ife.nl AJAX VERWACHT GEEN BAD BLUE BOYS IN DE ARENA Ajax waakt voor scenario Auxerre XOHZUtf De zege in Zagreb (2-0) schept vertrouwen bij Ajax, maar dat deed vorig jaar het eerste duel tegen Auxerre ook. Toen ging het in de return mis. Gregory van der Wiel: 'Auxerre-uit was een goede les voor ons.' VOORBESCHOUWING CL «f ajaxlife 28-10-2011 Een eitje gezien de 2-0-zege in Zagreb Ajax is te wisselvallig om iets te voorspellen Pas maar op, onderschatting is nooit goed Toch lastig, want Dinamo had ook kansen Overtuigend Concentratie In het Maksimir Stadion mochten ze van de Uefa in 2009 tegen Ajax niet naar binnen, daarna wilden de Bad Blue Boys hun club niet eens zien spelen. Ze komen hoogstwaarschijnlijk ook niet naar Amsterdam. Geen onderschatting uitwedstrijden het laatste halfjaar grote problemen kent. Ook wat dat betreft is er in Zagreb een belangrijke stap gezet: voor het eerst sinds PSV-uit, op 27 februari, werd de nul gehouden in een uitduel. DOOR KEVIN VAN NUNEN "Het was groot feest in de kleedkamer," vertelt Jody Lukoki onderweg naar de spelersbus. "En straks in het hotel weer, denk ik." Het is voor de jonge rechtsbuiten (18) de eerste keer dat hij met Ajax mee mag naar het buitenland voor een wedstrijd in de Champions League. Hij lijkt zelfs na het duel nog onder de indruk. Even later meldt ook Gregory van der Wiel zich in de mixed-zone. De vreugde van de 2-0-winst tegen Dinamo Zagreb gaat aan hem voorbij, hij is vooral opgelucht. Een feestje in de kleedkamer? Zo wil hij het niet noemen. Hij is in elk geval zelf niet in de juiste stemming. "Als team waren we goed, maar ik speelde zelf veel minder. Lekker strijden en de winst eruit slepen, de boys hebben het goed gedaan." Van der Wiel spreekt over 'de boys' en niet over 'we', want daarvoor vindt hij zijn eigen prestatie niet goed genoeg. Hij blijft bescheiden en kritisch, vooral op zichzelf. "Ik speelde heel slecht, daar bestaat geen twijfel over. Het was dramatisch van mijn kant. De tweede helft ging het wel al beter. 'Schuif maar door. Dan staan we maar een-op-een achterin,' zei de trainer in de rust. Als back ga je niet zomaar bijna als nummer tien spelen. Ik kreeg meer duidelijkheid. Daardoor kwam ik in de tweede helft beter in mijn spel." Gevraagd naar de kansen voor Gregory van der Wiel en Miralem Sulejmani zitten Mateo Kovacic op de hielen. op meer had dan de 2-0-zege. Opgelegde kansen werden gemist. Maar ook de thuisploeg had zo zijn momenten. Al na twintig seconden had een slechte terugspeelbal van Van der Wiel op Kenneth Vermeer fout kunnen aflopen. "Dat kan voorkomen worden en is een kwestie van concentratie," meent Frank de Boer. "Door zo'n moment kan Dinamo ons onder druk zetten of de wedstrijd in handen krijgen. Dat heb ik in de rust ook gezegd, in algemene zin. Greg speelt al jaren op een hoog niveau, maar heeft een dipje. Ik ga dan niet meteen wisselen. Het komt wel goed met hem." Woensdag moet in de Amsterdam Arena blijken of Ajax inderdaad heeft geleerd van Auxerre en niet met onderschatting begint aan het duel met Dinamo Zagreb. Een voordeel: Ajax speelt thuis, waar het vooral in de 2-1-nederlaag bij Auxerre, waar een duel eerder in de Amsterdam Arena nog met dezelfde cijfers werd gewonnen van de Fransen. En met goed voetbal. Er leek sprake van onderschatting in Auxerre. Pas na de wedergeboorte in Milaan kwam het besef dat Ajax een misschien wel gouden kans had laten liggen op die koude avond in Frankrijk. "Dat is een goede les voor ons geweest," beaamt Van der Wiel. "We mogen zeker niet denken: we hebben in Zagreb gewonnen en dat doen we thuis ook wel even. Als we niet ons eigen spel spelen of niet opnieuw ertegenaan ketsen, blijft Dinamo een tegenstander die zomaar een of twee keer kan scoren. We moeten niet dezelfde fout maken als tegen Auxerre." Na het duel in Zagreb blijft vooral het beeld hangen dat Ajax kansen Ajax op overwintering in de Champions League is Van der Wiel een stuk zelfverzekerder. "Ik vond Dinamo niet erg overtuigend. Het is ons doel verder te gaan in de Champions League, maar dan moet je hier wel winnen. Dat hebben we gedaan. We moeten thuis ook gewoon winnen, want dan komt het aan op het uitduel met Olympique Lyon." De Franse ploeg had bij Real Madrid niets in te brengen en verloor met 4-0 van de Koninklijke. Ajax en Olympique Lyon hebben nu beide vier punten uit drie duels. Vorig seizoen had voor Ajax de beslissing over de tweede plaats eigenlijk moeten vallen in de slotwedstrijd tegen directe concurrent AC Milan. De Amsterdammers verspeelden zicht op overwintering in de Champions League echter door De Bad Blue Boys boycotten de wedstrijden in de Champions League. Maar voor hoelang nog? De fanatiekste supporters van Dinamo Zagreb leven in onmin met voorzitter Zdravko Mamic. De Bad Blue Boys kunnen Mamic niet uitstaan en eisen het aftreden van de man die zü omschrijven als 'dictator' en 'corrupt'. Uit woede werden sinds de zomer van 2010 dertien maanden lang alle wedstrijden van Dinamo geboycot. In de Champions League geldt de boycot nog steeds, uit onvrede over dure kaarten. De gewelddadige Bad Blue Boys zijn zelf ook niet van onbesproken gedrag. Ze zijn de meest beruchte fans van Europa. Zodra supporters van buitenlandse clubs zich in Zagreb melden, worden ze in de gaten gehouden en als de kans zich aandient overvallen. De politie heeft er een dagtaak aan. Twee Kroatische journalisten durven na enkele voor de Bad Blue Boys negatieve uitspraken zelfs niet met hun naam in /\jax Life. Slechts anoniem willen ze delen dat de Bad Blue Boys overwegen ook hun boycot van Europese uitduels op te heffen en misschien op het laatste moment besluiten met tweeduizend man af te reizen naar Amsterdam. Ajax heeft geen aanwijzingen voor dat dit gebeurt. Er worden in het uitvak rond de 350 Dinamofans verwacht, hetzelfde aantal dat in september naar Olympique Lyon reisde. Deze fans zijn overigens pro-Mamic.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 6