Samenwerking Ajax en Almere City blijft halfbakken De samenwerking tussen Ajax en Almere City FC ver liep vorig jaar nog niet heel soepel. Na een roerig jaar is er nog weinig verbete ring. 'We zijn geen opleidingscentrum voor Ajax.' ajaxlife Jeugdopleiding; Betekenen ACHTERGROND -fl K 16-02-2012 1Ü 'Of echt samenwerken of ermee stoppen' Ajax oefende dit seizoen al twee keer tegen Almere City. Verder blijft het een beetje worstelen binnen de samenwerking. ons ook moeilijk vast te stellen bij wie we nou moesten zijn. Ik hoop dat als de rust is teruggekeerd bij Ajax we knopen kunnen gaan doorhakken: of echt samenwerken, of ermee stoppen. Halfbakken iets doen werkt niet." In een jaar tijd is wat de samenwerking betreft dus niet veel veranderd. Ook niet aan de positieve kant van het verhaal: de jeugdopleidingen werken goed samen. Zo verruilde Damian van Bruggen Almere voor de B1 van Ajax. Er staan nog een paar spelers klaar die de overstap kunnen maken. Almere City heeft daarnaast meer aanzien gekregen in de voetbalwereld, doordat het via Ajax sponsors als Oger, Mercedes/Stern en Adidas wist binnen te halen. Waar de eerstedivisionist vorig jaar tot het laatste moment bleef wachten op spelers van Ajax, daar heeft de club nu meer zijn eigen koers getrokken. Na het bijna-debacle van vorig seizoen - Almere City werd laatste in de Jupiler League, maar degradeerde dankzij het faillissement van RBC Roosendaal niet - gaat het voor de wind. Met het instappen van de Kroonenberg Groep anderhalf jaar geleden is de club financieel gezond. Sportief gaat het momenteel ook beter, met een plaats in de middenmoot. "We kunnen de play-offs halen," durft de 36-jarige Groenteman zelfs te stellen. "En dat terwijl we de een-na-laagste begroting en salarishuishouding in het betaalde voetbal hebben. Of we boven onze stand leven? Dat niet. We voeren goed beleid, weten als organisatie waar we heen willen en daar heeft iedereen zich aan gecommitteerd. We hebben veel knowhow in huis met mensen als Tonnie Bruins Slot en Arie van Eijden. Dat betaalt zich uiteindelijk uit." Dat Van Eijden Almere City vorig jaar nog bestempelde als het 'lelijke eendje' van de eerste divisie snapt Groenteman wel. "Dat waren we ook. Maar nu niet meer. Kijk naar de sponsors die we hebben, naar onze accommodatie die wordt verbouwd; niet veel clubs in de Jupiler League kunnen daar aan tippen. Onze accommodatie doet niet onder voor De Toekomst." De verbeterde situatie binnen de club moet er uiteindelijk ook toe leiden dat spelers van Jong Ajax de overstap maken naar Almere, om de samenwerking nog maar even aan te halen. Groenteman noemt als voorbeeld een Roly Bonevacia en Florian Jozefeoon. Het tweetal is dit seizoen verhuurd aan NAC Breda, maar krijgt niet gek veel speeltijd. "Wij hadden voor hen ook veel kunnen betekenen. Het moet wel zo zijn dat spelers liever hier spelen dan bij Jong Ajax. Ons niveau gaat steeds meer omhoog. Het idee moet weg bij mensen dat de Jupiler League weinig voorstelt. Kijk naar Dries Mertens, Nacer Chadli, Kevin Strootman en Derk Boerrigter; zij zijn ook begonnen in de eerste divisie. Bij ons doet Mikhail Rosheuvel het heel goed, net als Dion Malone. Die kunnen zo in de eredivisie mee." Nu Almere City zelf een krachtigere identiteit krijgt, wordt het tijd dat de samenwerking met Ajax beter van de grond komt. En dus niet alleen een paar oefenwedstrijden organiseren tussen de beide eerste elftallen en het overhevelen van talent van Almere naar Amsterdam. "Het moet geen eenrichtingsverkeer zijn. Wij zijn geen opleidingscentrum voor Ajax, maar willen ook gebruik maken van talenten van Ajax," aldus Groenteman. "Het hoort een win- winsituatie te zijn. Daar moeten we verder over praten. Tot die tijd wachten we rustig af, en gaan we op onze eigen koers verder." Raymond Groenteman DOOR MIKE VAN DAMME Het eerste elftal van Almere City FC heeft een redelijk Ajaxgehalte. Oud jeugdspeler Jordy Brouwer tekende onlangs een contract tot het einde van het seizoen. Mitchell Burgzorg en Konstantinos Peristeridis staan ook op de loonlijst bij de eerstedivisionist. De samenwerking tussen Ajax en Almere City heeft echter geen directe rol gespeeld bij de transfers. De hui dige middenmoter van de eerste divi sie huurt momenteel geen spelers van Ajax. Rik Schouw was de laatste; de middenvelder speelde vorig jaar in de tweede seizoenshelft in Almere, ver kaste daarna naar NAC Breda, maar keerde in de winterstop terug naar Jong Ajax. Arie van Eijden, voormalig alge meen directeur van Ajax en adviseur van Almere City, zei vorig jaar tegen Ajax Life dat de samenwerking, die in juli 2010 begon, voor verbetering vat baar was. "Niet iedereen bij Ajax kent de filosofie achter de samenwerking," stelde hij. En: "De liefde moet van twee kanten komen." Sindsdien is het er in Amsterdam niet rustiger geworden op bestuurlijk niveau. Gerechtvaardigd lijkt daarmee de vraag of binnen Ajax sowieso nog aan Almere City is gedacht. Raymond Groenteman, algemeen directeur in Almere, laat weten twee 'goede gesprekken' te hebben gevoerd met de directie en het technische hart van Ajax. "Het probleem is alleen dat er verder geen ruchtbaarheid aan de afspraken is gegeven. Het was voor

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 12