'EEN MISS MOET KLASSE HEBBEN EN UITDAGEND ZIJN, ZONDER ORDINAIR TE WORDEN' Waar is Miss Ajax gebleven? De Supportersvereniging Ajax lanceerde in 1995 de Miss Ajaxverkiezing. Dat werd een begrip in de sportieve hoogtijdagen van de club. Slechts vijf schoonheden mochten de prestigieuze titel en bijbe horende kroon dragen. Waarom kwam er nooit een zesde? Ex-Missen Renee, Renate en José blikken terug op hun erva ringen. Ajax zag ons liever als gastvrouw in de pers- en bestuurskamer.' ajaxlife Kappersbon MISS AJAX 4 W 12-01-2012 X Ajax hoorde. "Daar heersten bij de SVA andere ideeën over dan bij Ajax," aldus de Almelose die in sep tember 1998, als Miss Ajax, de cover van Playboy sierde. "De suppor tersvereniging zag het meer als een ceremoniële, publiekelijke functie, terwijl Ajax ons liever als gastvrouw in de pers- en bestuurskamer zag." De Almelose, werkzaam als ste rilisatie-assistente in het ziekenhuis, denkt dat een herlancering van de Miss Ajaxverkiezing nog wel van deze tijd is. "Waarom niet? Er zijn veel vrouwen die aan voetbal doen en op de tribunes zie je ook steeds meer vrouwen. Ja, daar zou ik wel een rol in willen vervullen. Wij kun nen de jonge modellen van nu advi seren. We zijn allemaal ouder en wijzer en weten wat we wel en niet willen." José van der Heijden, Miss Ajax 1998/1999, is al vele jaren als vrijwil liger aan de Supportersvereniging Saskia van den Brink, kersvers Miss Ajax, poseert met de enige prijs die gedurende het seizoen 1999/2000 in de Amsterdam Arena viel te bewonderen. Op de achtergrond (v.l.n.r.): Kevin Bobson, John Nieuwenburg, Pius Ikedia, Jason Culina en Mitchell Piqué 'Verkiezing nog steeds van deze tijd' DOOR SANDER ZELDENRIJK Renee deBestgingalszeventienjarige de clubhistorie in als eerste Miss Ajax. Voetbalverstand had ze naar eigen zeggen niet, maar dat was geen probleem. De Groningse werd in 1995 immers gekozen door de 'vakjury', bestaande uit de voltallige A-selectie. Tegenwoordig runt De Best (35) met succes een kapsalon en heeft ze als zangeres van de coverband 2Gift zo'n dertig optredens per jaar. "Ik was de eerste in een periode dat Ajax 'hot' was. Ik zat dat jaar zo'n beetje in ieder televisieprogramma. Van Koffietijd tot en met de taxi van Maarten Spanjer." Uiteraard hield De Best na dat jaar de verrichtingen van haar opvolgsters nauwlettend in de gaten. Het viel haar op dat de tweede Miss, Yvonne de Baaij, al opmerkelijk minder aandacht kreeg. "De nieu wigheid was er al snel af en ik had het idee dat er minder mogelijk was. In dat eerste jaar was het voor ieder een nieuw. Ik had nog net geen vrij spel, maar kon wel dingen uitzoe ken die me leuk leken om te doen. Al kreeg ik niet alles voor elkaar. Het leek me bijvoorbeeld mooi om de spelers op Schiphol met een roos op te wachten na de winst van de wereldbeker in Tokyo. Dat zat er niet in." Renate Uitzetter was Ajax' mooiste in het kampioensjaar 1997/1998 en bevestigt het verhaal dat er achter de schermen steeds meer discussie ontstond over wat er nu eigenlijk wel en niet in het takenpakket van Miss Ajax verbonden. Ook zij ziet wel wat in een terugkeer van het fenomeen Miss Ajax. "Veel activiteiten zul len hetzelfde blijven. In mijn tijd kregen we een kappersbon, haar- verzorgingsproducten, een föhn en een handdoek. Dat was het wel zo'n beetje. En natuurlijk het kroontje dat ik mocht lenen. Daar zou ik in de huidige tijd dan een jaar lang rijden in een sponsorauto aan willen toe voegen," zegt de Gorcumse lachend. De eerste Miss zou zich wel wil len buigen over de styling en inzet baarheid van de dames. De Best: "Al denk ik eerlijk gezegd dat het niet meer zo van deze tijd is. Ik zie ze steeds minder en als ik er al eens een zie, dan vind ik ze vaak maar ordi nair. Een Miss moet klasse hebben en uitdagend zijn, zonder ordinair te worden." In de zomer van 2000 kwam er definitief een einde aan het fraaie zijlijnfenomeen. Hier en daar werd gesuggereerd dat dit gebeurde in het kader van bezuinigingen, maar de werkelijkheid lag iets anders. De organisatie ontving in die periode erg weinig aanmeldingen voor een nieuwe verkiezing en uit een tevre- denheidsonderzoek onder leden van de supportersvereniging bleek dat de meerwaarde van Miss Ajax niet lan ger werd ingezien. Hierop besloot de Supportersvereniging Ajax, in over leg met Ajax, te stoppen met Miss Ajax. Saskia van de Brink mag zich daardoor (voorlopig) de laatste Miss Ajax noemen. De Missverkiezing uit 1995/1996. De eerste Miss Ajax, Renee de Best, poseert met Louis van Gaal.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 14