'HET VEREIST MEER INSPANNING DAN VERWACHT OM DEZE TWEE CULTUREN NAAR ELKAAR TOE TE BRENGEN' Bestuurlijke lessen voor de toekomst Hoe moet het bestuurlijk verder met Ajax? Ingestelde commissies lijken de club vooralsnog amper wijzer te maken. Welke les kan getrokken worden uit de eerste honderd dagen onder leiding van de raad van commissarissen? ajaxlife Spiegel Voetbalmensen BESTUURSZAKEN «f 18-11-2011 en Cruijff uiteraard ook benaderd om hun kant van het verhaal te doen, maar beiden achtten het afgelopen weekeinde strategisch handiger te zwijgen tegenover de supporters. Ten Have gaf sinds zijn aanstelling overigens twee grote interviews aan vakinhoudelijke managementbladen. De eerste aan M&C (Management en Consulting) waarvan hij zelf redacteur is en de tweede eind oktober aan ManagementScope. Op de eerste siert hij de cover met voetbal, op de tweede siert zijn gezicht de gehele cover, en is er voor de bal geen plaats meer. In het laatste blad werd hem gevraagd wie eigenlijk de toezichthouders moet controleren. "Je hebt niet altijd een externe nodig. Net als in een gezin is het zelfreinigend vermogen in tachtig procent van de gevallen toereikend. Zelfreflectie en zelfrelativering zijn machtige instrumenten." Hoe voorkomt Ajax de onrust van de afgelopen maanden in de toekomst? Volgens Molenaar is Johan Cruijff legt niet voor de eerste keer zijn zienswijze uit. Deze wil wel eens verschillen van die van de andere commissarissen. 'Kansloos om weer opnieuw te beginnen' DOOR SANDER ZELDENRIJK De vereniging Ajax wordt gesymboliseerd door jeugd complex De Toekomst. Voor de bedrijfsmatige kant van de club moeten we in de Amsterdam Arena zijn. Het zijn twee moeilijk verenigbare culturen, zo heeft het verleden uitgewezen. In de raad van commissarissen komen deze beide werelden samen. Erelid Johan Cruijff (64) en de leden Marjan Olfers (42) en Edgar Davids (38) vormen de meerderheid vanuit de vereniging. Paul Römer (48) en Steven ten Have (44) komen 'van buiten'. Allen werden op 25 juli benoemd voor een periode van vier jaar. De primaire taak van de vijf commissarissen is om toezicht te houden op de directie. In de praktijk wacht Ajax sinds het vertrek van Rik van den Boog echter al zo'n vijf maanden op een nieuwe algemeen directeur. Diverse kandidaten worden niet geschikt geacht (Tscheu La Ling) of zien zelf niets in de bestuurlijke chaos (Marco van Basten en Guus Hiddink). Dat er nog geen duidelijkheid is, valt de huidige rvc aan te rekenen. Het reglement van Ajax' rvc schrijft voor dat de selectie van mogelijke nieuwe directieleden dient te worden voorbereid en gecoördineerd door de rvc als geheel. De eerste honderd dagen van de vijf nieuwe commissarissen wierpen echter meer vragen op dan dat er duidelijkheid werd geschetst. De soap levert de club hoongelach op buiten Amsterdam en irritatie onder de eigen achterban en goed betalende sponsors. Aangestelde commissies hebben minder impact dan voorheen. Iedereen is het overzicht kwijt, terwijl transparantie toch zo'n beetje het modewoord in de huidige maatschappij is. Wie de profielschets van de rvc bestudeert, komt tot de conclusie dat vrijwel alle commissarissen wel voldoen aan een van de vereiste eigenschappen; iedere commissaris brengt deskundigheid mee op een bepaald gebied. Van een hecht opererend team, laat staan van een goede onderlinge vertrouwensrelatie, lijkt echter geen sprake. Keje Molenaar zat samen met Cees van Oevelen, Cees Vervoorn, Rob Been junior en Mark Geestman in de voordrachtscommissie die op zoek ging naar kandidaten voor de rvc. Terugblikkend op de speurtocht naar geschikte mensen zegt de advocaat: "We wisten destijds dat we twee voetbalmensen in de rvc wilden hebben, van wie Johan Cruijff er een was. Voor de tweede plek waren meerdere kandidaten. Uiteindelijk werd dat Edgar Davids. Vervolgens zochten we mensen die we om Johan heen konden plaatsen en die andere expertise zouden toevoegen. Ik ben er nog steeds van overtuigd dat we die mensen gevonden hebben." De voordrachtscommissie wist natuurlijk ook dat de twee verschillende culturen aan elkaar zouden moeten wennen; dat was ingecalculeerd. Molenaar: "Maar daar moet je wel de tijd voor krijgen. Zoiets vindt niet van de ene op de andere dag plaats. Ook na de eerste honderd dagen van deze rvc ben ik ervan overtuigd dat deze mensen geschikt zijn voor de job. Het vereist alleen meer inspanning dan verwacht om deze twee culturen naar elkaar toe te brengen." Op de eerste dag van de nieuwe rvc werd het 'cultuurverschil' al duidelijk. Commissaris Cruijff staat bekend als een snelle beslisser. Commissaris Ten Have liet tijdens zijn eerste persmoment - enkele uren na zijn benoeming als voorzitter van de rvc - meteen blijken niet al te rigoureus te werk te willen gaan. "Je ziet wel vaker dat een rvc zich in de eerste honderd dagen wil laten gelden, en dat het daarna uitgaat als een nachtkaars." Voor dit artikel werden Ten Have de onderlinge sfeer binnen de rvc minder slecht dan her en der omschreven. "Er worden natuurlijk wel pittige discussies gevoerd. De mogelijke aanstelling van Tscheu La Ling heeft natuurlijk voor een verwijdering gezorgd. Ik heb het idee dat dit nog steeds niet goed is uitgesproken. Het zou goed zijn als alle commissarissen over dit onderwerp kritisch in de spiegel zouden kijken." Als Ajax inderdaad all the way voor Johan Cruijff gaat, was het achteraf dan niet logisch geweest om drie voetbalmensen voor de rvc voor te dragen? "Wellicht wel. Maar misschien blijkt de komende weken wel dat de huidige verhouding de juiste keuze is. Deze commissarissen moeten er gewoon onderling uitkomen. Het is kansloos om weer helemaal opnieuw te gaan beginnen. Daar schiet Ajax niets mee op." Een andere optie die voorzichtig begint rond te zoemen, is het instellen van een laatste commissie: een waarheidscommissie om het afgelopen anderhalf jaar voor eens en altijd naar het verleden te wijzen en eensgezind met alle Ajacieden aan een fraaie nieuwe clubtoekomst te bouwen. Achterliggende gedachte: vergiffenis in ruil voor de waarheid voor eerlijke en open hoofdpersonen. Op die manier ontstaat er een feitelijke geschiedschrijving en dat vormt misschien nog wel de beste les voor de toekomst. De 'overige' commissarissen, met ieder zijn eigen deskundigheid (v.l.n.r.): mediaman Paul Römer, organisatiedeskundige Steven ten Have, advocate Marjan Olfers en oud-profvoetballer Edgar Davids.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 6