Litmanen schoorvoetend het uitgaansleven in In deze twintigdelige serie gaat Ajax Life op zoek naar de speciale betekenis die Jari Litmanen heeft gehad voor de stad Amsterdam in het algemeen en Ajax in het bijzonder. De mysterieuze Fin nader ontleed, als voetballer en mens. Deel 8: kroketten eten op de Coolsingel (en meer legendarische stapavonden). ajaxlife Noodlanding; Broodje kaas IN DE BAN VAN JARI 4 W 02-12-2011 X naast zat, waar ook altijd livemuziek was. Je zag dat mensen het in de gaten hadden en dat ze er erover spraken. En soms begon iemand een praatje. Maar het was nooit zo dat hij geen kant op kon." Nu we toch bezig zijn, wil Endt best nog een paar geheimen verklappen. "We zijn ook wel eens met een hele zwik in Paradiso terechtgekomen, legendarische avond werd dat. Dat zat zo: vaak eindigden we in zo'n reguliere sneuveltent, de Cool Down of zo, dan kwamen we helemaal geradbraakt naar buiten. Dus zei ik een keer tegen Jari: 'We gaan naar Paradiso'. 'Paradiso?' 'Ja, Paradiso, daar is Noodlanding vanavond.'" "We kwamen daar in een voor de meeste voetballers totaal onbekende wereld terecht, maar het werd een geweldig gezellige avond. Sinds die ene keer heb ik het Jari nog vaak Jari Litmanen op het podium met Leningrad Cowboys, zijn favoriete rockband. horen vragen: 'Kleine Noodlanding maken vanavond?' Ja, daar zijn we nog wel een paar keer geweest. In Paradiso was de herkenning ook minder groot dan in andere tenten. Dat vond Jari prettig." Een andere hobby van Litmanen was muziek. Zijn favoriete bands: ZZ Top en Leningrad Cowboys. "Jari was van de hardrock," zegt Endt. "Met Leningrad Cowboys heeft hij ook wel eens live opgetreden en geloof me, die band is echt megagroot. In Finland, maar ook daarbuiten. Jari kent die jongens van Leningrad Cowboys persoonlijk vrij goed, want hij was een groot liefhebber van hun muziek. Als Jari in Nederland was, dan was alles gericht op voetbal, op het regime van de volgende wedstrijd. Maar eenmaal terug in Finland was er ook wel ruimte voor andere dingen." Ook in Nederland bezochten ze met enige regelmaat een concert, de gezworen vrienden Litmanen en Endt. "We zijn bijvoorbeeld naar ZZ Top in Rotterdam geweest, geweldige show was dat. Na afloop hadden we trek in een hamburger of zoiets, hebben we midden op de Coolsingel een stop gemaakt en is Jari in een automatiek kroketten gaan trekken. De spelmaker van Ajax, diep in de Rotterdamse nacht, met een warme snack in zijn handen... Dat beeld zal ik nooit vergeten." wel tegen het gezellige aan.' Hardrocker Jari op de Coolsingel DOOR MARK VAN DEN HEUVEL Jari Litmanen was geen groot connoisseur van het Amsterdamse uitgaansleven. Zo serieus als hij leefde voor zijn sport, zo zwaar viel het hem om af en toe ook eens fatsoenlijk uit de ban te springen, vertelt boezemvriend David Endt, teammanager van Ajax. "We gingen af en toe wel eens de stad in, ja. Meestal wilde Jari helemaal niet op stap. Maar Louis van Gaal zei: 'Het zou goed zijn als die jongen zich geestelijk eens kan ontspannen.' Zo gedreven was hij altijd maar met zijn vak bezig, met het voetballen. Dus zei ik na de training tegen Jari: 'Laten we er eens op uitgaan, even ontspannen, even wat anders aan je kop.' Vond hij eigenlijk nooit een goed idee. Dan was het altijd van 'ja maar, we moeten overmorgen spelen' of 'ja maar dit' of 'ja maar dat'. Jari ging altijd schoorvoetend mee. Maar als we er dan eenmaal waren, in de stad, werd het toch altijd wel tegen het gezellige aan." Waar zich dat afspeelde? Op diverse locaties. "Jari vond het leuk om ergens op een terras te zitten en chocolademelk met slagroom te bestellen," zegt Endt. "'Gezellig,' zei hij dan altijd." En als we namen van cafés willen weten: "Keizer Bodega, café Dantzig en Palladium op het Leidseplein natuurlijk, maar dat was meer iets van de spelers dan van mij. De Heineken Hoek ook, voor de deur bij La Bastille en L'Opera op het Rembrandtplein, we hebben overal wel gezeten." De gimmick tussen de twee vrienden was altijd hetzelfde. Jari: "Broodje kaas?" Endt: "Nee, ik eet geen kaas." "Dat wist hij natuurlijk allang, dat ik geen kaas eet, maar het is ook een beetje de kracht van de herhaling, snap je? Jari maakt die grap tot op de dag van vandaag." Het typeert zijn gevoel voor humor vrij goed. Endt: "Helemaal dubbel kon-ie dan liggen. Van die flauwe dingen..." Een enkele keer bewogen Endt en Litmanen zich ook buiten de reguliere uitgaanscentra. "Dan gingen we echt stappen, met de bedoeling om een beetje door te zakken," zegt Endt. "Nu ben ik geen geweldig feestnummer, maar als je eenmaal in die contreien bent, wordt het al snel laat. Helemaal als je in andersoortige tenten komt, zoals Maloe Melo op de Lijnbaansgracht. Dat is een beetje undergroundachtige bluesbar, in een kelder. Geen doorsnee in elk geval, niet bepaald een zaak die op de vaste route van de gemiddelde voetballer ligt." "We zijn twee keer in Maloe Melo geweest. De eerste keer was het druk, maar de tweede keer was het erg stil. Hele vage groepen traden daar op. Mijn contactpersoon in die kringen heette Jan de Lazy Mandie stuurde ons altijd het programma toe." "Mensen reageerden over het algemeen niet heel erg overweldigend als ze in de gaten kregen dat Jari binnen was. Niet in Maloe Melo, maar ook niet in de Kroeg, het café dat er vroeger Litmanen moest altijd even warmdraaien voor een feestje. 'Het werd dan toch altijd

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 14