ajaxlife RONDETAFELGESPREK 4 K 12-01-2012 1Ü horen dan als je dat heel netjes en genuanceerd doet." Hoe zien jullie de toekomst van de SVA? Nederlof: "Het hele vereni- gingsgebeuren kan een probleem worden. Mensen willen spelers een handje kunnen geven en op de hoogte worden gehouden over Ajax. Als daar ook nog een clubcard met nog meer voordelen aan gekoppeld kan worden, ben je er wel. Die toegevoegde waarde zou je als SVA kunnen bewerk stelligen." Dekker: "Mensen worden niet meer zo snel lid van een clubje. Je wordt lid van de SVA omdat je voor een deel bij Ajax wil horen. Het is ook iets van deze tijd. De meeste mensen worden lid om er zelf voordeel van te hebben. Niet meer alleen vanuit idealisme." Buskermolen: "De SVA is er om een hele groep Ajacieden met el kaar te verbinden." Maar dat kan dus ook van achter een computer. Buskermolen: "Maar dan ont breekt het persoonlijk contact. Dat blijft belangrijk. Ik zit zelf in de communicatie. We gaan naar een andere wereld toe, waarin niet het bedrijf maar de consu ment bepaalt wat er op de markt komt. De SVA heeft negentig duizend leden en moet een ten takel voor Ajax vormen om de club te verbinden aan de suppor ters. Social media speelt daarbij een rol." Blind: "Ik vind negentigduizend leden een zeer groot aantal. De SVA moet altijd kunnen blijven verbinden en vanuit de club ge redeneerd zijn de spelers daar ontzettend belangrijk bij." Er zijn mensen die verder gaan en stellen dat de SVA ook bemiddelaar zou moeten zijn bij grote clubconflicten. Is dat een goed idee? Dekker: "Ik snap wel dat ze dat willen. Maar het is praktisch niet uitvoerbaar. We zijn als SVA niet overal bij en hebben geen stem in wat er gaande is. Ik zie het niet gebeuren dat wij partijen bij elkaar kunnen brengen. Dan moet de club ons overal bij betrekken. Dat gebeurt niet." Toch is het gezien alle gebeur tenissen logisch dat de SVA kritischer naar Ajax is gaan kijken? Dekker: "Wij voeren de laatste jaren wel pittige discussies. Nog maals, het voetbal is veranderd. Het aanraakbare verdwijnt naar de achtergrond. Johnny Hoo- gerland belandde in de Tour de France in het prikkeldraad en eindigde als 74ste. Hij werd binnengehaald als een held. Heel Nederland leeft met zo'n jongen mee. Het stoort me dat dit aan raakbare bij Ajax steeds verder te zoeken is. Ook voor de pers. Dat is een foute ontwikkeling. Waarom zou zoiets bij Ajax niet meer kun nen? Laat maar zien dat het ge wone jongens zijn. Het gaat om de echtheid." De puurheid in het voetbal is vrijwel verdwenen? Blind: "Dat komt door de buiten wacht." Nederlof: "Kijk alleen al naar de doeken om het trainingsveld. Alleen op dinsdag is er meestal een openbare training. Jij kwam vroeger bij De Meer tussen alle supporters door aanrijden in je Citroën." Blind (lachend): "Die was van de sponsor, hoor. Ik vind ook dat trainingen duidelijk gecommu niceerd moeten worden. Dicht is dicht, maar als je voor een open bare training uit Zeeland komt rijden en je staat voor een gesloten hek, is dat inderdaad killing." Dekker: "Supporters worden er nog kritischer van. Kijk naar wat er is gebeurd met Gregory van der Wiel en Miralem Sulejmani. Er hangt iets in de lucht van: jij moet presteren, want ik heb er voor be taald." Blind: "De voetbalwereld is in derdaad veranderd. Het kan alle maal niet meer." Dekker: "Maar is dat alleen zo in het voetbal, vraag ik me af." ballers. Dat is wat Ajax de afge lopen jaren te veel heeft laten liggen. De invloed van voetbal lers en supporters. De nadruk lag te veel op targets en omzet. Als succes dan uitblijft, krijg je van zelf rotzooi. Ajax moet als club gewoon eerlijk en open com municeren. Dat is de afgelopen periode niet gebeurd, waardoor je steeds meer onduidelijkheid krijgt. Het lijkt erop dat niemand in staat is deze club bij de hand te pakken." Blind: "Daar verbaas ik me ook over. Maar dit is wel zo'n extreme situatie, dit kun je bijna niet ver zinnen." Dekker: "Het is een schande dat de kampioen van Nederland een halfjaar geen bestuur had." Blind: "Dat is ook zo. Maar dat komt ook door al die vergaderin gen, commissies en verkiezingen." Dan kun je beter een Miss Ajaxverkiezing hebben. Blind (lachend): "Dat ziet er in ieder geval leuker uit en je hebt er ook meer aan." Tot slot: Jan, jij zit sinds kort in de bestuursraad en bent tevens SVA-lid. Er is van uit diverse supportersgroe peringen een kandidaat voor de bestuursraad naar voren geschoven waar nog steeds mee gesproken moet worden. Krijgen supporters straks daadwerkelijk zeggen schap binnen Ajax? Buskermolen: "De bestuurs raad is nog maar net aangetreden en de samenstelling is niet afge rond. In de komende weken wordt bekeken wie de bestuursraad gaat completeren. Daarbij wordt ook gekeken wie binnen de bestuurs raad de contacten met belangen groeperingen gaat onderhouden. Dit zou kunnen worden opgepakt door een van de reeds aangestel de bestuursraadsleden of door een vertegenwoordiger die voort komt uit de gelederen van de be langengroeperingen. Het is mijn optiek zeer belangrijk dat we goed luisteren naar onze supporters en kijken hoe we kunnen verbin den en verenigen. Met als doel om schouder aan schouder te staan, onder het motto: 'Wij zijn Ajax!'" Damel Dekker (51) is sinds zijn jeugd al fervent Ajaxsupporter. Werd in 2005 voorzitter van de Supportersvereniging Ajax en is onlangs herkozen voor een periode van drie jaar. Is als presentator op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur op Radio 2 te horen met het goed beluisterde Trosprogramma De Gouden Uren. Blind: "Nee, maar wel in over treffende mate. Er zijn vijftien sites waarvan de ene soms nog grotere onzin dan de andere publiceert. Spelers worden voorzichtiger." Er zijn echter ook spelers die, bijvoorbeeld via twitter, de pu bliciteit opzoeken. Is dat nieu we verbondenheid? De nieuwe puurheid? Blind: "Dat weet ik niet. Ik twit ter niet, heb er niets mee." Er is veel te doen over de in vloed die supporters op de club zouden moeten hebben. Hoe zien jullie dat? Buskermolen: "Je moet voor komen dat iedereen individueel gaat roepen." Nederlof: "Het zou ook schelen als er bij Ajax nog meer mensen worden aangesteld die iets met supporters hebben." Dekker: "De club is primair van de supporters en je ziet ook dat er de laatste tijd veel gesproken wordt over de invloed van voet- Peter Nederlof (39) is al bijna 25 jaar seizoenkaarthouder, volgt de club daar waar kan op de voet en is als vrijwilliger actief voor de SVA (als bussteward) en Ajax. Hij zat daarnaast van 1996 tot 2002 in de ledenraad van de supportersvereniging. 15 mei was een belangrijke dag voor supporters. Blind: 'Dat moment hadden we met z'n allen ook hard nodig.' P KL IA jR.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 13