BEZWAAR TEGEN BIJ AJAX' Miralem Sulejmani haalt vertrouwen uit vaderschap "I O INTEEVIEW F" Familie is alles, zo stelt Miralem Sulejmani (22). Hij gedijt als voetballer vooralsnog goed bij het prille vaderschap. 'Als ik naar Luca kijk, vergeet ik al het andere.' Xvf 28-10-2011 J»'' ajaxlife Gevoelsmens 'Ik kan alles beter vai DOOR MIKE VAN DAMME EN KEVIN VAN NUNEN Zelfs Henk Spaan deed er aan mee. Raakt de columnist van Het Parool normaliter alleen in vervoering van Franse voetballers, na Dinamo Zagreb - Ajax vergeleek hij Miralem Sulejmani met niemand minder dan Maradona. De dribbel waarmee de Serviër uiteindelijk Derk Boerrigter bediende voor diens doelpunt, deed Spaan denken aan het begin van de solo van Pluisje tijdens het WK in 1986, tegen Engeland. Dat werd uiteindelijk een van de meest legendarische treffers ooit. Andere journalisten wilden eveneens graag concluderen dat Sulejmani in Zagreb herboren was of vleugels had gekregen. De rechtsbuiten speelde inderdaad een van zijn beste wedstrijden van het seizoen, maar niet eerder werd na een goed optreden van de Serviër zo nadrukkelijk over een soort wederopstanding gesproken. Wat vaderschap niet kan doen. Ook met omstanders. Sulejmani heeft de lofuitingen zelf ook gehoord, net als de suggestie dat zijn goede spel in Zagreb vooral komt door de geboorte van zijn zoontje Luca, twee dagen voor het Champions Leagueduel. Is de Serviër een type dat normaal gesproken weinig met zulk soort commentaar kan, nu ziet hij wel wat in de theorie. "Er zit wel een waarheid in. Veel vrienden van me die voetballer zijn en een kind hebben gekregen, zeiden al dat je meer relaxed bent als je vader wordt," stelt hij. "Het neemt de stress van het voetbal weg. Dat klopt. Als ik naar Luca kijk, vergeet ik al het andere. Wat er gebeurt bij Ajax doet me nog altijd veel, maar als ik thuis ben, kan ik wat op de club gebeurt beter van me afzetten." Dat is momenteel geen overbodige luxe, na vijf competitiewedstrijden zonder zege. Sulejmani werd zondag in het duel met Feyenoord (1-1) vlak na rust gewisseld. Hij had last van zijn lies. Opgelopen in de warming-up, bij het laatste schot dat hij op doel afvuurde. De eerste helft was hij daardoor al niet de man die hij in Zagreb was. Het vaderschap doet veel, maar pijntjes in de lies gaan er niet mee weg. Hoe snel het herstel gaat, is ook kort na de wedstrijd nog even afwachten. "De eerste helft was ik voorzichtig, een beetje angstig om voluit te gaan. In de rust vroeg de trainer hoe ik me voelde. Ik wilde het wel proberen, maar het moest niet erger worden. Direct na de rust voelde het wat stijver." Vandaar dat je ook minder dominant was dan dinsdag? "Inderdaad. Ik voelde me goed voor de wedstrijd, had er veel vertrouwen in. Dinsdag ging het lekker, ik trainde daarna ook goed. Ik deed ook niets raars in de warming-up. Ik schoot gewoon. Zoals altijd." Best was het al met al niet tegen Feyenoord. Hoe kan dat toch? "We halen niet het niveau dat we kunnen halen. Na een tegengoal of rode kaart spelen we beter. We moeten eerder wakker worden. We staan nu op achterstand, maar ik denk aan vorig seizoen. Toen speelden we veel slechter dan we dit seizoen tot Feyenoord hebben gedaan. We hebben alle moeilijke wedstrijden achter elkaar, en dan moet je sterk zijn. We winnen al een tijdje niet meer, maar hebben niet verloren van FC Twente, PSV, AZ en Feyenoord. We moeten nu tegen de kleinere ploegen, met alle respect, de punten pakken." Als het inderdaad voor veel voetballers geldt dat het vaderschap helpt te relativeren, dan toch helemaal voor Sulejmani. Hij staat immers bekend als een gevoelsmens. Praat met hem en hij zal al snel beginnen over familiebanden. Over dat zijn ouders, broer of zus bij hem logeren, over dat hij tijdens vakanties graag naar huis gaat. Opgegroeid in een land in oorlog, heeft Sulejmani de waarden van familie waarschijnlijk extra meegekregen. "Familie is het meest belangrijke," stelt de Ajacied zelfs. "Hoe goed het met je familie gaat, bepaalt de sfeer in huis. Als thuis alles goed gaat, speel ik ook beter. Momenteel gaat het heel goed. Luca is geboren, mijn zus gaat trouwen. Ik voel me gelukkig. Relaxed. De rest van de familie ook. Mijn vader is vaak kritisch over mijn spel, kijkt al mijn wedstrijden. Nu kan hij vooral niet wachten totdat Luca groot genoeg is om te trainen. Dat is zijn droom." Tot zover de vader Sulejmani. Laten we het over voetbal hebben. De voetballer Sulejmani is dit seizoen een vaste waarde bij Ajax. De kritieken die hem in de afgelopen jaren overlaadden, zijn min of meer verstompt. De Serviër ligt niet meer onder een vergrootglas, zijn transferwaarde evenmin. De verwachtingen zijn getemperd: Als hij minder speelt, is dat typisch Mickey. Als hij net als tegen Zagreb een knappe solo laat zien, is dat ook typisch Mickey. Mensen houden hun hart vast als hij een strafschop neemt, zoals tegen AZ, maar kijken er ook niet van op als hij de bal snoeihard het doel injaagt. Ook dat is typisch Mickey. Hij geniet het vertrouwen van trainer Frank de Boer. Werd hij vorig seizoen door Martin Jol slechts vijf keer in eredivisieverband als basiskracht gebruikt (en tien keer als invaller), De Boer laat hem altijd beginnen. Dit seizoen miste hij slechts het duel met PSV door een hamstringblessure. Vorig seizoen kwam hij uiteindelijk tot 53 duels (met de invalbeurten onder Jol), het Miralem Sulejmani: 'Als thuis alles goed gaat, speel ik ook beter'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 9