11 LOTING EUROPA LEAGUE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 1 J 1 J 1 J 1 J 1 J 1 J 1 J 1 J DE MANCUNIANS VAN DE TOEKOMST: DE TOEKOMST: DE AJACIEDEN VAN ajaxlife Statistieken Hairdryer treatment EUROPA LEAGUE 16-02-2012 Nistelrooij en Stam vertrekken. Nie mand begreep dat. Maar hij laat zijn spelers met hartslagmeters trainen en ziet meteen als er sprake van een verzwakking is. Voor het geld dat hij voor zijn oude vedetten kreeg, kon hij weer nieuwe, gretige jongens kopen." Frank de Boer zal Ferguson be nijden. Kon de Ajaxcoach maar oude vedetten verkopen. Zijn vedetten, zo als Jan Vertonghen en vorig seizoen Maarten Stekelenburg, zitten juist in de bloei van hun leven. Toch heeft De Boer na vorig seizoen ook aangetoond te willen anticiperen op de wet van de remmende voorsprong. Ajax werd kampioen, De Boer hield zijn ploeg nagenoeg bij elkaar, maar haalde in de persoon van Theo Janssen, win naar van de Gouden Schoen, toch een versterking erbij voor op het mid denveld. Pas na de komst van Janssen vertrok Demy de Zeeuw naar Spartak Moskou. De Boer lijkt echter wel meer te streven naar een vast elftal. Op weg naar de landstitel vorig seizoen viel er weinig te speculeren over de opstel ling. Dit seizoen is dat anders, vooral door de vele blessures en schorsingen. Een bordje met 'Ever change a win ning team' zal niet zo snel op De Toe komst hangen. Hartslagen meten, statistieken bestu deren; beide coaches doen het. Fergu son wordt in de rust van elke wedstrijd gespot met de cijfers uit de eerste helft. De Boer bestudeert na elk Eu ropees duel ook eerst aandachtig de statistieken voordat hij naar de pers conferentie gaat. Daarnaast maakte de blessuregolf bij Ajax duidelijk dat in Amsterdam ook de fitheid van de spelers wordt gemeten. De database is na een halljaar meten af, zo liet De Boer vlak voor de winterstop weten in Ajax Life. Nu moet het principe 'meten is weten' nog worden ingevoerd. Ajax kampt immers met te veel blessures. De Boer: "We hebben heel veel da tabaseinformatie gekregen. Elke trai ning is gemonitord. Daaruit blijkt dat de intensiteit van de trainingen best wel hoog lag. Daar hebben we naar gekeken en we hopen dat dit de op lossing is. Dat zal moeten blijken." De Boer is een trainer van deze tijd, Ferguson heeft bewezen een trai ner te zijn die met de tijd meegaat. Anders had hij het nooit ruim twintig jaar aan de top kunnen volhouden. Toen hij in 1986 begon bij Manches ter United viel er niet veel meer te meten dan de snelheid van de spe lers, aan de hand van een stopwatch, tegenwoordig komt een geblesseerde speler er niet mee weg als hij zegt wel fit te zijn. Cijfers liegen niet, weet Ferguson. "Toen ik begon als trainer was ik vooral aangewezen op wat ik zelf zag," zei hij twee jaar terug tegen Castrol Football. "Vooral de laatste tien jaar maken we veel gebruik van statis tieken, de laatste vier jaar zeer inten sief. Als je daarmee een inch vooruit kan, moet je die pakken." Wat zal De Boer hebben gezegd tegen Kenneth Vermeer in de rust van Ajax - FC Utrecht? Het was niet de eerste keer dit seizoen dat de keeper te na drukkelijk bij een tegendoelpunt was betrokken. Maar zou De Boer hebben gefoeterd? Het valt moeilijk voor te stellen. Speeches van de Ajaxtrainer zijn te zien in de Ajax Experience en volgens teammanager David Endt zijn ze aardig realistisch. De Boer wordt in de kleedkamersimulatie echter niet heel boos, ondanks zijn onvrede. Ver meer zal er genadig zijn afgekomen in de Amsterdam Arena, twee weken geleden. Stabiliteit binnen een team is zeer belangrijk voor het lot van een trainer. De enigszins verstoorde relatie tus sen Co Adriaanse en de spelers van FC Twente (en de directie) was aan leiding om hem te ontslaan. Aan de andere kant: topsport gaat soms over lijken, en kan een trainer van een top club daarin te veeleisend zijn? Sir Alex Ferguson zal zeggen van niet. Als iemand zijn eigen spelers kan Tweede ronde Achtste finales Steaua Boekarest (Roe) FC Twente Viktoria PIzen (Tsj) Schaike 04 (Dui) Red Bull Salzburg (Oos) Metalist Charkov (Oek) Rubin Kazan (Rus) Olympiakos Piraeus (Gri) Legia Warschau (Pol) Sporting Lissabon (Por) FC Porto (Por) Manchester City (Eng) Wisla Krakow (Pol) Standard Luik (Bel) Hannover 96 (Dui) Club Brugge (Bel) Stoke City (Eng) Valencia (Spa) Trabzonspor (Tur) PSV AZ Alkmaar Anderlecht (Bel) Udinese (Ita) PAOK Saloniki (Gri) Lazio Roma (Ita) Atletico Madrid (Spa) Sporting Braga (Por) Besiktas (Tur) Ajax Manchester United (Eng) Lokomotiv Moskou (Rus) Athletic Bilbao (Spa) Winnaar 1 Winnaar 2 Winnaar 3 Winnaar 4 Winnaar 5 Winnaar 6 Winnaar 7 Winnaar 8 Winnaar 9 Winnaar 10 Winnaar 11 Winnaar 12 Winnaar 13 Winnaar 14 Winnaar 15 Winnaar 16 schofferen, dan is het de manager van Manchester United wel. Zijn woede uitbarsting waarbij hij (per ongeluk) een schoen die voor hem lag zo te gen het hoofd van sterspeler David Beckham aanschopte, is nog altijd een klassieker. Net als de uitspraak van oud-speler Mark Hughes, die de tirades van Ferguson omschreef als een hairdryer treatment, de manager foetert zijn spelers soms letterlijk in het gezicht uit, waardoor de haren overeind gaan staan. Ferguson weet dat hij soms een bad temper heeft. Hij komt er mee weg. Ook al zag hij een speler als Beckham daardoor wel eerder vertrekken bij de club dan wel licht gewenst. Ook voor de media kan de inmid dels zeventigjarige Schot moeilijk zijn. Zo boycotte hij de BBC zeven jaar lang vanwege een item dat de staats omroep maakte over Fergusons zoon Jason, die als zaakwaarnemer in ver band werd gebracht met enkele dubi euze zaken rondom transfers. Het is misschien wel het grootste verschil tussen Ferguson en De Boer. De 41-jarige Ajaxtrainer zal zijn spelers niet uitfoeteren. Geen hairdryers in de Amsterdam Arena. Al heeft de manier waarop De Boer Mounir El Hamdaoui heeft verbannen naar Jong Ajax aangetoond dat ook hij meedogenloos kan zijn. Het kwam De Boer (vanuit de media) op veel kritiek te staan, maar hij is, zelfs nu Ajax 1 een spitsentekort heeft, onvermurwbaar. En dan lijkt hij misschien toch weer wel op Ferguson. Of zoals Sir Bobby Charlton onlangs zei over de Schot: "Als Ferguson ziet dat iets het team schaadt, zal hij er alles aan doen om dat te stoppen." Het is een citaat dat De Boer zal aanspreken. Sir Alex Ferguson Danny Welbeck, Phil Jones en Chris Smalling. Ruben Ligeon, Ricardo van Rhijn en Dico Koppers.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 10