'IN BEPAALDE KRINGEN WERD JARI AL SNEL 'DE PROFESSOR' GENOEMD' Innige vriendschap tussen Jari Litmanen en David Endt In deze twintigdelige serie gaat Ajax Life op zoek naar de speciale betekenis die Jari Litmanen heeft gehad voor de stad Amsterdam in het algemeen en Ajax in het bijzonder. De mysterieuze Fin nader ontleed, als voetballer en mens. In deel 7: David Endt over zijn vriendschap met Jari. ajaxlife Maaltijden ZZ Top IN DE BAN VAN JARI 4 W 18-11-2011 X Een traditie: Endt en Litmanen met een sigaar in de mond op de foto met een gewonnen prijs. Endt: 'We inhaleerden niet. We rookten allebei eigenlijk niet.' 'Jari getroffen door schoonheid De Meer' DOOR MARK VAN DEN HEUVEL Toen David nog Davy heette en 'perschefje' was van Ajax, in 1991, vroeg de nieuwe trainer, Louis van Gaal, aan hem: "Davy, kan ik jou vertrouwen?" '"Ja Louis,' zei ik, 'je kan me vertrouwen.'Wat had ik anders moeten antwoorden?" "Wat bleek," vertelt Endt verder, "Louis wilde mijn takenpakket uitbreiden. Dat ik voortaan als een soort vertrouwenspersoon voor de spelers zou optreden, noem het een sociale antenne. De functie van teammanager bestond nog niet, maar als persvoorlichter was ik toch al overal bij en gewend aan de spelersgroep, zei Louis. Die functies waren volgens hem goed te combineren." Tevens was Van Gaal op zoek naar een 'secretaris' die zijn post zou beantwoorden. Ook deze functie kreeg Endt in z'n schoot geworpen. "Het had geen naam. Maar ik deed het wel. En wat begon met vijf brieven per week, eindigde met tientallen brieven per dag. Echt, ik heb nog nooit een trainer bij Ajax meegemaakt die zoveel post kreeg als Louis." We dwalen af. Dat gevaar ligt overigens steevast op de loer, in gesprek met de verhalend altijd boeiende Endt. "In 1992 sloot Louis de eerste persconferentie voor het nieuwe seizoen af met de mededeling dat er een Finse speler op proef zou komen, ene Jari Litmanen. De persconferentie was voorbij, de meeste journalisten verzamelden zich nog even rond Van Gaal om een persoonlijke quote op te pakken. En wie kwam daar binnenlopen, in dat perskamertje van De Meer? Die Finse proefspeler, Jari Litmanen, begeleid door scout Ton Pronk. Dus ik stapte op die jongen af, gaf hem een hand en op dat moment was er eigenlijk meteen een touch." "Ik keek in zijn ogen en dacht: wow, wat heeft die jongen een bijzondere kop, een bijzondere uitstraling ook. Heel kalm en bedeesd, met die enorme basstem van hem. Voor Jari was het een beetje een leeg moment, er was verder geen aandacht voor hem, maar ik zal het me blijvend herinneren als onze eerste kennismaking." De rest is eigenlijk geschiedenis, hoor je op dit moment in het verhaal te zeggen. Dave en Jari werden onafscheidelijk. Waar Jari ging, ging Dave. En waar Dave ging, daar ging Jari nog veel meer. In de bus, op weg naar uitwedstrijden, zaten ze naast elkaar, net als in het vliegtuig. De avondmaaltijd gebruikten ze meestal in de keuken, thuis bij Endt. "Een van mijn zwakheden is dat ik geïnteresseerd ben in mensen," zegt de teammanager. "Ik denk al snel: jeetje, die jongen komt helemaal uit Finland, op jonge leeftijd. En vanuit die gedachte ontstond al snel een dieper contact met Jari. Andere jongens, zoals Finidi, hadden al snel hun eigen umwelt. Jari niet." "Ik vond Jari meteen een aardige gozer. Uit de eerste gesprekken die we voerden, bleek ook dat we vergelijkbare interesses hadden. Zo was Jari getroffen door de schoonheid van stadion De Meer. Hij was al bij diverse andere clubs geweest, toen hij Ajax aandeed. Maar bij Ajax werd hij geraakt door de atmosfeer. Het stadionnetje, aan de rand de stad, met die bomen er omheen, de jeugdspelertjes die met hun sporttas over het terrein slenterden, met die huisjes op iedere hoek; dat alles bij elkaar gaf Al mijmerend sluit Endt even zijn ogen. In gedachten zit hij weer in de Ajaxbus, naast Jari. Op weg naar Groningen, of een andere verre bestemming. Derde rij links. "Jari kon heel breedsprakig zijn waar het zijn filosofieën over het leven en zijn voetbal betrof. Maar dan reed je door Nederland en dan vroeg hij me ook opeens alles over polders, vogels, deltawerken en de Utrechtse heuvelrug. Hij wilde precies weten hoe dat allemaal zat. Dat vond ik echt verbazingwekkend." Litmanen, op zijn beurt, trakteerde Endt graag op Finse vertellingen. "Jari kon kleurrijk vertellen over de Finse winteroorlog, waarin de Finnen de Russen hebben weerstaan. Wist ik ook niet hoor, maar sinds Jari weet ik er alles van. Veel Finnen zijn in die oorlog verdreven naar gemeenschappen rond Lahti, onder wie de familie Litmanen. Daar vertelde Jari onderweg allemaal over. Zo hielden we het interessant voor elkaar." Wat nu overheerst, is vooral het plezier, zegt Endt. "We hadden echt ongelooflijk veel lol met elkaar. We konden helemaal dubbel liggen om dingen waarvan je later denkt: waar lachen we eigenlijk om? Hoe vaak ik niet heb moeten zeggen: 'stoppen Jari, stoppen nu'..." Maar het is nooit meer gestopt; de vriendschap tussen Jari en Dave is tot op de dag van vandaag blijven bestaan. Jari Litmanen bij de sfeervolle De Meer, volgens Endt een van de redenen om bij Ajax te tekenen. volgens Jari een hele warme sfeer. En daar heeft hij zich, in zijn keuze voor Ajax, ook zeker door laten leiden. De Meer voelde als een thuis." Endt onderhoudt en onderhield wel meer vriendschappelijke relaties met voetballers, met Frank Rijkaard bijvoorbeeld en met Klaas-Jan Huntelaar, maar nooit was de band zo sterk als met Jari Litmanen. Ja, het waren aparte gesprekken die ze samen voerden, zegt Endt, eigenlijk vanaf dag één. De onderwerpen varieerden van het uitgestrekte Nederlandse polderlandschap tot de nieuwste cd van ZZ Top of The Leningrad Cowboys, twee van zijn favoriete bands. "En verder ging het natuurlijk héél veel over voetbal," zegt Endt. "In bepaalde kringen werd Jari al snel 'de professor' genoemd, hij beschikte over een enorme feitenkennis."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 14