LOTING EUROPA LEAGUE Eerherstel in Europa Als er in de tussentijd geen Uefa-onthullingen komen, speelt Ajax in de Europa League tegen de Engelse grootmacht Manchester United, vorig seizoen finalist in de Champions League. Een pleister op de Europese wond. 'Een fantastische ervaring en tegenstander om tegen te spelen.' ajaxlife Ervaring Lange termijn EUROPA LEAGUE W 23-12-2011 regelgeving. Niet voor niets sprak Uefa-preses Michel Platini begin december in Brussel met de Europese Commissie over nauwe samenwerking met betrekking tot de wettelijke regelgeving. Vooralsnog wordt er gefaseerd getest met het financial fair play. Tot zover de voetbalpolitiek. De pure voetballiefhebbers met een Ajaxhart kunnen zich in 2012 opmaken voor een clash tussen The Mighty Ajax (zoals de Engelse krant The Guardian de ploeg typeerde) en The Red Devils. Een keer niet naar Milaan of Brussel, maar naar het voetbalgekke Engeland. Ajax gaat voor het eerst sinds het seizoen 1976/1977 voor een officiële Europese ontmoeting naar het fraaie Old Trafford, bijgenaamd Theatre of Dreams. Over de 2-0-nederlaag destijds, in de eerste ronde van het Uefa-Cuptoernooi, zwijgen we verder maar even. Voor diverse Ajacieden leek er met de loting inderdaad een droom uit te komen. Spelers als Siem de Jong en Cristian Eriksen twitterden er enthousiast op los. Ook Frank de Boer kijkt uit naar de dubbele confrontatie. "Dit was, met Manchester City, de zwaarste tegenstander die we hadden kunnen treffen. Een fantastische ervaring en tegenstander om tegen te spelen. Een Champions Leagueloting." Manchester United strijdt in eigen land feller dan ooit om de begeerde landstitel. Extra pijnlijk daarbij is dat de kooplustige aartsrivaal Manchester City al geruime tijd de ranglijst aanvoert. In het kielzog van beide clubs azen Chelsea, Tottenham Hotspur en Arsenal ook op eremetaal. Het clubbestuur van Manchester United geeft haar trouwe seizoenkaarthouders overigens vrij toegang tot de Europa Leaguewedstrijd tegen Ajax. Dit wordt gedaan als tegemoetkoming voor de teleurstellende Europese campagne tot op heden. De kans is hiermee groot dat Ajax in de return eveneens voor een uitverkocht stadion zal spelen. Derk Boerrigter en Rio Ferdinand mochten op 3 augustus van dit jaar al even aan elkaar snuffelen tijdens de afscheidswedstrijd van Edwin van der Sar. Ajax rekent zich sportief rijk Wat zeggen deze prestaties over de lange termijn? Ajax, onlangs door de KNVB financieel kerngezond verklaard, wil via het 'plan- Cruijff' terugkeren als serieuze Europacupkandidaat. De basis moet beter, omdat spelers niet tot hun beste periode te behouden zijn. Een helpende hand moet in deze situatie tevens vanuit de Uefa zelf komen, middels het financial fair play. Dat werd in 2009 volgens de Europese bond 'door de voltallige voetbalfamilie omarmd', maar onder andere coach Arsène Wenger (Arsenal) vraagt zich al openlijk af of dit voetbalherstelsysteem wel is bestand tegen de wettelijke Omdat we er nog maar even vanuit gaan dat sportief aanzien in de voetballerij hoger staat aangeschreven dan financieel aanzien, is het goed te concluderen De meegereisde Ajaxsupporters geven in Waalwijk aan weinig vertrouwen te hebben in de beleidsbepalers bij de Uefa. DOOR SANDER ZELDENRIJK Het affiche Ajax - Manchester United zou niet hebben misstaan in het nawinterse vervolg van de Champions League. De paring oogt zelfs symbolisch: beide clubs konden nog even hopen op een plekje in het lucratieve kampioenenbal: de Engelsen waren daarvoor afhankelijk van een conflictuitkomst tussen de Fifa en de Zwitserse voetbalbond. Ajax hoopte op een succesvolle speurneus die goed rondkeek in Zagreb en Lyon en alle geruchten met bewijs kon staven. Hoop is er bij de echte optimist nog steeds. Tot zover de theorie. Feit is dat het Europese voetbaljaar 2011 voor Ajax in een anticlimax eindigde. De club deed zelf weinig fout gedurende de laatste speelronde in de Champions League en handelde ook daadkrachtig na de uitschakeling. Ajax uitte schriftelijk zijn ongenoegen bij de Uefa. Dat was naast een emotionele reactie vooral een strategische zet. Mocht er in een later stadium namelijk alsnog bewijs op tafel komen, dan staan de Amsterdammers juridisch wellicht sterker om aanspraak te maken op eventuele financiële compensatie. dat Frank de Boer Ajax in 2011 Europees behoorlijk op de kaart heeft gezet. De thuiswedstrijd tegen Spartak Moskou van vorig seizoen was volgens hem zelfs de beste die de ploeg onder zijn leiding afwerkte (zie het uitgebreide interview met De Boer op pagina 10 en 11 in deze krant). Daarnaast kwam Ajax in en tegen Madrid ditmaal een stuk beter voor de dag. De ploeg liet daar zien ook waardig te kunnen verliezen. Een plekje bij de beste zestien clubs van Europa was uiteindelijk dichterbij dan jaren het geval was. De Europa League mag zich in 2012 rijk rekenen aan grote clubs. Er spelen meer landskampioenen mee dan in de Champions League en er staan interessante confrontaties op het programma. Mocht Ajax Manchester United verslaan, dan speelt de club tegen Lokomotive Moskou of Athletic Bilbao. Het volledige overzicht. /Vjax - Manchester United Lokomotive Moskou - Ath. Bilbao AZ - Anderlecht Udinese - Paok Saloniki Steaua Boekarest - FC Twente Viktoria Plzen - Schalke 04 Stoke City - Valencia CF Trabzonspor - PSV Red Bull Salzburg - Metalist Charkiv Roebin Kazan - Olympiakos Piraeus Legia Warschau - Sporting Portugal FC Porto - Manchester City Wisla Krakau - Standard Luik Hannover 96 - Club Brugge Lazio Roma - Atletico Madrid Sporting Braga - Besiktas

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 7