gmgis Ws I'lfeaj! Hij laat de boeren dorsen Iemand op de hak nemen De aanval is de beste verdediging De rek is eruit Je beste been voor zetten Iemand buitenspel zetten -ff!#! 'EEN LANGE NEUS NAAR EEN AANTAL MENSEN' saflSSigJfi SSrnim- *111!' i lil VSÏ&Siij II12 mill.!} j i 'SÜÜit ajaxlife Afvragen hoe het in de toekomst verder zal gaan "Sia ii Hit: Ijk' -(-•■«■(ig ii lil Hij zal zich er niets van aantrekken Iemand beetnemen Zelf het initiatief nemen om te voorkomen dat je wordt verslagen Er is weinig ruimte over Je uiterste best doen JAAROVERZICHT K 23-12-2011 Eigenlijk zou dit spreekwoord bovenal betrekking hebben op Johan Cruijff, die door zijn medecommissarissen niet op de hoogte was gesteld van het benaderen van Louis van Gaal als mogelijke voorzitter van het directieteam. Cruijff liet zich als speler al niet graag letterlijk buitenspel zetten, ook als commissaris laat hij zich dat niet gebeuren. Vandaar ook het kort geding dat hij en dertien medewerkers van De Toekomst aanspanden tegen de overige commissarissen en de directie. De voorgenomen contracten van Van Gaal en Martin Sturkenboom als statutair bestuurders worden enkele maanden opgeschort. De zitting op 7 december bleef echter in de schaduw staan van echte 'buitenspelgevallen', later op de dag bij de wedstrijd Ajax - Real Madrid. Het ligt nog vers in het geheugen: de treffers van Nicolas Lodeiro en Miralem Sulejmani die ten onrechte werden afgekeurd. Mede daardoor verloor Ajax met 3-0 van de Madrilenen, en mede daardoor was de wonderbaarlijke 7-1-overwinning van Olympique Lyon bij Dinamo Zagreb genoeg voor de Fransen om te overwinteren in de Champions League. Bleef het maar bij die twee gevallen. Vier dagen later gebeurde precies hetzelfde tegen RKC Waalwijk (en wederom Lodeiro), dit keer zonder grote gevolgen. Dat kan niet worden gezegd van het zuivere doelpunt dat Jan Vertonghen maakte tegen FC Twente. Ajax kwam door de arbitrale dwaling echter niet op 2-0, en verspeelde uiteindelijk dure punten: 1-1. Ajax werd dus ook sportief buitenspel gezet. Onterecht. sp v .iiirT- h" Nicolas Lodeiro kan niet geloven dat zijn doelpunt tegen Real Madrid is afgekeurd. Hij liet zich niet in een kamp duwen tijdens de bestuurscrisis. Nee, Frank de Boer vormt zijn eigen kamp - die van mensen die zich op het voetbal willen focussen. De Boer is nu ruim een jaar trainer van Ajax, maakte de ploeg tijdens de grootste bestuurlijke crisis in de clubgeschiedenis kampioen, wist zich bijna te plaatsen voor de knock-outfase van de Champions League. Onverstoorbaar ging hij te werk. Hield zijn spelers in de luwte, en wist zelf de sportieve dip zonder enige kleerscheuren te overleven. Frank de Boer was de stabiele factor. Dat konden niet veel Ajaxtrainers voor hem zeggen. Christian Eriksen had tegen Dinamo Zagreb twee functionele en belangrijke hakballetjes. Laten we het weer even over voetbal hebben, in positieve zin. En in het bijzonder over Christian Eriksen. De negentienjarige Deen zorgde in 2011 voor zijn definitieve doorbraak. De clubs staan in de rij voor hem, als alle geruchten waar zouden zijn. Chelsea, Manchester City, Manchester United en clubs 'op rare plekken en voor rare bedragen', zoals Eriksen dat zelf zei in het vorige nummer van Ajax Life. Eriksen werd in mei uitgeroepen tot talent van het jaar bij Ajax, een paar maanden later werd hij ook bekroond tot beste speler van Denemarken. Hij onderstreepte zijn klasse in het duel van Ajax met Dinamo Zagreb, in de Amsterdam Arena. Met een prachtig hakballetje legde hij twee spelers van Dinamo in de luren, en verschafte Gregory van der Wiel zo een vrije doorgang naar het doel. Het is snel gegaan met de Ajaxdebutant uit 2010. Hoeveel tegenstanders zal hij in 2012 een hak zetten met zijn technische hoogstandjes? Hij weet dat hij soms wat simpeler moet spelen. Maar, zo geeft hij aan, hij geeft alleen een hakje als dat de beste oplossing is. Hoe zal het overigens de debutanten van 2011 verder vergaan? Nicolai Boilesen, Geoffrey Castillion (momenteel verhuurd aan RKC Waalwijk), Jody Lukoki, Dico Koppers, Ruben Ligeon, Ricardo van Rhijn, Lesley de Sa en Davy Klaassen kregen dit jaar hun eerste officiële speelminuten in Ajax 1. Eerst- en laatstgenoemde hebben tot nu toe de meeste indruk achtergelaten. Boilesen is echter al een tijdje geblesseerd (hamstring), Klaassen heeft pas enkele wedstrijden achter zijn naam staan. Zijn eredivisiedebuut (NEC - Ajax, 27 november) was echter indrukwekkend: binnen een minuut scoorde hij. Dat belooft wat. Ajax weet als geen ander hoe het is om te achtervolgen. De ploeg doet het al jaren. En in 2011 eindelijk eens met succes. Het gat op koploper PSV was na speelronde 28 nog zes punten, uiteindelijk werd Ajax alsnog kampioen. Voor 2012 staat er een pittigere opgave te wachten. Huidig koploper AZ verloor op de valreep gelukkig nog enkele punten, waardoor de achterstand van Ajax momenteel vijf punten bedraagt. Ajax verspeelde zelf onnodig veel punten. Vooral aan het begin van het seizoen werd er pas zonder reserves gevoetbald na een tegentreffer of een rode kaart. Alsof dan pas werd bedacht dat aanvallen de beste verdediging is. Nederlagen werd afgewend, maar te weinig zeges werden geforceerd. Vandaar het gat met AZ, vandaar ook de huidige vierde plaats in de competitie. De Amsterdammers kunnen op 22 januari een eerste klapje uitdelen aan de concurrentie. Dan staat de onderlinge confrontatie met koploper AZ op het programma, in Alkmaar. Ajax zal daarin beter moeten verdedigen dan in de competitiewedstrijd in de Arena (2-2). Zet Ajax AZ meteen een hak? Zetten de Amsterdammers het beste beentje voor of is de rek eruit? Het staat in de sterren geschreven... Er is nooit een goede timing om geblesseerd te raken, maar slechter dan Toby Alderweireld kon het eigenlijk niet. Een dag voor de belangrijke Champions Leaguewedstrijd tegen Real Madrid een hamstringblessure oplopen, is dubbel pijnlijk. De Belg was daarmee al de twaalfde speler dit seizoen die een of meerdere wedstrijden moest missen door een blessure. Het baart Frank de Boer ook zorgen. "Dit kan bijna geen toeval meer zijn," stelde de hoofdtrainer. Naar de mogelijke redenen werd en wordt nog volop gezocht. De hoop is dat na de winterstop de meeste spelers zich weer fit melden in Amsterdam. Want de vele blessures zorgden ervoor dat de rek er een beetje uit was in de toch al niet al te brede selectie. Voorzitter van de ledenraad, voorzitter van de benoemingscommissie, bijna algemeen directeur en tot slot voorzitter van het interim-bestuur; Rob Been junior is na dit jaar ook buiten Ajax geen grote onbekende meer. De zelfstandig ondernemer zag zijn naam in 2010 niet één keer voorkomen in de landelijke dagbladen, in 2011 zijn tot nu toe al meer dan zestig artikelen gepubliceerd in De Telegraaf, Algemeen Dagblad en de Volkskrant waarin zijn naam wordt genoemd. In mindere mate geldt hetzelfde ook voor ledenraadsleden als Cees van Oevelen en Cees Vervoorn. De meeste aandacht ging toch echt uit naar Been junior. Hij was dit jaar de man die de Ajaxvolgers op de hoogte heeft gehouden (via de media) van de vorderingen rondom het benoemen van een nieuwe raad van commissarissen en de verzoening tussen Johan Cruijff en de vier andere rvc-leden. En Been maakte op maandag 28 november openbaar dat de ledenraad de gehele raad van commissarissen heeft gevraagd op te stappen. Tijdens die persconferentie verklaarde hij tevens dat binnen de ledenraad is gesproken over de rol van het orgaan (en de vele commissies) in de crisis. Er werd naar eer en geweten gehandeld, dus de ledenraad trof geen blaam, was zijn boodschap. Kortom: de ledenraad heeft zijn beste been voor gezet. Met de invoering van de nieuwe bestuursraad zal die ledenraad overigens verdwijnen. Hoe vaak zal de naam Been junior in 2012 nog in de kranten te vinden zijn?

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 5