Goed is bij Ajax niet goed genoeg Wim Jonk (45) staat aan het hoofd van de gefaseerde hervorming van de Amsterdamse jeugdopleiding. 'Vanuit de wetenschap zijn er veel dingen die je kunt integreren in het voetbal, maar de prioriteit ligt bij een goede balaanname.' "I O interview Jf" XIX 18-11-2011 ajaxlife Teammanagers 'Kwaliteitsmensen moet je bij elkaar kunnen zetten' I DOOR SANDER ZELDENRIJK Wim Jonk werkte - net als vele anderen - vanuit passie voor het vak mee aan het technisch rapport voor de jeugdopleiding van Ajax, dat in maart 2011 werd gepresenteerd. Dit document vormt de leidraad voor de hervormingen op De Toekomst. Van een rigoureuze schoonmaak lijkt hierbij geen sprake. De voornaamste veranderingen vonden plaats in de bovenbouw (zie kader). Hoofd opleidingen Jan Olde Riekerink besloot na gezamenlijk overleg met de directie te vertrekken. Edmond Claus (technisch coördinator bovenbouw) en Robin Pronk (trainer Ajax BI) kozen voor een alternatief buiten Ajax. Critici van Johan Cruijff verweten Jonk en Dennis Bergkamp de zogenaamde revolutie vanuit de boezem van de club te hebben ontketend. Toenmalig algemeen directeur Rik van den Boog weigerde de aflopende contracten van de twee werknemers te verlengen. Ajax' prestigieuze opleidingscentrum werd de laatste maanden dan ook niet echt getypeerd als een eensgezind en sfeervol topsportcentrum waar harmonieus werd gewerkt aan het polijsten van talent. Tegenstanders betwijfelen of de succesvolle tandem van weleer (Jonk/Bergkamp) ook structuur kan geven aan de gehele opleiding. Op 21 oktober, acht maanden na het verschijnen van het technische rapport, ondertekenden Jonk en Bergkamp dan eindelijk hun nieuwe contract. Beiden zetten een handtekening onder een verbintenis voor onbepaalde tijd. In de voorafgaande periode waren ze voor het gemak maar vast begonnen met de herstructurering. Op die manier bleef de vertraging beperkt, mede omdat de clubleiding eerder al instemde om de plannen gefaseerd door te voeren. Jonk is teammanager van de bovenbouw (Jong Ajax, Al, A2 en BI). Daarnaast geeft hij individuele techniektraining. Eigenlijk is hij een veredeld hoofd opleidingen, ware het niet dat er nog twee teammanagers zijn. Cl-trainer Michel Kreek is aangesteld voor de middenbouw (B2, Cl en C2) en techniektrainer Michel Hordijk kwam over van FC Utrecht om de onderbouw (Dl tot en met Fl) te 'managen'. Volendammer Jonk merkt dat de sfeer op De Toekomst verbetert. "Er werd in het begin een negatief beeld van ons gecreëerd. Dat werkt niet gemakkelijk. Je voelde het in alle gesprekken die je voerde. Dat was voor ons best lastig, al zitten we er gewoon heel zuiver in. Wij deden gewoon ons werk. Johan (Cruijff, red.) vroeg om onze mening. Die geef je dan. We geven hem niet aan de groenteboer. We zijn nu een tijdje bezig en het gaat natuurlijk op een aparte manier. We zijn er ingerold en proberen de afgesproken plannen nu met verve uit te voeren. Er wordt veel overlegd en dan merk ik dat we met elkaar op de goede weg zitten. We maken met alle jeugdtrainers goede stappen." Jonk en Bergkamp maakten in de beginperiode van de hervorming overuren om de hokjesgeest te bestrijden. De meeste tijd ging in de vele gesprekken zitten. Jonk denkt er zo'n honderd te hebben gevoerd. Veelal met trainers. "Dat wist ik vooraf. Zeker in de eerste fase is het goed om veel te overleggen, omdat y het belangrijk is dat je met elkaar de juiste stappen zet. Dan is het ook belangrijk dat je duidelijk bent naar elkaar. Zo zit ik zelf ook in elkaar. Op die manier kun je het best functioneren." Zoals gebruikelijk bij veranderingen stuitte Jonk op heilige huisjes. "Als er veranderingen zijn, worden bepaalde mensen onrustig. Zo werkt het. Dat zijn vooral mensen die de ruimte hebben gekregen om zich dingen toe te eigenen. Dat gebeurt overal, club of bedrijf. Terwijl we eigenlijk gezamenlijk bezig moeten zijn om van goede jeugdspelers hele goede jeugdspelers te maken. Meer hoeft het niet te zijn. Dan heb je mensen uit allerlei facetten nodig die meedenken. Medisch, scouting, fysiek en technisch. Die

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 9