=1 15 'AJAX IS GROOT GEWORDEN DOOR DISCUSSIE. MAAR DAN WEL INTERN' Chirurgenwerk voor nieuwe bestuursraad ajaxlife De onlangs geïnstalleerde bestuursraad van Ajax moet de continuïteit en identiteit van de club waarborgen, maar het geduld van de supportersgroeperingen raakt op. Dat begrijpt ook kersvers bestuursraadsvoorzitter Hennie Henrichs. 'Als we deze tegenstellingen niet stoppen, zijn we in staat deze club van binnenuit te slopen. Dat is onacceptabel en gaat niet gebeuren.' Chirurgen 'Ajax is tot op het bot verdeeld' ANALYSE 19-01-2012 DOOR SANDER ZELDENRIJK De vereniging Ajax beschikt momen teel over 720 leden. Slechts 260 van hen gaven op de algemene ledenver gadering van 22 december een oor deel over de zes kandidaten voor de bestuursraad. Het nieuwe orgaan, een samenvoeging van het verenigingsbe stuur en de ledenraad, bestaat op dit moment nog uit vijf clubleden: Ton- nie Bruins Slot, Dick Schoenaker, Jan Buskermolen, Cees Vervoorn en voorzitter Hennie Henrichs. Op ter mijn moeten daar nog twee personen aan worden toegevoegd. Ajax staat in de fik en wordt vol gens diverse supportersgroeperingen niet snel genoeg geblust. Dat werd afgelopen maandag middels een open brief in De Telegraaf nogmaals benadrukt. De nieuwe bestuursraad zit in een lastig parket. Cruijffs plan voor de jeugdopleiding wordt door de bestuursraad in grote lijnen omhelst, maar hij krijgt geen carte blanche. De bestuursraad kreeg tevens de symbo lische opdracht mee om Louis van Gaal voor de club te behouden, zon der dat daarbij sprake moet zijn van een nauwe samenwerking met Cruijff. Laatstgenoemde gaf afgelopen maan dag nogmaals aan dat dit uitgesloten is. Het vertrouwen in de volledige raad van commissarissen werd eind november, een maand vóór de instal latie van de bestuursraad, opgezegd door de toen nog bestaande leden raad. Daarbij werd de rvc tevens ver zocht vrijwillig terug te treden. Die uitspraak is door de bestuursraad overgenomen. Als de rvc zich niet eerder vrijwil lig terugtrekt, wordt op die bijeen komst formeel het vertrouwen in alle vijf de commissarissen opgezegd. Dat kan tegen die tijd weer gevolgen heb ben voor de voorgenomen benoemin gen van Louis van Gaal (algemeen directeur) en de huidige ad-interim algemeen directeur Martin Sturken- boom (directeur operationele zaken). De bestuursraad moet daarnaast ook nog twee posities in het eigen orgaan invullen. Dat daar volgens de Ajaxfans een afgevaardigde namens alle supporters in moet komen, is bekend. Maanden geleden werd al unaniem een kandidaat voorgedra gen, wiens naam vooralsnog angstval lig geheim wordt gehouden. Daarmee lijkt de bestuursraad de voordracht niet serieus te nemen. Henrichs ontkent dit ten stelligste, want de bestuursraad is in gesprek met de supporters. "Wij hebben geen zetel beschikbaar gesteld aan de supporters, maar vinden dat er in de bestuurs raad iemand moet zitten die het con tact met de supporters onderhoudt. Daar willen we goed de tijd voor nemen. Bestuursraadsleden moeten elkaar ook inhoudelijk aanvullen." Henrichs, 57 jaar oud en sinds 1964 lid van Ajax, is gepokt en gemazeld binnen de club. Hij was er jeugdlei der, ledenraadslid, lid van de techni sche commissie en zat als bestuurslid technische zaken in eerdere rvc's. Zag hij deze clash binnen de club niet aankomen? "Dit is voer voor psycho- logen. Ik kan er een mening over heb ben, maar dat is puur speculeren. Die mening is dan ook niet compleet. Ik weet wel dat we momenteel heel wat chirurgen nodig hebben om deze club in leven te houden. Er moet veel her stelwerk plaatsvinden. Vertrouwen, eerlijkheid en transparantie zijn daar bij het belangrijkste." De geboren Amsterdammer wil benadrukken dat de bestuursraad de verdeeldheid keihard gaat aanpakken. "Deze club zat 35 jaar geleden anders in elkaar. Ook toen waren mensen het onderling grondig met elkaar oneens, maar na afloop dronken ze een biertje. Nu spelen we veel achter eikaars rug om, en vaak via de media. Ajax is een tot op het bot verdeelde club, waar roddel en achterklap heerst. De infor matiestroom die naar buiten wordt gelekt, is zo groot als een open riool. Mensen worden bewust beschadigd. Ajax is één brok onfatsoen. Dat moet stoppen! We moeten met z'n allen weer trots op Ajax kunnen zijn. Daar voor gaan we veel praten en luisteren en mensen overtuigen dat dit moet stoppen." Voor een club met vier miljoen sup porters is het frustrerend dat er vanuit de vereniging zoveel modder wordt gegooid. Ajacieden die twee jaar gele den iets riepen 'in het belang van Ajax' kijken tegenwoordig wel uit met die term. "In 'dat belang' zijn heel veel mensen beschadigd. Wat het belang van Ajax is? Dat is nu het eigenbelang van degene die dat roept. Dat heeft te maken met een specifieke zienswijze van die persoon. Daar is het aan gere lateerd. Men wil het kracht bijzetten door te roepen 'in het belang van Ajax' te handelen. Ik kan het bijna niet meer horen." "We moeten onze normen en waarden opnieuw gaan formuleren, want op dit moment zijn we terug gekeerd naar de tijd van onze naam gever, waarbij ieder conflict met het zwaard werd beslecht. Als we deze tegenstellingen niet stoppen, zijn we in staat deze club van binnenuit te slopen. Dat is onacceptabel en gaat niet gebeuren. We hoeven het niet met elkaar eens te zijn. Sterker, Ajax is groot geworden door discussie. Maar dan wel intern. We moeten de rijen sluiten. Nu voeden we al maanden lang de hele media-industrie." "Ajax is vele malen groter dan zevenhonderd leden. Formeel hebben zij indirect de macht, dat klopt. Maar Ajax is een maatschappelijk feno meen. Noem mij een club op die zo in de media-aandacht staat. Ik ken ze niet in Nederland. Dat zegt iets over Ajax. Daar moet je blij mee zijn, maar aan de andere kant kunnen we niet op die vulkaan blijven zitten. Dit moet opgelost worden en dat is een enorme uitdaging. Wij geloven dat we dat kun nen." Hennie Henrichs: 'Mensen worden bewust beschadigd. Ajax is één brok onfatsoen.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 3