ajax life.nl DE TALENTEN AANVALLERS AJACIED VAN HET JAAR ■UkSSB ajaxlife O Christian Eriksen ©Theo Janssen Siem de Jong Nicolas Lodeiro ©Thulani Serero ®Aras Özbiliz ®Derk Boerrigter Dmitry Bulykin ©Lorenzo Ebecilio Kolbeinn Sigthórsson Miralem Sulejmani 6466 stemmen EE en as, sprak tegen De Boer na Lyon- uit. Wat bleek: Enoh was helemaal niet geschorst. Het typeert de Kame roenen Weet soms niet helemaal waar hij mee bezig is. Dat leidt op het veld wel eens tot onnodig balverlies. Al draait hij zich steeds beter weg bij zijn tegenstanders, en pakt hij minder gele kaarten dan hij zelf ook denkt. Misschien ben ik toch wat wijzer geworden." Hij is nu al Denemarkens beste spe ler. Waar stopt het voor de pas negen tienjarige Eriksen? Kan hij inderdaad Michael Laudrup van de troon stoten in eigen land? Daarvoor heeft hij nog een lange weg te gaan. Zo moet hij (hopelijk bij Ajax) nog leren simpeler te spelen. Hakjes zijn mooi, als ze functioneel zijn. Maar hij heeft de weg naar volwassenheid ingezet. "Schrijf maar wat op, en maak jullie eigen verhaal." Janssen doet denken aan Zlatan Ibrahimovic en Wesley Sneijder: ook zij konden een spelletje spelen met de media. De bekritiseerde middenvelder van Ajax haalde kort zijn gram na de thuiswedstrijd tegen AZ, waarin hij scoorde. Lijkt meer in zijn element als aan vallende pion. Speelt inderdaad niet zo dwingend als vorig seizoen bij FC Twente, maar mag je dat in zijn huidige rol verwachten? "Ik wil uitzoeken waar mijn plafond ligt." De Jong is niet meer die aardige voetballer uit het oosten van het land, maar de spits die Ajax vorig seizoen naar het kampioenschap schoot. Hij is in aanzien gestegen, wordt door Eriksen ook 'baas' genoemd. Maar waar ligt zijn plafond? Het is moeilijk te beoordelen door de bovenbeenblessure die hem weken aan de kant hield. "Lodeiro is niet groot, nee. Hoe groot is... En toen had De Boer bovenstaande opmerking al geplaatst. Dat de kans groot was dat de kleine Uruguayaan als spits zou spelen bij afwezigheid van Kolbeinn Sigthórsson, Dmitry Bulykin en De Jong, bleek tegen Excelsior. Lodeiro scoorde tegen Dinamo Zagreb, Real Madrid én RKC Waalwijk, al werden die twee laatste treffers afgekeurd. Onterecht overigens. Dachten de assistent- scheidsrechters dat hij groter was dan in werkelijkheid? "Hij heeft geen Afrikaans schot, maar een Europese trap." Met die zin liet Frank de Boer meteen weten dat Serero geen tweede Enoh is. Waar de Kameroener moeite heeft met schieten, daar beschikt de Zuid- Afrikaan juist over een goede traptechniek. En over een mooie dribbel. Veel hebben we er echter nog niet van kunnen genieten. Ook Serero was lange tijd uitgeschakeld, door een buikspierblessure. 2012 moet zijn jaar worden. SPELERSRAPPORT 23-12-2011 "Zo'n blessure is lastig, niet meer dan dat." Eerst kampte hij met een rugbles sure, daarna zakte hij tegen Noord- wijk door zijn enkel. Het heeft Özbiliz niet meegezeten. Maar echt wakker liggen van kwetsuren doet hij niet meer, na twee zware knie blessures in het verleden. Speelde tegen ADO Den Haag voor de eerste keer negentig minuten in een eredivisieduel. Dat zorgde zeker voor een goede nachtrust. "Ik moet wennen aan het vele spelen, ook doordeweeks." Dat Boerrigter met rugklachten enkele weken buitenspel stond, is niet zo gek. Kijk waar hij vorig jaar stond (stadions in de Jupiler League), en waar dit seizoen (ere divisie en Champions League). De aanpassing vergt veel. Technisch en tactisch kan hij het niveau echter gemakkelijk aan. Kijk niet gek op als hij zelfs Ajacied van het jaar wordt. "Ik hoefde 'm alleen maar binnen te duwen" Hij scoorde tegen PSV in de slotfase de gelijkmaker. Over zijn treffer zei hij dat hij 'm (de bal) alleen maar binnen hoefde te duwen. Het is typerend voor zijn spel. Bulykin is een echte spits, een afmaker, een killer in het strafschopgebied. Maar hij wint ook kopduels op het middenveld. Daarmee is hij meer dan een goede stand-in alleen. "Ik moet blijven knokken en laten zien dat ik in de basis hoor." Met de komst van Boerrigter was Ebecilio snel zijn basisplaats kwijt. Het terugknokken is sindsdien een ongelukkige onderneming. De linksbuiten wist geen enkel moment het niveau van eind vorig seizoen te halen, en was zelfs tijdens Boerrig- ters afwezigheid geen eerste keuze "Concurrentie houdt je scherp." Hij kwam als beoogde eerste spits naar Ajax, maar zag daarna Dmitry Bulykin nog komen. Sigthórsson vond dat eigenlijk wel prettig; concurrentie houdt je scherp. Zijn moyenne was niet onaardig, met vijf treffers in acht wedstrijden. De IJslander moest echter een ander gevecht gaan voeren, die tegen een enkelblessure. Hopelijk zorgt hij ervoor dat hij na de winterstop weer snel een concurrent is voor de andere spitsen. "Na de wedstrijd tegen Zagreb zei De Boer dat hij de Mickey van Heerenveen steeds meer zag. Hij is nog altijd op zoek naar zijn vorm van Heerenveen, en langzaam maar zeker vindt hij deze. Is in elk geval trefzeker voor Ajax, met inmiddels al elf competitietreffers. Blijft echter nog te wisselvallig voor de Mickey van Heerenveen. Wie wordt dit seizoen Ajacied van het jaar, en volgt daarmee Maarten Stekelenburg op? Voor het antwoord is het wachten op mei, maar er kan nu al gestemd worden op de beste Ajacied van de eerste seizoenshelft. Derk Boerrigter staat momenteel aan kop, gevolgd door Miralem Sulejmani en Christian Eriksen. Er kan tot woensdag 28 december worden gestemd. Deze uitslag telt uiteindelijk ook mee voor de strijd om de titel van Ajacied van het jaar. DE TUSSENSTAND (op 19 december) 1. Derk Boerrigter 38% 2. Miralem Sulejmani 20% 3. Christian Eriksen 10% 4. Jan Vertonghen IsM 5. Toby Alderweireld DAVY KLAASSEN Hij scherpte bij zijn competitie debuut de verwachtingen meteen aan, door binnen een minuut te scoren. Klaassen wordt gezien als het grootste talent op De Toekomst. Heeft Jong Ajax overgeslagen, stond al in de basis tegen RKC Waalwijk. Het begin van een fantastische carrière? DICO KOPPERS Zijn bouw is verraderlijk voor tegenstanders. Koppers is sneller dan je in eerste instantie zou verwachten. De linksback debuteerde met een goede voldoende tegen Feyenoord. Kan ook als centrale verdediger uit de voeten, maar is volgens De Boer daarvoor nog niet fysiek sterk genoeg. daarnaast nog wel wat dagen mogen doorbrengen in het krachthonk. Maar het enthousiasme spat van hem af als hij de bal heeft. Ook dat is geen onbelangrijk detail. RUBEN LIGEON Wordt gezien als de opvolger van Gregory van der Wiel. Verving de international al een paar keer met verve. Durft mee aan te vallen, maar vindt zelf ook dat hij verdedigend nog beter moet worden. Daar heeft hij als het goed is tot het einde van het seizoen de tijd voor. LESLEY DE SA Ebecilio, Özbiliz en Lukoki; De Toekomst levert toch aardig wat vleugelspelers af. De nieuwste levering heet De Sa. Zat de eerste twee bekerduels en de Champions Leaguewedstrijd bij Olympique Lyon bij de selectie. Viel tegen Noordwijk in, en scoorde meteen. Lijkt in tegenstelling tot veel van zijn concurrenten wel een goede voorzet in huis te hebben. de rechtsbeen boven linkspoot Blind. Greep een paar keer goed in. Zal ook na de winterstop loeren op zijn kans. JODY LUKOKI Draaien en kappen kan hij als geen ander, zijn voorzetten mogen echter nog wel verbeteren. Geen onbelangrijk detail voor een vleugelspeler. Lukoki zou RICARDOVAN RHIJN Hij maakte zijn debuut tegen Noordwijk, maar wachtte daarna bijna drie maanden op een vervolg. Maakte tegen ADO Den Haag zijn competitiedebuut. De Boer verkoos

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 9