ta&tism -mm wsm MET DE BEURSGANG WILDE AJAX DE FINANCIËLE SLAGKRACHT VERGROTEN Sporen van Ajax In de serie Sporen van Ajax zoekt Ajacied en schrijver Menno Pot plekken op die een Ajaxverhaal hebben te vertellen. Soms zijn de sporen nog zichtbaar, soms ook niet. In deel 19: de Amsterdamse effectenbeurs, Beursplein 5. ajaxlife Schitterend Gesputter HISTORIE 4 Q 23-12-2011 lÜ Verdampt beursgeld Effectenbeurs/ Euronext bezoekerspasje omgehangen en moeten in een wachtruimte plaatsnemen tot onze contactpersoon (een 'sponsor' heet dat hier) ons komt halen. Alleen onder haar begeleiding mogen we naar binnen, langs de portier, door de draaihekjes. Nooit geweten hoe schitterend dit gebouw eigenlijk is. Als ik hier zou werken, zou ik de beurskoersen negeren en steeds naar boven turen naar het imposante, lichte koepeldak met zijn gouden schittering. Voor velen staat NYSE Euronext symbool voor de ziekte van de moderne tijd (de tenten van Occupy- activisten voor de deur getuigen van de weerzin), zodat je bijna zou vergeten dat de beurs een aanzienlijk langere historie heeft dan Ajax: de Amsterdamse beurs was de allereerste ter wereld. Hij werd gesticht in 1611, toen de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) Nederlands belangrijkste multinational was, en betrok in vier eeuwen vier panden. De beursgebouwen van Hendrick de Keyser (1611-1838) en Jan David Zocher (1845-1903) gingen na hun sluiting tegen de vlakte. De Beurs van Berlage (1903-1912) staat er nog, maar bleek al snel te klein, waarna in 1912 het nieuwe pand aan Beursplein 5 werd betrokken. Ajax' grote dag op dat adres was 11 mei 1998, de dag waarop penningmeester Arie van Os, de grote aanjager achter de eerste beursgang van een Nederlandse voetbalclub, binnentrad met een omvangrijke Ajaxdelegatie in zijn kielzog. Samen zagen ze hoe de handel in de slordige vijf miljoen Ajaxaandelen begon: de startprijs was 25, de piek 32,50 en de slotprijs 30,30 gulden. Ajax was big business: Champions Leaguewinst in 1995, opnieuw de finale in 1996, halve finales in 1997. Een dag voor de beursgang had Ajax een imposant eredivisieseizoen afgesloten: 89 punten, 112 goals, doelsaldo van plus 90 en al bijna een maand kampioen. Met de beursgang wilde Ajax een deel van de marktwaarde verzilveren, de 'financiële slagkracht vergroten' om aan de internationale top te blijven. vereniging bleef en er dus niets wezenlijks zou veranderen, hield het gesputter snel op. Hoe het uitpakte, is bekend. Ajax haalde een slordige 120 miljoen gulden op, maar de gewenste hegemonie kwam er niet, zelfs niet in Nederland. Na ruim tien jaar was de conclusie dat een flink deel van het gegenereerde geld was verdampt door mislukte buitenlandse ondernemingen en een rampzalig transferbeleid. Maar hadden de onthutsende sportieve neergang en de gierende identiteitscrisis nou echt met de beursgang te maken of toch vooral met het Bosmanarrest en een falend beleid? We zijn er nooit helemaal uitgekomen. Er is het nodige veranderd aan Beursplein 5. Heette de Amsterdamse beurs op 11 mei 1998 nog Amsterdam Exchanges, nu zijn we twee fusies verder: in 2000 versmolten de beurzen van Amsterdam, Brussel en Parijs tot Euronext, dat in 2007 onderdeel werd van de New York Stock Exchange (NYSE) en NYSE Euronext ging heten, de grootste beurs ter wereld. De enorme, wandvullende borden waaronder de Ajacieden zich in 1998 opstelden voor een groepskiek, verdwenen in 2002: de koersen dansen nu voorbij op individuele computerschermen. Jarenlang was de beursvloer zelfs geen echte handelsvloer meer. Sinds 2008 weer wel. Hij oogt voller dan in 1998: geen ruimte voor eenzelfde groepsfoto, zo lijkt het. Op de dag van ons bezoek, in december 2011, was het aandeel Ajax 6,88 euro waard, omgerekend vrijwel exact de helft van de eerste slotkoers op 11 mei 1998. Moet Ajax 'van de beurs af' om nieuwe glorietijden te laten aanbreken of is succes ook in de huidige constellatie mogelijk? Of sowieso niet meer? Zolang Ajacieden hartstochtelijk over die vraag bekvechten, flakkert de vlam der hoop, zullen we maar zeggen. DOOR MENNO POT Er zijn sinds 1998 seizoenen geweest waarin Ajax' beursnotering nauwelijks tot discussies leidde, maar door de richtingenstrijd die momenteel woedt, vliegen de vragen weer volop in de rondte. Heeft de huidige Ajaxoorlog iets te maken met frictie tussen AFC Ajax (de vereniging) en Ajax NV (het bedrijf)? Zou deze strijd ook zijn losgebarsten indien de structuur van de macht eenvoudiger was gebleven? Plukte Ajax in 2011 de wrange vruchten van de beursgang of is dat te simpel gesteld? Aan de andere kant: waar zou Ajax nu hebben gestaan zónder de geldinjectie van de beursgang? Zou de Europese top dan nog erger uit zicht zijn geraakt, of juist niet? Het zijn allemaal vragen waar je eindeloos en oeverloos over kunt discussiëren. De slotsom moet echter wel luiden dat we het niet precies weten, ik in elk geval niet, en dat ivhat //-scenario's vrij zinloos zijn. Feit is wel dat de sporen die Ajax in mei 1998 achterliet op de Amsterdamse effectenbeurs de loop van de clubgeschiedenis veranderden en van cruciaal belang zijn gebleken. Beursplein 5 is een historisch Ajaxadres in Amsterdam, of het onze supportersharten nou wel of niet met warmte vult. Fotograaf Jasper en ik gaan er op bezoek. We moeten ons identificeren, krijgen een geel Beursplein 5 anno 2011De enorme borden zijn weg. Wat vonden we daar destijds van? Jf Ik kan me geen hevige, principiële supportersdiscussies over de beursgang herinneren. Hier en Jj daar mompelde iemand iets over identiteit, maar toen Arie van 3 Os uitlegde dat 73 procent van de aandelen in handen van de o 11 mei 1998: Ajax gaat naar de beurs. De startprijs is 25 gulden, de slotkoers deze dag 30,30 gulden.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 13