na negen dienstjaren. Hij wil vooral dat er rust komt bij Ajax en dat er vanuit weder zijds respect en vertrouwen aan uitge stippeld beleid gewerkt gaat worden. Hoewel zijn functie dit seizoen steeds meer uitgehold wordt, kiest hij er voor het seizoen alsnog af te maken. "Ik wil het hier netjes achterlaten," meldt hij Ajax Life. "Ik zal me vooral nog focus sen op de A-selectie en mijn ideeën voor verbetering op papier zetten". 'Er zijn slimme oud-voetballers genoeg met een goed netwerk' Voor de tweede keer in een jaar moet Ajax op zoek naar een nieuwe raad van commissarissen. Robin Andriessen: "Het lijkt me duidelijk dat Ajax men sen moet zoeken die denken in de lijn van Johan Cruijff. De koers is bepaald. Maar ik voel er niets voor om alleen maar oud-voetballers in de raad van commissarissen te zet ten. Althans, geen oud-voetballers die verder niets te bieden hebben. Er moet een bepaalde balans zijn. Een Keje Molenaar en Theo van Duiven- Arnold Hoexum: "Ik kan me wel vinden in oud-spelers als Van der Sar en Overmars. Edgar Davids hoort ook tot die generatie, maar hij heeft nooit uitgeblonken in het zichzelf presenteren. Overmars en Van der Sar kunnen een verhaal vertel len dat mensen boeit. Dat is belang rijk. Jan van Halst kan dat ook, net als Jaap Stam. Er zijn volgens mij slimme oud-voetballers genoeg die een goed netwerk hebben." "Of het echt oud-Ajacieden moeten zijn? Er zijn weinig goede voetbal lers geweest die niet bij Ajax hebben gespeeld natuurlijk, maar iemand als Guus Hiddink mag van mij meteen komen. Hij is van een buitencategorie. Het probleem voor mensen buiten de voetbalwereld of buiten Ajax is dat het voor hen verschrikkelijk moeilijk is om steun te krijgen van de vijfde colonne en de supporters. Dat is nu wel gebleken." Robin Andriessen: "Wat mij betreft wordt de nieuwe raad van commissarissen zo snel mogelijk geïnstalleerd. Dan kunnen we verder met z'n allen, in de lijn van Cruijff. Dan kan het weer over voetbal gaan, en niets over rechtszaken en dergelijke. Ik hoop dat de huidige raad van com missarissen dat ook goed in de gaten heeft, en snel met kandidaten komt voor de opvolging." Arnold Hoexum: "Het liefst zou ik zeggen: zo snel én zo goed mogelijk. Dat gaat vaak niet samen, maar wat ik al zei: er zijn genoeg slimme oud-voetballers te vin den. Alleen hoop ik dat zij ook com missaris willen worden." Elwin Schmid: "Hoe snel er een nieuwe rvc moet zijn? Wat mij betreft zo snel mogelijk. De benoeming van de vorige raad van commissarissen liet ook lang op zich wachten, maar je ziet wat dat uitein delijk heeft opgeleverd. Je kunt lang onderzoek doen, maar als het onder zoek niet goed is, blijft het resultaat hetzelfde: slecht." RUES1NK ifschap.nl www. www. Edwin Goedhart (I) ziet zijn functie dit seizoen steeds meer uitgehold worden. Steven ten Have MapiOttrs bode hebben zich ook in een maat schappelijke carrière bewezen. Zulke personen zouden dus uiterst geschikt zijn: het gaat bij Ajax niet alleen om het voetbaltechnische aspect." Elwin Schmid: "Het is goed als de nieuwe commis sarissen in de lijn van Cruijff denken, maar ze moeten ook wat tegengas kun nen geven. Als het voetbalmensen zijn, dan zal Cruijff dat meer accepteren dan van bijvoorbeeld een Steven ten Have. Ik ben er geen voorstander van om Cruijff echt een blanco kaart te geven." "Ik pleit ook voor jongere oud-voet ballers in de rvc, zoals Edwin van der Sar en Mare Overmars. Zij vertegen woordigen een jongere generatie, staan dicht bij Wim Jonk en Dennis Berg kamp bijvoorbeeld, en dicht bij wat er op De Toekomst gebeurt."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 5