P Een wissel op de toekomst trekken A Geld is een goede dienaar, maar een slechte meester Het staat in de sterren geschreven De hoog kan niet altijd gespannen zijn 0» l 'FRANK DE BOER WAS DE STABIELE FACTOR' Het 2011 van Ajax in spreekwoorden ajaxlife Bestuurders werden buitenspel gezet, waar Ajax' sportieve succes van mei in de sterren geschreven leek te staan. Een jaaroverzicht aan de hand van spreekwoorden. Afvragen hoe het in de toekomst verder zal gaan Geld kan helpenmaar het mag het leven niet overheersen Het is al voorspeld Niet alleen maar werken, ook ontspannen u"gon fiEGoiM JAAROVERZICHT 23-12-2011 Jaar van de lange adem DOOR MIKE VAN DAMME De Toekomst: Kweekvijver van Ajaxtalent. Inzet van de clash tussen Johan Cruijff en de Ajaxdirectie. Wat dit jaar begon met een eerste gesprek in de klankbordgroep technische zaken, eindigde met een ordinair gevecht, waarbij het ene na het andere slachtoffer viel. De machtsstrijd binnen Ajax domineerde de Amsterdam Arena. En de rest van Nederland. Er was geen ontkomen aan. Bij elk actualiteitenprogramma hebben wel meerdere acteurs uit de Ajaxsoap gezeten. Hoe het afloopt? Het is nog steeds niet duidelijk. De rechter besloot de benoemingen van Martin Sturkenboom en Louis van Gaal als statutaire directeuren voorlopig op te schorten. De aandeelhouders moeten eerst hun vertrouwen in de raad van commissarissen kunnen uitspreken of opzeggen. Dat gebeurt pas komend kalenderjaar. Het spreekwoord kan ook wat letterlijker worden genomen. Wissels op De Toekomst, ze zijn er immers genoeg geweest. De meest opvallende? Hoofd opleidingen Jan Olde Riekerink nam ontslag en vertrok naar de Chinese voetbalbond. Hij werd opgevolgd door Wim Jonk, die samen met Dennis Bergkamp en Frank de Boer het technische hart van de club vormt, zoals het mooi is verwoord in het rapport 'Op weg naar georganiseerde chaos, op weg naar winst' dat het kamp-Cruijff in maart presenteerde. Over wissels gesproken: het jaar 2011 begon met enkele wisselingen in het eerste elftal die de nodige vraagtekens voor de toekomst opwierpen. Neem de transfer van Luis Suarez naar Liverpool voor ruim 26 miljoen euro, en van Urby Emanuelson naar AC Milan. Er werd gevreesd voor de sportieve prestaties van de rest van het seizoen. Onterecht, zo bleek een paar maanden later. Voor wie het spreekwoord helemaal toepasselijk was en nog altijd is: Mounir El Hamdaoui. Sinds de zomer traint hij mee met Jong Ajax, op De Toekomst. Althans, als hij niet geblesseerd is. Hij zal zich ook voor 2012 afvragen hoe het verder moet. Of beter gezegd: hij zal graag De Toekomst inwisselen. Ajax verkocht Luis Suarez, maar strooide daarna niet met geld voor een vervanger. Bas Dost zat klaar met zijn pen in zijn handen, op 31 januari. Ajax en sc Heerenveen gingen er toch wel uitkomen? De Amsterdammers hadden immers Luis Suarez verkocht en waren op zoek naar een nieuwe spits. De transfereisen vanuit Friesland waren echter te gortig. Ajax haakte op het allerlaatste moment af. Er werd een keer niet de hoofdprijs betaald. Mede door het uitblijven van die transfer kon Ajax een halfjaar later financieel gezien zwarte cijfers overhandigen. Over het seizoen 2010/2011 werd ruim vijf miljoen euro winst geboekt. Over de pijnlijke uitschakeling in de Champions League volgt later meer, maar Ajax had bij overwintering in het kampioenenbal dit seizoen financieel nog beter kunnen boeren. De plaatsing voor de knock-outfase zou alleen al drie miljoen euro extra hebben opgeleverd, los van de recettes en verdere premies. Sportief gezien is de Europa League niet eens minder dit seizoen dan de Champions League. Ajax treft in de zestiende finales Manchester United, dat vorig jaar nog in de finale van het kampioenenbal stond. Een mooi affiche dus. Uitschakeling in de Champions League is dus vooral zuur voor de portemonnee. Geld is een goede dienaar, maar een slechte meester, zeggen we dan maar positief. Zonder geluk vaart niemand wel. Het had ook het spreekwoord kunnen zijn om de dertigste landstitel van Ajax te typeren. Wie maanden na dato rustig de tijd neemt om de laatste wedstrijden van het vorige seizoen te bekijken, kan niet anders concluderen dan dat Ajax een beetje fortuin heeft gehad op weg naar de titel. Of het geluk nou Remco Pasveer heette, die tijdens Ajax - Heracles bij 0-0 blunderde waardoor Oleguer de bal (onbewust) binnenkopte; of Brian van Loo, de keeper van FC Groningen die te ver kwam uitlopen waardoor Miralem Sulejmani kon scoren; of Björn Vleminckx, de topscorer van de eredivisie die namens NEC verzuimde Ajax al vroeg in het duel in Nijmegen de nek om te draaien; of de niet alerte assistent-scheidsrechter die bij de totstandkoming van de 2-1 van Christian Eriksen tegen Excelsior aangever Gregory van der Wiel niet terugvlagde; of Danny Landzaat, die in de kampioenswedstrijd even mooi als ongelukkig de bal in eigen doel kopte. Maar wat is passender dan een spreekwoord te vinden met sterren? Het draaide in Amsterdam immers al jaren om het binnenhalen van de dertigste landstitel. Er was een hunkering naar het symbool dat erbij hoorde: de derde ster op de borst. Boven het logo van Ajax. Voor het duel met FC Twente op 15 mei was er al de zekerheid onder supporters dat het dit keer goed ging komen. FC Twente had niets te halen in Amsterdam, ook al hadden de tukkers een week eerder ten koste van Ajax de bekerfinale gewonnen (3-2 na verlenging). De derde ster stond al in de sterren geschreven. Hij liep met krukken van het podium af, strompelde van een hoge trap naar beneden, en knikte dat hij wel even tijd had voor een kort interview. Rik van den Boog, scheidend algemeen directeur en slachtoffer van een afgescheurde achillespees, had eerder op die 15e mei met betraande ogen op het veld gestaan; van blijdschap, van verdriet, van ontlading. "Een lange neus naar een aantal mensen," verwoordde hij na de huldiging zijn gevoel op dat moment, kort maar krachtig. "Maar het gaat nu om de ploeg. Die heeft dit verdiend." Als algemeen directeur had Van den Boog het ruim een halfjaar opgenomen tegen het kamp- Cruijff. Het ging hard tegen hard. De algemeen directeur zag de raad van commissarissen en het bestuur (destijds nog grotendeels dezelfde mensen) hun functie aanbieden, waarna het ene na het andere document naar de media werd gelekt. E-mails, rapporten, voicemailberichten: alles lag op straat, en bouwde de spanning alleen maar verder op. Van den Boog bracht zelf op 17 april het nieuws naar buiten ermee te stoppen na het seizoen. Zijn laatste werkdag was 31 mei, twee weken na het bin nenhalen van het kampioenschap. Daarna mocht hij thuis uitzuchten. De boog ontspannen. De derde ster, daar draaide het in 2011 allemaal om. Op sportief gebied dan

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 4