afas Software Incidenten dwingen tot versnelde evaluatie Voetbalwet Ajax haalt vandaag de gestaakte bekerwedstrijd tegen AZ in. De actie van Wesley van W. heeft mede de vraag opgeroepen of de Voetbalwet wel werkt. Ajax Life sprak met enkele deskundigen. "I O achtergrond J*" AvF 19-01-2012 ajaxlife Snelrecht Meldplicht inacrOn Knullige wet of stevig handvat? echter dat we vaak te maken hebben met zogenoemde first offenders, men sen die voor de eerste keer in de fout gaan. Die groep valt moeilijk in beeld te brengen, want wanneer weet je dat iemand zich gaat misdragen als hij dat nog niet eerder heeft gedaan?" Knulligheid De wens voor een strengere of andere Voetbalwet is inmiddels hoorbaar. Jan Brouwer, hoogleraar algemene rechts wetenschap, roept al sinds de invoe ring dat de Voetbalwet niet werkt. "Ik ben over het algemeen vrij optimis tisch van aard, maar ik heb de Voet balwet altijd al van een ongelooflijke knulligheid gevonden," stelt Brouwer. "Ik snap niet dat je durft zo'n wet aan te nemen. Wat de grootste fout is? Eigenlijk getuigt de hele wet van een grote mate van amateurisme." De landelijke politiek spreekt zich inmiddels meer en meer uit voor een hardere aanpak. De Tweede Kamer organiseert op 26 januari, geïnitieerd door het CDA, een hoorzitting over de Voetbalwet, waarvoor onder andere de KNVB, voetbalclubs, supportersver enigingen en het Openbaar Ministerie zijn uitgenodigd. "Een wet is in mijn Wesley van W. valt AZ-doelman Esteban aan. De discussie over de werking van de Voetbalwet laaide daarmee op. ogen geen monument," aldus Co§kun £örüz van het CDA. "Als deze niet goed werkt, moet hij aangepast wor den. Wat mij betreft zo snel mogelijk. We moeten met z'n allen de witte vlek ken van deze wet zien te ontdekken, en daar meteen op anticiperen. Maar het gaat niet alleen om hardere straf fen. Ik pleit ook voor een agressiere- guleringstherapie, en hoge geldboetes. En clubs moeten hun verantwoorde lijk nemen en zorgen dat mensen met een stadionverbod niet in het stadion kunnen komen." Ivo Opstelten, minister van Justi tie, liet al weten de evaluatie van de Voetbalwet te vervroegen, van sep tember naar april dit jaar. De PvdA en PW zijn ondertussen bezig met een initiatiefnota. Tweede Kamerlid Tjeerd van Dekken (PvdA): "De no toire relschoppers moeten hard wor den aangepakt. Dat is geen stoere en harde taal, het gaat mij om het belang van de goedwillende supporter. Die moet niet de dupe worden van de wanordelijkheden van nog altijd een kleine groep relschoppers. De zaak van Wesley van W. heeft misschien la ten zien dat we streng kunnen straf fen, maar we moeten het ook willen. Die wil ontbreekt misschien nog te vaak. Vandaar dat we strengere straf fen meer in de wet willen verankeren." DOOR MIKE VAN DAMME Zes maanden celstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Een gebiedsverbod voor de Amsterdam Arena en de bin nenstad van Amsterdam voor twee jaar. Een meldingsplicht in de rust van wedstrijden van Ajax, AZ en het Nederlands elftal, ook voor twee jaar. Met als toetje een stadionverbod van Ajax voor dertig jaar. Het is de straf die Wesley van W. kreeg voor het be treden van het veld en het aanvallen van AZ-doelman Esteban Alvarado op 22 december. En dan wacht een mo gelijke straf van de KNVB nog. De negentienjarige Almeerder maakte met zijn actie een landelijke discussie los. Hoe kon hij bijvoor beeld, terwijl hij al een stadionverbod had, in de Arena zitten? En algeme ner: werkt de Voetbalwet eigenlijk wel goed genoeg? Laten we eerst een poging wagen kort uit te leggen wat de in de volks mond zogenoemde Voetbalwet is. Op 1 september 2010 ging de wet Maat regelen Bestrijding Voetbalvandalisme en Ernstige Overlast in werking. Niet het voetbalvandalisme, maar overlast als in de Amsterdamse Diamanten- buurt was aanleiding voor de wet; burgemeesters konden daardoor ge makkelijker een gebiedsverbod gaan opleggen aan jongeren die overlast veroorzaken. Naar aanleiding van het wangedrag van Feyenoordsupporters bij AS Nancy (november 2006) werd besloten ook het voetbalvandalisme te koppelen aan de nieuwe wet. De 'Voetbalwet' was daarmee geboren. Sinds 1 september 2010 is het mogelijk voor de rechter en de offi cier van justitie om strafrechtelijk een stadionverbod (met gebiedsverbod en eventueel meldplicht) op te leggen; burgemeesters kunnen dat op grond van een overlastdossier. Voetbalclubs en de voetbalbond KNVB kunnen alleen een civielrechtelijk stadionver bod opleggen: zij kunnen daardoor supporters wel weren uit het stadion, maar niet uit het gebied rondom het stadion. De KNVB en voetbalclubs kunnen tevens geen meldplicht opleg gen. De mislukte karatetrap van Wesley van W. legde voor de buitenwereld de mo gelijkheden van de Voetbalwet aardig bloot. De Almeerder werd acht dagen na de bekerwedstrijd al voor de straf rechter gebracht, waaruit een pakket aan straffen volgde. Hij heeft inmid dels de eerste maand van zijn celstraf erop zitten. Theo Hofstee, hoofdofficier van justitie in Amsterdam en landelijk portefeuillehouder voetbalveiligheid, bekeek het bekerduel thuis. "Het was typisch een zaak voor het snelrecht," vertelt hij aan Ajax Life, in zijn kan toor. "We wilden het voor de jaarwis seling afgewikkeld hebben. Dat zou de onrust dempen. Dat is aardig gelukt, volgens mij." Vraag het Hofstee en hij zal zeg gen dat de strafvervolging van Wesley van W. een voorbeeld is van hoe goed de Voetbalwet kan werken. De lande lijke discussie neemt echter een ande re wending. Veel gehoorde vragen, ook in politiek Den Haag: Is de Voetbalwet wel streng genoeg? Werkt-ie sowieso wel? Niet alleen het incident in de Are na, maar ook de rellen bij Feyenoord (vernieling Maasgebouw), NEC - Vi tesse en FC Utrecht - FC Twente dit seizoen lijken die vragen te rechtvaar digen. Hofstee: "Je kunt niet zo zwart wit stellen of de Voetbalwet wel of niet werkt. Daar zit een nuance in. Opti maal werkt het nog niet, maar we heb ben wel goede handvatten. We kunnen als officieren van justitie bijvoorbeeld al voor een rechtszaak of tijdens een hoger beroep een gebiedsverbod op leggen, waardoor raddraaiers ook geweerd kunnen worden zolang de rechter geen uitspraak heeft gedaan. Dat is een voordeel. Een probleem is Ook de KNVB heeft aangegeven een strengere wet te willen. De voetbal bond streeft immers naar normalisa tie. KNVB-directeur Van Oostveen kijkt bij de oplossing met een schuin oog naar Engeland, waar al decennia lang de Hooligan Act in werking is. Op de persconferentie waar bekend werd gemaakt wat er met de gestaakte wed strijd Ajax - AZ zou gaan gebeuren, zei Van Oostveen: "Ik wijs dan toch maar weer naar Engeland, waar de overheid, de voetbalbond en de clubs schouder aan schouder zijn gaan staan om hooligans uit de stadions weten te weren. Daar moeten mensen met een stadionverbod zich tijdens duels van hun club bij de politie melden." De naam is gevallen: Hooligan Act. Laten we eerst een kort uitstapje maken naar een praktijkvoorbeeld van deze Engelse wet: De 26-jarige Birmingham Citysupporter Michael Harper werd gestraft voor het letter lijk in het gezicht uitlachen - in het stafschopgebied - van Aston Villa doelman Peter Enckelman, op 16 sep tember 2011. Het vonnis luidde: een celstraf van vier maanden en een lan delijk stadionverbod voor zes jaar. Bir mingham City zelf legt hem daarnaast

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 10