Rapport eerste seizoenshelft De eerste seizoenshelft zit erop. Ajax staat vierde in de competitie en speelt na de winter stop in de Europa League. Hoe deden de spelers het? KEEPERS VERDEDIGERS MIDDENVELDERS ajaxlife Kenneth Vermeer O Jasper Cillessen Toby Alderweireld OVurnon Anita Daley Blind Eyon Enoh O Jan Vertonghen Gregory van der Wiel OAndré Ooijer Nicolai Boilesen 8 SPELERSRAPPORT 23-12-2011 Ongeduldige en kritische vechters DOOR ONZE REDACTIE "Ik ben van nature een vechter." Vorig seizoen hield hij Ajax op de been in de race om het kampioenschap, dit seizoen kwam hij vooral in het nieuws door blunders tegen FC Utrecht en NAC Breda. Om daarna wel weer het doel schoon te houden in Lyon. Vermeer presteert te wisselvallig om de onbetwiste nummer één te zijn. In de voorbereiding op de tweede seizoenshelft zal hij de strijd moeten aangaan met Jasper Cillessen. Vermeer moet weer vechten. "Ik ga de concurrentiestrijd gewoon aan." Hij is niet naar Ajax gekomen om zonder slag of stoot plaats te nemen op de bank. Cillessen keepte tijdens zijn gewenningsperiode de KNVB- bekerwedstrijden en viel drie keer in de eredivisie in. Wordt het een nieuw verhaal a la Stanley Menzo en Edwin van der Sar uit 1993, waarbij laatstgenoemde verrassend de concurrentiestrijd won? "Ik merk dat ik ongeduldig ben." Dat zijn afwezigheid tegen Real Madrid als een aderlating werd gezien, zegt genoeg over Alderwei reld: hij scoort eigenlijk altijd wel een voldoende. Maar uitschieters omhoog zijn er nog te weinig. Daarvoor zal hij iets rustiger moe ten blijven. Of minder ongeduldig. "De trainers zien uiteindelijk ook in dat ze niet om me heen kunnen." En daar ging hij weer: van linksback naar rechtsback, en naar het middenveld. Na het vertrek van Urby Emanuelson is Anita de ideale twaalfde man. Door de vele blessures speelde hij dit seizoen al ruim twintig wedstrijden. En vaak genoeg scoorde hij een voldoende. Zeker als het om instelling gaat. "Ik heb de laatste tijd het gevoel dat ik weer lekkerder in mijn spel kom." Als linksback verloor hij de concurrentieslag met Nicolai Boilesen en Anita. De laatste weken mocht Blind het proberen als vervanger van Alderweireld. Hij voelde zich goed, was er klaar voor. Hij doet echter nog steeds niet denken aan zijn pa, maakt daarvoor te veel fouten. Is Ajax 1 een stap te hoog voor deze ras- Ajacied? Dat waren de woorden die hij, in zak "Ik ben geschorst voor Real Madrid." "Ik wil de hoge verwach tingen die mensen van me hebben, waarmaken." Aanvoerder, een van de meest ervaren spelers, en zijn nuchter heid: het speelt allemaal mee in het verwachtingspatroon. Vertonghen hoort toch gewoon elke week een ruime voldoende te scoren? Dat lukte een periode alleen na tegenslag (tegendoelpunten, rode kaart teamgenoot), maar de laatste weken staat de Belger vanaf de aftrap, en komen de hoge verwachtingen meer en meer uit. "Ja, het was heel slecht." Na Dinamo Zagreb - Ajax trok hij het boetekleed aan. Van der Wiel vond ook dat hij slecht speelde. Vijf dagen later kwam echter pas het dieptepunt: een luid gejuich vanaf de tribunes bij de wissel van de rechtsback voor keeper Cillessen. Het nonchalante heeft hij sindsdien van zich afgeworpen. Oogde zelfs heel scherp in de wedstrijd tegen het 'kleine' RKC Waalwijk, en werd man de wedstrijd tegen ADO Den Haag. "Ik had Ooijer rood moeten geven." Bovenstaand citaat is natuurlijk niet van de verdediger zelf, maar van scheidsrechter Ruud Bossen na FC Utrecht -Ajax. Dat duel was typerend voor Ooijer: hij torpedeerde Rodney Sneijder, maar werd daarna in de media door de jongeling in bescherming genomen. Hij kan soms het tempo niet meer aan, maar geniet aanzien van de jeugd. Ook een waardevolle kwaliteit. "Als ik mijn eigen ding doe, hoop ik in de basiself te staan." Hij was gretig, misschien wel te gretig aan het begin van het seizoen. Nicolai Boilesen debuteerde in april, maakte het kampioenschap van dichtbij mee. Deed daarna zijn eigen ding, en was prompt basisspeler. Maar in het duel met PSV scheurde hij zijn hamstring. Een terugslag gooide extra roet in het eten. Hopen dat hij in 2012 gewoon weer zijn ding kan doen, namelijk goed voetballen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 8