LITMANEN HEEFT NOOIT DE BEHOEFTE GEVOELD OM ZIJN PRIVÉLEVEN TE DELEN MET DE REST VAN DE WERELD Litmanen praat niet over familie In deze serie gaat Ajax Life op zoek naar de speciale betekenis die Jari Litmanen heeft gehad voor de stad Amsterdam in het algemeen en Ajax in het bijzonder. De mysterieuze Fin nader ontleed, als voetballer en als mens. Deel 11 mevrouw Litma nen, Ly Jürgenson. IN DE BAN VAN JARI -fl W ajaxlife "'A 16-02-2012 X DOOR MARK VAN DEN HEUVEL Het geheime leven van 'Greta Garbo' en Ly Jürgenson Zo gemakkelijk als je van Jari Lit manen een gedetailleerde analyse van het Ajaxmiddenveld kunt krij gen, zo gesloten is hij waar het zijn privéleven betreft. Werk en meisje houdt hij strikt gescheiden. Jari woont samen met Ly Jür genson en ze hebben twee kinde ren, Caro (6) en Bruno (4), twee jongens. Ly Jürgenson werd in 1998 uitgeroepen tot Miss Estland en een jaar later deed ze mee aan de Miss Worldverkiezing, waar ze niet in de prijzen viel. Dat was het wel zo'n beetje. Veel meer informatie is niet beschikbaar, afgezien van een paar foto's die op internet circuleren. En o ja, ze wonen in Tallin, de hoofd stad van Estland. Kimi Raikkönen, Alexie Ere- menko, Teemu Selanne of Matti Nukanen: ze zijn allemaal beroemde Finse sportmensen die wel eens I Jari Litmanen met zijn vrouw, Ly Jürgenson. gierend uit de bocht zijn gevlogen. Maar het 'strafblad' van Jari Lit manen is maagdelijk blank. Alle scribenten die ooit van plan waren een diepte-interview met Litmanen te maken, weten nog altijd niet wie hij echt is. In Finland wordt Jari Litmanen vanwege zijn gesloten heid wat zijn privéleven betreft ook wel de Greta Garbo (actrice) van het internationale voetbal genoemd. Het enige boek dat tot nu toe over hem werd geschreven (getiteld: 'gouden schoen'), werd nooit gepu bliceerd omdat Litmanen alle passa ges over familie, vrienden, vrouwen, geld en gevoelens had geschrapt. Wat overbleef was een bal. Vermaard zijn de anekdotes, want natuurlijk blijven journalisten het proberen, daarvoor is de uitdaging nou eenmaal te groot. Zo werd Lit manen bij zijn transfer naar Hansa Rostock gevraagd of zijn familie mee naar Duitsland zou reizen. Hij antwoordde: "Ik ben naar Duits land gekomen om Hansa Rostock te behoeden voor degradatie." De jour nalist, die dacht dat Litmanen hem niet goed had verstaan: "Ja maar... Kom je alleen in Rostock wonen, of gaat de familie mee?" Litmanen, nog altijd even serieus: "Ik ben naar Duitsland gekomen om Hansa Ros tock te behoeden voor degradatie." Einde perscon ferentie. Aan Jari's lijf geen polonaise. Iedere vorm van glamour is hem vreemd. De kleine Opel Corsa werd door Jari altijd liefkozend het Zwarte Monster genoemd. Toen Litmanen in 1992 naar Ajax kwam, werd hij vergezeld door zijn toenmalige levenspartner Tiina, een peuter- en kleuterleidster. Volgens de een was het een behoorlijk saai stel, daar aan de Liendenhof in Amsterdam Zuidoost. Volgens de ander was de regelmaat juist typerend voor de zo consciëntieus mogelijk levende sportman Jari Litmanen. Vrienden vertellen dat Jari eigenlijk maar één grote passie had (voetbal) en twee hobby's (geschiedenis en auto's, met de Amerikaanse Corvette als favoriet). Tiina was een ondernemend meisje, geen meisje dat er genoe gen mee nam om thuis lui achter over te hangen en hoewel ze al snel werk vond in Amsterdam, heeft ze Litmanen viert het kampioenschap van het seizoen 1994/1995 met zijn zus Siini. Levensmotto Jari Litmanen is wars van uiter lijk vertoon en het feit dat hij toevallig beter kan voetbal len dan een ander maakt hem geen beter mens, zo zou je, kort samen gevat, zijn levensmotto kunnen omschrijven. Tijdens zijn contractperiode bij Ajax was het Duitse Opel sponsor en mochten alle spelers een blin kende bolide uitzoeken; terreinwa gens en snel gesneden modellen die moeiteloos 280 kilometer per haal den, vonden gretig aftrek. Jari koos voor een Corsa. Even nieuwsgierig als bescheiden vroeg hij slechts om de sterkste motorinhoud. Als het niet te veel moeite was. eigenlijk nooit kunnen aarden. Tus sen Tiina en Ly heeft Jari nog één serieuze, langdurige relatie gehad. Maar nu begeven we ons echt op heel glad ijs, zeggen onze bronnen. "Dit zal Jari niet leuk vinden om terug te lezen." Interessant Het is een filosofie geworden, om zijn privéleven gescheiden te houden van het voetballen, zeggen vrienden. Hij is interessant als voetballer, dat wil Jari dan nog wel begrijpen, zij het een beetje tegen wil en dank, maar hij heeft nooit de behoefte gevoeld om zijn privéleven te delen met de rest van de wereld, zoals de Beck- hams of Wes en Yo. Die afstandelijkheid heeft zich ook wel tegen hem gekeerd. Nach tenlang zwierven Finse paparazzi- fotografen om zijn huis in Estland; hoe minder Jari zei, hoe meer ze wil den weten. Maar hij heeft er nooit aan toegegeven. Alles wat ook maar een beetje in de buurt komt van eigen huis en haard wordt categorisch afge kapt door Litmanen. Aan reclameac tiviteiten heeft hij zich altijd beperkt tot het hoogst noodzakelijke. Dat was vroeger zo en dat is nu nog steeds zo en Litmanen is er van overtuigd dat hij juist door die attitude het geluk heeft gevonden waarnaar hij op zoek was. Ly Jürgenson. "Daar is Jari rijk mee," zegt een vriend. Volgens de mensen die het kun nen weten, is ze slim en leuk in de omgang. Maar wat blijft is die enorme muur. Stel een pri- vévraag en je krijgt een voet- balantwoord. Hopelijk is er straks, als Jari bij Ajax wordt aangesteld als jeugd- of assi stent-trainer, een snuggere RTL Boulevardjournalist die hem de vraag voorlegt: "Hé Jari, komen Ly en de jongens ook mee?" Het antwoord laat zich raden: "Ik ben naar Ajax gekomen om de club te behoeden voor degradatie." Journalist: "Nee, ik bedoel: verhuizen Ly en Caro en Bruno straks ook mee naar Amsterdam?" Litmanen: "Ik ben naar Ajax gekomen om de club te behoeden voor degradatie." Wij wensen Edwin Smulders en consorten veel succes.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 14