'SCHRIJF DAN MAAR OP DAT IK NIET WEGGA' Christian Eriksen op zoek naar volwassenheid "I O INTEEVIEW F" Christian Eriksen (19) is talent-af. Van de middenvelder wordt dit seizoen volwassen spel verwacht. 'Ik laat mijn voetbal maar spreken.' Xvf 02-12-2011 J»'' ajaxlife Begeerd Trueen 'Misschien ben ik toch wat wijzer geworden' I DOOR MIKE VAN DAMME Jan van Halst ergerde zich. De oud-Ajacied analyseerde namens de NOS de Champions Leaguewedstrijd tussen Olympique Lyon en Ajax, en zag Christian Eriksen een verkeerde beslissing maken. Waarom geforceerd de diepte zoeken als Theo Janssen helemaal vrij stond? Van Halst kon er niet bij. Noemde het zonde. Zei dat het hem irriteerde. Christian Eriksen balanceert wekelijks op de dunne scheidslijn tussen genialiteit en nonchalance. Hij wisselt wonderschone acties af met slordige passes. Tegen NAC Breda werden zijn hakjes en lobjes uiteindelijk met een licht fluitconcert verwelkomd, waar hij ruim twee weken eerder door de Uefa juist werd uitgeroepen tot man of the match bij Ajax - Dinamo Zagreb. Vanwege zijn hakballetjes. Eerlijk is eerlijk: zijn eerste hakbal in de vierde Champions Leaguewedstrijd van het seizoen was subliem. Zonder ook maar oogcontact te hebben gehad met Gregory van der Wiel legde de Deen de bal met zijn hak precies goed neer voor de inkomende verdediger, die enkele tellen later de score opende in de Amsterdam Arena. "Ik heb de beelden een paar keer teruggezien. Ik had zelf het gevoel dat ik wel naar Gregory keek, maar dat bleek helemaal niet zo te zijn. Ik reageerde op een 'Hé' van hem, wist dat de twee verdedigers dicht bij me stonden, en waar ik de bal moest neerleggen." Heb je dat vaker? "Als iemand aan de andere kant van het veld roept, is het een ander verhaal. Dan hoor je hem meestal ook niet. Maar met Mickey (Sulejmani, red.) heb ik dit soort momenten ook wel eens. Hij roept ook hard. Dan weet ik waar hij staat of waar hij heen gaat. Dan hoef je in principe niet te kijken." En die tweede hakbal tegen Zagreb, voor het doelpunt van Siem de Jong; was die ook bewust? "Ik wilde in eerste instantie schieten, maar de bal kwam net iets achter me. Eigenlijk moest ik hem gewoon laten lopen, maar ik wilde het toch wat mooier maken. Gelukkig maakte Siem het goed af." Eriksen noemt het intuïtie, 'spelen op gevoel'. Het is iets dat je hebt of niet. De inmiddels negentienjarige Deen is er mee doordrenkt. Bekijk zijn passes goed en er zitten meer zogenoemde no look passes bij dan gedacht. Opmerkelijk is het dus niet dat hij volgens het geruchtencircuit wordt gelinkt aan enkele Europese topclubs. Het lijstje bestaat inmiddels uit Anzhi Makhachkala, Chelsea, Manchester United en Manchester City. FC Barcelona zou hem in 2013 willen inlijven als vervanger van Xavi of Iniesta. Zijn marktwaarde kruipt volgens dezelfde berichten richting de veertig miljoen euro. "Anzhi? Ik heb het gelezen dat ze me naar Rusland willen lokken. Of dat lukt? Ik denk het niet." Je hebt eerder al aangeven niet te willen vertrekken in de winterstop. "Ik denk niet dat ik wegga, inderdaad." Je denkt het niet? Daar zit toch nog een opening. "Schrijf dan maar op dat ik niet wegga." Hoe voelt het om rond de veertig miljoen euro waard te zijn? "Ik denk daar helemaal niet over na. Het zijn ook maar geruchten, over clubs op rare plekken en rare bedragen. Er zijn ook zoveel geruchten, als ik daar allemaal tijd aan moet besteden, ben ik wel even bezig." Toen je net je debuut had gemaakt bij Ajax, ging het gerucht dat je naar Real Madrid kon. Toen wilde je dat nieuws wel meteen lezen, en was je een beetje verbaasd, vond je het spannend. "Misschien ben ik toch wat wijzer geworden, wat ouder." Zoals gezegd: de scheidslijn tussen genialiteit en nonchalance is erg dun. Eriksen merkt het ook sinds de wedstrijd tegen NAC Breda. De hakjes die tegen Zagreb lukten, strandden in schoonheid tegen de Brabanders. Tot ergernis van een deel van het publiek. Trucen mag, zolang het lukt. Of zolang de stand het toelaat. Juist in een periode dat Ajax moeite heeft om wedstrijden te winnen, is een zakelijke aanpak gewenst. Of zoals Eriksen het zegt: 'misschien moet Ajax eens minder goed spelen, maar wel gewoon winnen.' Zo werd vorig seizoen de titel ook veiliggesteld. Hoogstaand waren de wedstrijden tegen NEC Nijmegen (2-1), Excelsior (4-1) en sc Heerenveen (2-1) in elk geval niet, het rendement was echter optimaal. Het valt voor Eriksen echter niet altijd mee om zakelijk te spelen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 9