'IK HEB DE CHAMPIONS LEAGUE EEN COMMERCIEEL GEDROCHT GENOEMD EN DAT IS SINDSDIEN ALLEEN MAAR ERGER GEWORDEN ajaxlife ACTUALITEIT Ingrijpend Commercie INTERVIEW 12-01-2012 den bij Ajax," stelt Van Gaal. "Dat was het stokpaardje van voorzitter Michael van Praag. Zelf ben ik wel zo'n figuur die het wil. We kunnen veel voor de fans betekenen, maar iedereen moet zijn plaats kennen. Als wij ons professioneel voorberei den, wil je je kunnen afsluiten. Het gaat erom dat je rustig kunt trainen op dingen die de buitenwereld niet mag zien: corners, vrije trappen of de opstelling en de tactiek van de tegen stander. Negen van de tien topclubs trainen achter gesloten deuren, maar bij Ajax was dat geen optie." Een veldbestorming zoals in 2009 plaatsvond onder Marco van Basten heeft Van Gaal echter nooit meegemaakt. "Ik heb natuurlijk ook voornamelijk succes gehad met Ajax. Dan is het niet moeilijk en gaat alles vanzelf. Eigenlijk ben ik maar één periode niet succesvol geweest en dat was in mijn tweede periode bij FC Barcelona. Toen heb ik wel meegemaakt dat de fanatieke fans naar de bestuurskamer wilden. Dat was echter niet naar mij toe. Tegen mij deden ze vriendelijk en normaal. Ik verliet het stadion via de hoofdin gang." Van Gaal is duidelijk in zijn ant woord op de vraag tot hoever sup portersinvloed moet reiken. "Sup porters moeten geen invloed hebben op het beleid. Bij Barcelona kun je socio worden en de president kiezen, en ook bij Bayern München hebben fans invloed door middel van een jaarlijks te houden algemene leden vergadering. Dat wil dus zeggen dat supporters indirect zeggenschap hebben over een bestuursvorm. Dat zou kunnen, indirecte verant woordelijkheid. Op die manier zou vriendjespolitiek wellicht ook min der kunnen plaatsvinden." "Als je als supporter iedere week bij de club komt, heb je al een bepaalde invloed. Of dat nou zo goed is, is voor mij een grote vraag. Voor een aantal zaken wel, voor een aantal zaken niet. Je moet je afvra gen of de supporter niet de emotie van het moment - de korte termijn - vooropstelt, terwijl je als bestuur der aan de lange termijn en de struc tuur moet denken. In mijn tijd als directeur voetbalzaken streefden wij met elkaar hetzelfde doel na en com municeerde ik met de fans over onze werkwijze. Daarover konden sup porters dan vragen stellen, aan mij of de spelers. Persoonlijk denk ik dat dit wel voldoende invloed is." Terugkijkend op de laatste seizoe nen begrijpt Van Gaal dat de SVA en Ajax wat verder uit elkaar zijn komen te staan. De SVA is er volgens hem ook om een kritisch geluid aan Ajax kenbaar te maken. "De SVA moet niet alleen supportersfeesten orga niseren, maar ook discussieavonden waar je als supporter je kritiek kwijt kan. Dan is het aan het clubbestuur of ze daar wat mee doen of niet. En dan zou je je inderdaad kunnen afvragen of de constructie van Barpa en Bayern niet beter is, dat ze nog indirect invloed kunnen uitoefenen. Maar dan krijg je weer van die ver- kiezingsgrappen, zoals in Barcelona, waarbij presidentskandidaten met beloften komen over trainers en spe lers. Dat lijkt me ook niet zo gewel dig. Alles heeft z'n voor- en nadelen. Dat zei een grote speler van Ajax ook nog wel eens." Kritiek in het stadion hoort er ook bij. Een fluitconcert bij het rustsignaal vindt Van Gaal kunnen. "Dat was het geval bij de competitie wedstrijd Ajax - AZ, waarbij ik op uitnodiging van AZ aanwezig mocht zijn. Supporter ben je in goede en slechte tijden. Je mag je teleurstel ling laten horen. Ook als je het spel niet geweldig vindt. Daar ben je sup porter voor. Maar individueel spe lers uitfluiten, dat gaat in mijn ogen te ver. Dat vind ik het mooie van Engeland. Schotland is nog erger. Ik was als bondscoach een keer bij Dick Advocaat, destijds trainer van Glas gow Rangers. Die verloor thuis met Het interview met Louis van Gaal vond plaats op dinsdag 18 oktober. Een maand later werd duidelijk dat de geboren Amsterdammer de beoogd algemeen directeur van Ajax moet worden. Uiteraard is hem gevraagd naar een reactie op de recente ontwikkelingen, maar Van Gaal houdt zich aan de afspraken die hij met de raad van commissarissen heeft gemaakt. 5-1 van Celtic. De mensen bleven het elftal als een blok steunen. Dat vond ik dan weer wat overdreven." De verhuizing van De Meer naar de Amsterdam Arena, een van de meest ingrijpende supportersgebeurtenis sen, had ook zo zijn invloed op het werkterrein van Van Gaal. Een pro ces waarop hij tot zijn spijt weinig invloed had. "Ik was assistent toen de besluitvorming over de verhui zing plaatsvond. Daar werd ik hele maal niet bij betrokken. Dat vond allemaal plaats onder Leo Beenhak ker, hoewel ik uiteindelijk als eerste Ajaxtrainer naar de Arena ging. Het was niet slim om alleen Beenhakker daarbij te betrekken, omdat ze wis ten dat ik zijn opvolger zou worden." Bovendien had Van Gaal een heel duidelijk idee over het nieuwe prestigieuze onderkomen. Hij had onder andere het veld, de indeling van de kleedkamers en de wandel route van vierhonderd meter naar het trainingsveld anders aangepakt. "In een kleedkamer wil ik alle spe lers kunnen zien. Dat is zó ontzet tend belangrijk. Veel had beter gekund, maar dat betekent niet dat er dan geen problemen waren ontstaan, hoor. De Arena is een voorbeeld geworden voor de gehele internationale voetbalwereld. Henk Markerink (directeur Arena, red.) reist nog steeds de hele wereld over. De Allianz Arena van Bayern Mün chen is ook gemodelleerd naar de Amsterdam Arena." Net als veel fanatieke supporters vindt ook Van Gaal dat het voetbal te commercieel geworden is. Elders in deze Ajax Life stelt Michael van Praag vast dat het bij de Uefa-ver- gaderingen steeds vaker over geld gaat. Niets nieuws, vindt Van Gaal. "Dat vonden we lang geleden al. Ik heb de Champions League een com mercieel gedrocht genoemd en dat is sindsdien alleen maar erger gewor den. Zelfs de naam klopt niet meer! De nummers twee en drie kunnen het hoofdtoernooi ook halen." Volgens Van Gaal is de vercom mercialisering een gevolg van het huidige tijdsbeeld waarin we leven. "Men probeert alles commercieel uit te buiten. Voetbal is daarbij de meest populaire sport. De Fifa en Uefa hebben het voorbeeld gegeven. Clubs kunnen alleen maar leven van commerciële uitbuiting. De meeste clubs schrijven geen zwarte cijfers. Vergeet niet dat zij niet zonder com merciële uitingen kunnen. Aan de andere kant is het natuurlijk ook gewoon vraag en aanbod. Zo werkt het in de wereld. Ik ga er niet over, maar ik denk dat je het geld eer lijk gezegd niet bij de supporters moet weghalen. De SVA-leden en seizoenkaarthouders zijn er ook in slechte tijden."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 3