11 Arenadirecteur Henk Markerink De verhuizing naar de Amsterdam Arena was voor veel supporters de meest ingrijpende verandering van de laatste twintig jaar. Arenadirecteur Henk Markerink blikt terug. ajaxlife Doemdenken Kleurenpatroon INTERVIEW 12-01-2012 'Contact supporters had bij de bouw intensiever kunnen zijn' Volgens Markerink is er in vijftien jaar al redelijk veel gebeurd om de sup porters zich thuis te laten voelen. Zo werd een deel van de gracht versierd met graffiti, ingevuld door de harde kern van Ajax zelf. In de nok van het stadion werden banieren gehangen die herinneren aan de gewonnen prij zen. Het logo van Ajax is verwerkt in de tweede ring. Het contact met supportersgroe peringen is daarnaast ook geïntensi veerd. Zo is er wellicht geen formeel structureel overleg met de Suppor tersvereniging Ajax, maar beide par tijen weten elkaar wel goed te vinden indien nodig. Daarnaast kreeg de SVA op de omloop van de tribunes een servicebalie, die overigens niet meer wordt gebruikt, omdat deze omloop niet meer vanuit alle vakken bereikbaar is. "We hebben ook een supportersforum gehouden, waaraan de Supportersvereniging Ajax deel nam," weet Markerink nog. "Vanuit elk vak in het stadion was ook een De Amsterdam Arena werd op 15 mei echt het Ajaxstadion. 'We hebben jaren geknokt tegen het imago dat de Arena geen voetbalstadion was.' luisteren naar de geluiden van de ach terban." Een goed begin is het halve werk. Maar wat is het gevolg van een slecht begin? Dan kom je uit bij termen als doemdenken. Niets deugde aan de Arena in de perceptie van suppor ters, die in sommige gevallen zelfs de geur van de pisbakken in De Meer gingen romantiseren. De grasproble men - supporters lieten als ludieke actie koeien los op het speelveld - en het vaak uitblijven van sportief succes werkten niet mee. "Die actie met die koeien vond ik niet echt ludiek," aldus Marke rink. "Ik was zelf heel betrokken bij het grasprobleem. We waren op zoek naar een oplossing, en dan word je op zo'n manier voor gek gezet. Dat vond ik geen dijenkletser. Je hoorde ook veel dat de Arena sfeerloos was. Maar ligt dat aan het stadion? Voor een goede sfeer heb je goed voetbal nodig, supporters die er iets van wil len maken en op de derde plaats komt pas het stadion. De Arena was steriel, maar dat is de Allianz Arena ook als het leeg is. Maar als Bayern München thuis speelt, zie en hoor je een kol kende massa. Met de verhuizing van Vak 410 naar de zuidzijde is de sfeer in de Arena enorm verbeterd. Je hoort nu ook bijna geen kritiek meer over de Arena." vertegenwoordiger aanwezig. Uit dat forum is mede naar voren gekomen dat de bereikbaarheid van de tweede ring niet goed was. Daar hebben we op ingespeeld door de roltrappen door te trekken tot de tweede ring." Als het om de wensen van supporters gaat, weet de Arenadirecteur dat hij ook de vraag krijgt wanneer er einde lijk rood-witte stoeltjes op de tribu nes komen. Het is al vijftien jaar een hot item. Al jaren luidt zijn antwoord dat als de huidige stoeltjes vervan gen worden, er zeker wordt gekeken naar een alternatief ontwerp. "Daar blijf ik bij. Het 'probleem' is alleen dat de stoeltjes langer meegaan dan verwacht. Dat is voor ons positief, want het kost enkele miljoenen om alle stoeltjes te vervangen. Mocht dat moment daar zijn, zullen we zeker ook met supportersgroeperingen gaan praten over hun wensen en over mogelijk kleurenpatronen." Het eerstvolgende grote project - naast de verbouwing van het hoofd gebouw - is echter het verbeteren van de telefoon- en datavoorzieningen op de tribunes. Het huidige netwerk is niet meer toereikend. "Dat is een probleem dat het laatste jaar pas speelt. Iedereen heeft tegenwoordig een smartphone. We gaan vijftig zen ders ophangen, waardoor de gehele tribune een goede dekking moet krij gen. Waar de zenders moeten komen te hangen, is nog een beetje puzzelen. Als het goed is, zijn we in de zomer klaar." 15 mei 2011 was de dag dat de Amsterdam Arena het Ajaxstadion werd. De climax in de kampioensstrijd was het ultieme moment van euforie waar supporters eigenlijk vijftien jaar op hadden gewacht. Veel van de Euro pese duels en eerdere landstitels in de Arena waren zeker ook niet verkeerd, maar de sfeer op 15 mei leverde voor veel aanwezige supporters meer dan kippenvel op. In de Arena hing die dag een ongeëvenaarde sfeer. Werd het sta dion ooit door supporters bestempeld als een betonnen bak, nu waanden ze zich eindelijk thuis. "We hadden deze dag nodig," concludeert ook Arenadi recteur Henk Markerink. "We hebben jaren geknokt tegen het imago dat de Arena geen voetbalstadion was. Een onterecht imago, vind ik overigens." We maken even een sprongetje terug in de tijd, naar 1996. Om de percep tie van veel supporters maar even kort door de bocht te verwoorden: Ajax verhuisde dat jaar van een knus stadi onnetje waar grote successen werden gevierd naar een moderne 'evenemen tenhal' waar naast voetbalwedstrijden ook popconcerten bekeken konden worden. "De overgang van De Meer naar de Arena was inderdaad heel groot," beaamt Markerink, die voor de opening van de Arena al als advi seur bij de bouw was betrokken. "Ajax was een familiebedrijf. De gemoede lijkheid van De Meer was echter door de verhuizing in één klap weg. Van die impact waren we ons niet voldoende bewust. Het was alsof je een honderd jaar oude boom moet verplaatsen: dat moet met heel veel aandacht en zorg gebeuren. We hebben het effect onderschat. Wel was bij de bouw enig contact met supportersgroeperingen, maar dat had zeker intensiever kun nen zijn. We hadden beter moeten De 'ziel' van De Meer, gevangen in een fakkel, werd door heel Nederland gedragen en eindigde in de Amsterdam Arena. 'We hebben het effect van de verhuizing onderschat.' DOOR MIKE VAN DAMME Henk Markerink

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 9