'PSV FAVORIET VOOR TITEL' 'DENNIS IS MEER EEN DENKER DAN IK' ajaxlife "^S INTERVIEW 4 4 23-12-2011 XX ADO Den Haag; - Ajax 3-2 Ajax - Spartak Moskou 0-1 FC Groningen - Ajax 1-0 Ajax - Vitesse 4-1 (26 augustus 2011) /\jax sluit het jaar 2011 af op de vierde plaats. Het gat met koploper AZ is v[jf punten. Ook PSV en FC Twente staan nog boven de Amsterdammers. Volgens Frank de Boer is PSV de belangrijkste concurrent voor de titel. "PSV heeft een sterke selectie, scorend vermogen. Ik schat hen het hoogste in. AZ heeft een hele goede periode gehad; is een eenheid, met veel talent als Adam Maher, maar is kwalitatief gezien zeker niet het beste team. Het klopt op dit moment allemaal. FC Twente heeft net als wij wat meer ups en downs, is niet zo stabiel als de laatste jaren." Het verschil tussen PSV en Ajax is wellicht wel de wedstrijd van beide ploegen tegen NAC Breda. Ajax verspeelde thuis een 2-0-voorsprong, waar PSV met minder goed voetbal toch drie punten behaalde: 1-0. "Wij speel den NAC 85 minuten helemaal zoek," aldus De Boer. "Het had 4-0 of 5-0 moeten staan. Dan denk je dat 2-0 ook wel genoeg is. Dat is het dan uiteindelijk niet. Dat doet pijn. Het zijn dure punten." Hoe vind je dat de ploeg zich in het afgelopen jaar heeft ontwikkeld? "Het gaat met vallen en opstaan. Ik denk wel dat er verbetering zit in de uitvoering van het systeem dat we willen spelen. Ons positiespel, het druk vooruit zetten, het één-op-één durven spelen. Daarin hebben we zeker progressie geboekt." Hoe kijk je naar je eigen ontwikkeling? "Ik heb ook wel dingen gedaan waar ik spijt van heb, die ik beter kon doen. Maar van fouten maken, leer je. Dat heeft ook met onervarenheid te maken." Kun je een voorbeeld geven? "Als ik nu terugkijk, had ik de situatie met Mounir El Hamdaoui anders aangepakt. Ik heb geen grove fout gemaakt, maar had aan hem eerder kunnen uitleggen waarom ik bepaalde keuzes had gemaakt. Het gaat vaak om communicatie. Wanneer steek je een jongen even een hart onder de riem, of pak je hem juist hard aan?" Dat is soms lastig. "Ja. Ik heb met 26 spelers te maken, en daarnaast zijn er nog spelers van Jong Ajax en zelfs de Al die aandacht vragen. Je moet ze het gevoel geven dat ze dicht tegen de selectie aanzitten, of tegen een basisplaats. Daar komt veel bij kijken. Ik heb een team mensen om me heen, maar het is voor zo'n jongen toch een verschil of ik een schouderklopje geef of bijvoorbeeld Hennie (Spijkerman, red.)." Hoe is eigenlijk de samenwerking binnen de technische staf? "We vullen elkaar goed aan. Discussiëren over zaken voordat ik er een klap op geef. Hennie is heel geordend, gestructureerd. Ik weet dat ik zo iemand nodig heb. Dennis let heel erg op de details. Hij kijkt wat meer de kat uit de boom dan ik. Ik kan eerder beslissen, soms zonder onderbouwing, gewoon op gevoel. Dennis is meer een denker dan ik." (20 maart 2011) Ajax vecht in Den Haag op wat de laatste kans lijkt om aan te haken in de titelstrijd. In de chaotische slotfase van de zvedstrijd gaat het echter mis. De late gelijkmaker van Christian Eriksen wordt met nog drie minuten te spelen teniet gedaan door een treffer van Timothy Derijck. De Boer: "We domineerden dat duel grotendeels, iets dat veel ploegen niet kunnen in Den Haag. Maar we verdedigden niet goed genoeg. We dachten door die nederlaag het kampioenschap uit handen te hebben gegeven. We waren overgeleverd aan het puntenverlies van andere ploegen. Die nederlaag kwam hard aan, moet ik zeggen." Ook tegen Den Haag was het knokken, kwam het aan op mentaliteit. In hoeverre kun je mentaliteit ontwikkelen, bijsturen? "We zijn er in de jeugd al mee bezig. Je moet de druk hoog houden. Gelijkspelen is niet voldoende. Het individu is natuurlijk belangrijker dan winnen, maar het is wel de bedoeling dat talenten het gevoel meekrijgen dat gelijkspelen bij Ajax niet hoort." Confronteer je je spelers dan met beelden? "Je bedoelt de problemen visualiseren? Dat doen we. Op mentaal gebied, maar ook op tactisch gebied. Naar aanleiding van het duel met RKC Waalwijk zei ik ook tegen een van mijn spelers: 'Je wandelt daar vijf seconden. Als je meedoet, kun je zo de bal onderscheppen.' Dat soort dingen. Uiteindelijk probeer je altijd de juiste snaar te raken." Ajax is kampioen, De Boer is dolgelukkig. Is het niet gek dat je dat nog moet uitleggen? "Ik heb gemerkt dat je heel veel moet uitleggen, en moet blijven herhalen. Dat is gewoon zo. Voetballers zijn vaak individualistisch ingesteld. Je probeert ze uit te leggen dat als de ploeg goed draait, ze zelf ook beter gaan spelen. Dat weten ze ook wel, maar je moet het blijven herhalen, herhalen, herhalen. Je moet ze continu wijzen op hun verantwoordelijkheden." (10 maart 2011) Door een toevalstreffer van Alex verliest Ajax uiteindelijk het eerste duel in de achtste finales van de Europa League, maar volgens Frank de Boer speelt zijn ploeg die avond het beste voetbal sinds hij de scepter zwaait. Ajax creëert een karrenvracht aan kansen, maar is slordig en onfortuinlijk in de afronding. Nog altijd staat Ajax - Spartak Moskou in de topdrie van duels waarin Ajax het beste voetbal speelde, meent De Boer. Zoals de uitwedstrijd tegen de huidige ploeg van Demy de Zeeuw op de vierde plaats staat wat negatieve ervaringen betreft. "Spartak-uit was een teleurstelling, maar we speelden in de thuiswedstrijd nog beter dan tijdens de kampioenswedstrijd. We domineerden, creëerden heel veel kansen, speelden gewoon erg goed." Het lijkt erop dat jullie Europees gezien beter spelen dan vaak het geval is in de eredivisie. "Dat is in sommige gevallen een mentale kwestie. En het heeft met tactiek te maken en de uitvoering daarvan. Ploegen in de eredivisie willen nogal eens druk vooruit geven. Als we goed zijn, zoals tegen FC Twente in de kampioenswedstrijd, komen we daar uit. Het is een kwestie van durven doen. Op Europees niveau durven ploegen toch minder druk vooruit te zetten, wordt er een beetje veilig gevoetbald. Wij kunnen dan vaak heel goed ons eigen spel spelen. Op hun helft. Dan moeten we ook achterin durven door te schuiven, continu druk blijven zetten. Dat proberen we in de eredivisie ook, maar dan maken we soms slordige fouten. Zoals de laatste wedstrijd tegen FC Utrecht. We verdedigden superslecht." Jullie hebben moeite om te presteren na een Europees duel. De Al speelt dit seizoen in de Next Gen Series, een soort Champions League voor A-junioren. Hoe belangrijk is dat? "Ik vind dat heel goed. Het is fantastisch voor die jongens om tegen FC Barcelona en Fenerbahpe te spelen. En ze speelden op Villa Park tegen Aston Villa, dat is top voor ze. Maar ze worden er mentaal ook sterker van. Want een paar dagen later moeten ze in de regen weer spelen tegen een ploeg als De Graafschap. Succes dan. Ze ervaren dat ze op dat moment uit een ander vaatje moeten tappen. Ze leren meer uit zichzelf te halen, om te gaan met die overgang. Daarnaast werkt een Europese wedstrijd voor hen ook motiverend." (2 oktober 2011) Ajax verliest in Euroborg met 1-0, te wijten aan een benutte strafschop. Veroorzaker Gregory van der Wiel moet met rood twee keer geel) van het veld. In tegenstelling tot de duels daarvoor zveetAjax met een laatste offensief geen punt veilig te stellen. Het duel met FC Groningen doet De Boer denken aan de pijnlijke nederlaag in Utrecht van januari. "Het waren allebei duels na Europees voetbal. Ik had gehoopt dat we hadden geleerd van FC Utrecht, maar dat was niet zo. We deden in I Groningen weer een stap terug. Je weet dat Groningen een week naar het duel toeleeft, en dat het nooit gemakkelijk is in Euroborg. Alsnog werden we afgetroefd op felheid. We toonden in die periode pas initiatief als er iets gebeurde. Een tegendoelpunt of een rode kaart. Daarvoor was het heel vlak. Dat is tegen een ploeg als FC Groningen niet genoeg." Hebben jullie dat euvel een beetje onder controle? "Je probeert als trainer daar wel steeds op te wijzen. Het gaat beter, maar we kunnen zomaar weer een keer terugvallen. Zoals ook tegen RKC Waalwijk in het eerste kwartier. Je hoopt natuurlijk op een flow, maar soms is het minder, dan zit je in een gewone periode. Ook dan zul je dit soort wedstrijden moeten winnen." In hoeverre kun je vele blessures als excuus gebruiken? "Soms wil je wat wisselgeld hebben. Als het stroef loopt, wil je geen beroep doen op iemand van zeventien of achttien jaar. Hij gaat het verschil niet maken. Een A-junior wil je brengen in een geoliede machine. Als het niet loopt, wil je teruggrijpen op jongens die het klappen van de zweep al kennen." Moest je lang nadenken voordat je Davy Klaassen een basisplaats gaf tegen RKC Waalwijk? "Dat dan niet. Zodra we klaar zijn met het analyseren van de tegenstander weet ik binnen tien minuten wel de opstelling. Althans, dan heb ik een eerste gedachte. Meestal houd ik daar ook aan vast. Zo ging dat ook met Davy. We wilden met vier middenvelders spelen en hij is erg goed als nummer tien. Zo ging het ook tegen Roda JC: ik dacht eraan om te spelen met drie verdedigers, daarna bleek het wel verstandig om Gregory rust te geven. Toen kwam het nog beter uit en wist ik zeker dat we met drie man achterin gingen spelen." Hebben jullie al onderzocht of er een verband is tussen de vele blessures? "Daar zijn we druk mee bezig. Nu is het mosterd na de maaltijd. We moeten de problemen eerder ondervangen. We zijn nu een halfjaar bezig met het creëren van een database. Hoe accelereren spelers, wat is hun hartslag? Die gegevens meten we en worden opgeslagen. Als een hartslag bij een lage inspanning ineens hoger is, kan dat duiden op overbelasting of vermoeidheid." "Laatst hadden de meeste spelers bij een rustige oefening ook een lage hartslag. Alleen Ruben Ligeon niet. Dat is een signaal om extra aandacht aan hem te besteden, om met hem te praten. Hij zal zelf niet snel aangeven dat hij vermoeid is." Inspanningsfysioloog Raymond Verheijen was kritisch over de vele blessures bij Ajax, ook op Twitter. "We werken volgens de Verheijenmethode. Het duurt even voordat de ban is gebroken, maar na de openingstreffer van Christian Eriksen vlak na rust, dendert Ajax over subtopperVitesse heen. Spits Kolbeinn Sigthórsson is tzveemaal trefzeker, Derk Boerrigter eenmaal. De stilte is symbolisch. De Boer weet niet zomaar even een topdrie van goede wedstrijden op te noemen. Hij blijft steken bij twee. "De eerste thuis wedstrijden van dit seizoen waren goed, tegen Vitesse en sc Heeren veen," antwoordt hij uiteindelijk. "En de 2-0 tegen Anderlecht in de Europa League. We gaven dat duel niets weg, terwijl Anderlecht toch vocht voor een laatste kans." De stilte is symbolisch. "Misschien wel ja." In de topdrie staan ook geen duels van de laatste maanden. "Dat klopt. We hebben natuurlijk vrij veel gelijkgespeeld. We hebben wel fasen van wedstrijden gedomineerd, maar niet hele wedstrijden. Dat kun je zorgelijk noemen, maar dat heeft ook wel met factoren te maken, zoals de vele wedstrijden en vele blessures." Het is dus goed dat de winterstop eraan komt. "Ja. Al had ik een paar weken geleden nog 'nee' gezegd als je het had gevraagd. Ik vond juist dat het beter ging. We speelden goede wedstrijden tegen Dinamo Zagreb en Roda JC, wonnen bij NEC. Ik had juist het gevoel: laat ons nu maar doorgaan, we hebben het juiste gevoel te pakken. Maar met de vele blessures is het goed dat we nu even kunnen stoppen." Hoe staat het met de blessuregevallen? "Ik verwacht na de winterstop iedereen terug, op Kolbeinn na. Ik durf niet te zeggen wanneer hij terugkeert. Ik ga geen voorspelling doen." Jullie gaan naar Brazilië. Is de hoofdtrainer blij met zo'n verre reis? "Het is niet om de hoek, maar we hebben ook te maken met wensen van de sponsoren. We zijn niet in de positie om daar onderuit te komen. Het tijdsverschil valt mee en het weer zal daar wel goed zijn. Die garantie krijg je niet als je bijvoorbeeld naar Turkije gaat. En voor die jonge jongens is het een mooie ervaring. Veel van hen zullen niet eerder in Brazilië zijn geweest." En dan wacht in de eerste competitiewedstrijd van 2012 meteen AZ, in Alkmaar. Vind je dat prettig? "Het maakt mij niet uit wanneer we tegen AZ spelen. We zullen met frisse zin naar die wedstrijd toeleven." De Boer met zijn assistent Dennis 'de denker' Bergkamp, tijdens Ajax - Vitesse (4-1).

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 11