14 P 'DE SVA IS ER OM EEN HELE GROEP AJACIEDEN MET ELKAAR TE VERBINDEN' 'DE HUIDIGE CRISIS IS DE DRUPPEL VOOR SOMMIGE FANS BIJ WIE AL VEEL ONVREDE ZAT' ajaxlife RONDETAFELGESPREK 12-01-2012 Jan Buskermolen (59) is sinds 1973 lid van AFC Ajaxen sinds 1992 van de Supportersvereniging Ajax. Hij nam met stadionspeaker Floris Thoolen namens Ajax zitting in het allereerste SVA-bestuur. Op 22 december van het afgelopen jaar werd hij samen met Cees Vervoorn, Hennie Henrichs, Dick Schoenaker en Tonnie Bruins Slot door de leden van AFC Ajax gekozen als lid van het nieuwe verenigingsorgaan: de bestuursraad. Éi»*' i Danny Blind (50) behoeft geen verdere introductie. Heeft zo'n beetje alle functies binnen Ajax bekleed en is erelid van de Supportersvereniging Ajax; net als Wim Jonk, Dennis Bergkamp, Bobby Haarms, Michael van Praag en Louis van Gaal. Michael van Praag het land door. In het stadion van Heerenveen za ten we, met de voorzitter van Hee renveen op de eerste rij, te vertellen wat er aanstaande was. We moesten natuurlijk van 17.000 seizoen kaarthouders naar een vol stadion met vijftigduizend toeschouwers." Nederlof: "Die avonden wer den goed bezocht. Iedereen was nieuwsgierig. We kenden allemaal Old Trafford, Nou Camp en San Siro, maar nu kreeg je eigen club een San Siro. Ik denk dat er bij ons in Leiden die avond zo'n driehon derd man kwam opdagen." De ziel van De Meer werd via een nationale fakkeltocht over gebracht naar de Arena. Toch verliep de overgang voor de meeste supporters uitein delijk niet vlekkeloos. Nederlof: "Aanvankelijk had den maar weinig fans kritiek op de uitstraling. Toen de prestaties uitbleven, werd overal negatiever naar gekeken." Dekker: "Welbeschouwd is de Arena een fantastisch stadion. Eigenlijk zijn we daar als suppor ter alleen maar op vooruitgegaan. Maar als het zo lang duurt voor dat je er een feestje kunt vieren, wordt het lastig om je thuis te voelen in je eigen huis. Dan gaat iedereen op details letten. Als je drie keer achtereen kampioen wordt, maakt het niemand wat uit." Nederlof: "Het knusse verdween wel voor een groot gedeelte. Bovendien kwam het commerci ële gedeelte om de hoek kijken." Dekker: "Die fakkeltocht zou je ook als marketingcampagne kun nen bekijken om dat stadion te vullen. Ajax had dertigduizend kaarten extra te verkopen en dat ging in Amsterdam niet gebeu ren. Daarvoor moest de club wel door heel Nederland." Buskermolen: "De SVA had toen bijna zeventigduizend leden en we wisten waar ze woonden. In Gelderland zaten meer Ajacieden dan in Amsterdam." Blind: "Als spelers werden wij door Van Gaal helemaal klaarge stoomd voor de Arena. We gingen geregeld met helmen op kijken hoe de bouw vorderde." Merkte je als speler dat sup porters zoekende waren? Blind: "Het heeft met succes te maken. Als wij in 1995 al in de Arena hadden gespeeld, was de sfeer fantastisch geweest. Maar als er geen aanleiding meer is om naar de veldprestaties te kijken, kweek je een gevoel dat van kwaad tot erger wordt en op een gegeven moment loopt iedereen te papegaaien en deugt niets meer. Ik zie de laatste jaren juist ver betering. Supporters zijn veel meer achter de club gaan staan. Zo'n kampioenswedstrijd als te gen FC Twente versterkt dat gevoel. Dat moment hadden we met z'n allen ook hard nodig." Daniel, welke invloed had het uitblijven van structureel sportief succes de laatste tien jaar op de SVA? Dekker: "We zijn qua ledenaan tal ieder jaar blijven stijgen. Onze leden zijn ons wel kritischer gaan volgen. Er wordt ook meer gere ageerd. Dat is alleen maar goed. Wat me wel zorgen baart, is dat ik in mijn periode als voorzitter nog nooit een supportersbeleidsplan bij Ajax heb zien liggen. Er ligt geen vaste visie die door een pas sant uit een la kan worden getrok ken en waarnaar iedereen handelt. Het hangt er maar net van af hoe een commercieel directeur het al lemaal voor ogen heeft." Leg dat eens uit. Dekker: "De laatste drie jaar is de nadruk erg komen te liggen op het feit dat wij als SVA mensen aan ons willen binden om plezier te beleven aan Ajax, terwijl er van uit de club veel meer vooropstaat dat er geld moet worden verdiend. Ook aan de supporters. Dat gaat de eerste jaren vanuit de club be keken goed, maar daarna hebben wij supporters dat ook wel door. En als succes uitblijft, ga je je in derdaad afvragen: hoeveel betaal ik eigenlijk voor mijn kaartje?" Kort door de bocht gaat het bij Ajax om verdienen en bij de SVA om verbinden. Dat veran dert de samenwerking? Dekker: "Dat is iets te kort door de bocht. Als Ajax op het niveau wil acteren waarop het wil acteren, moet je een commercieel beleid hebben. Dat mag natuurlijk nooit ten koste van supporters gaan. Er moet een visie worden ontwikkeld op gebied van supportersbeleid. Dat is er - nogmaals - gewoon niet. We hebben als SVA een samen werkingsovereenkomst met AFC Ajax, waarin een aantal afspraken staat. Maar net als met ieder con tract, kun je dat op allerlei manie ren uitleggen. Het gaat er om hoe je met elkaar omgaat en hoe je het met elkaar in praktijk brengt. En dan zijn we dus te afhankelijk van de mensen die op bepalende posi ties zitten." Hoe zou Ajax de supporters vereniging in de komende ja ren moeten benaderen? Dekker: "Als je als club zegt dat er in Nederland vier miljoen Ajax- supporters zijn, wat ik best wil geloven, dan zou daar veel meer mee gedaan moeten worden dan nu gebeurt. Ook wij als SVA zou den daar meer mee kunnen doen. Maar je moet het wel samen doen, alleen kun je dat niet. Het is leuk als wij over een paar jaar wel licht honderdduizend leden heb ben, maar het gaat erom dat die mensen wel het clubgevoel behou den en geen hekel aan Ajax krij gen. Het is nu natuurlijk een grote bende." Wat merkt de SVA van de hui dige clubcrisis? Dekker: "Er zijn mensen die opzeggen. Niet veel, maar het gebeurt. Dit is de druppel voor sommige fans bij wie al veel on vrede zat. Dan komt er veel los. Dat is jammer, want dat kun je tackelen. Ook als club. Het con tact moet dus nog intensiever. En samen goed supportersbeleid ma ken en nakomen. Niet marchan deren. Dat is tegenover supporters moeilijk te verkopen of uit te leg gen. Die prikken daar ook door heen. Alle afspraken die samen zijn genomen, moeten worden na gekomen." Blind: "Daar ben ik het mee eens." In 1994 werd de clubcard in gevoerd. SVA-leden kregen voortaan een pasje. Wat was de achterliggende gedachte? Buskermolen: "Wij bieden als supportersvereniging tegen prestaties aan Ajacieden die be sluiten lid te worden. Het leukste was dat je iedereen kon laten zien dat je Ajaxsupporter was. Al zag ik de clubcard ook als een marke tinginstrument. Op vertoon van de kaart moesten SVA-leden veel voordelen krijgen. In de fanshop, bij alle Ajaxsponsors, je kunt het zo gek niet bedenken. Dat is een mechanisme waar in de toekomst nog veel meer mee gedaan moet worden." Nederlof: "Supporters konden via hun clubcard met voorrang kaartjes kopen. Dat was voor ve len het belangrijkste." Buskermolen: "Je kon nu ge woon bij je eigen sigarenboer in Groningen of Maastricht kaartjes kopen en hoefde niet meer naar De Meer om met tienduizend man een loket te bestormen." Blind: "Zoals voor de wedstrijd tegen Torino." Nederlof: "17 april 1992." Danny, hoe wordt er op het huidig directieniveau binnen Ajax over supporters gespro ken? Blind: "Ik heb pas één directie vergadering achter de rug en ben er over een halfjaar weer vanaf. De enige binding die ik op dat vlak heb, is dat ik bij Henri van der Aat aangeef dat hij tijdig met een overzicht moet komen. Dat leggen we tijdig naast alle andere activiteiten, zodat snel duidelijk wordt wie waar verwacht wordt. Ik leg dat bij de teambegeleiders David Endt en Herman Pinkster neer en moet er voor zorgen dat het goed - en misschien beter - geregeld wordt." Dekker: "Hebben spelers tegen woordig meer verplichtingen dan vroeger?" Blind: "De agenda is voller. Sommige projecten zijn behoor lijk intensief. Daarnaast is de in ternationale speelkalender er veel voller op geworden. Je hebt meer midweekse wedstrijden. Soms plan je iets ver van tevoren in, maar last Frank de Boer wellicht in een later stadium een vrije dag in. Daarop hoeft een schema niet in zijn totaliteit te worden aange past, sommige spelers zullen dan toch maar even tijd moeten vrij maken op hun vrije dag. Daar naast is het aantal media dat Ajax volgt toegenomen. In de succes periode moest ik twee interviews per maand geven. Nu geeft elke speler twee interviews per week." Dacht je zo ook als trainer? Blind: "Ik ben - en dat zal nie mand verbazen - een Van Gaal adept en probeer zijn lijn als het gaat om duidelijkheid te hand haven. Dat brengt het voetballer zijn met zich mee. Daar moet je de spelers wegwijs in maken. Op voorhand moet je onduidelijkheid weghalen." Nederlof: "Spelers moeten besef fen dat hun salaris mede wordt betaald met het geld van suppor ters." Blind: "Dat zeg ik. Het gaat om de uitleg die je geeft. Maar ik heb nog nooit meegemaakt dat een speler op voorhand zei: 'Dat doe ik niet.' Dat de een wat vrolijker in de bus stapt naar Maastricht dan de ander, kan ik me voorstellen." Iets anders. Supporters wor den mondiger. Naast de door Ajax erkende verenigingen - de Supportersvereniging Ajax en de AFCA Supportersclub - komen er steeds meer groepe ringen. Vallen die in een ideale wereld allemaal onder de SVA- vlag? Dekker: "Dat is geen streven op zich. We werken met alle groepe ringen goed samen, maar iedereen heeft zijn eigen specifieke wensen. Dan is het aantal mensen dat wij mogen vertegenwoordigen soms in ons nadeel. Als je met 2500 man in een vak zit, word je het volgens mij ook nooit eens, maar kom je er onderling sneller uit dan wan neer je dat moet doen met 90.000 leden. Het is lastiger om zo'n gro te groep te bedienen en tevreden te houden. Dan beland je vaak in de nuance. De SVA, waaronder ook de Ajax Kids Club valt, telt veel ouders met kinderen die het wellicht minder belangrijk vin den wat er aan spandoeken in het stadion hangt. Zij willen gewoon een leuke Ajaxervaring met hun kinderen hebben." De laatste anderhalf jaar lijkt er bij Ajax amper plaats voor nuance. Dekker: "Toch is het onderdeel van ons beleid. Je kunt best voor Johan Cruijff zijn, en vanaf de eerste minuut Ajax - ADO willen zien. Voor sommige supporters ben je dan tegen Cruijff. Daar zijn wij het dus niet mee eens." Nederlof: "Het gaat er om hoe iets naar buiten wordt gebracht. Als je dat met een grote bek doet, willen veel meer mensen dat ♦*7

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 12