A, 1 ajax life.nl 'ALS WE MET TIEN MAN KOMEN, TONEN WE WEL INITIATIEF' COLOFON Jaargang 19, nummer 6 - vrijdag 28 oktober KSi Ajax heeft negatieve prikkel nodig voor positief spel ajaxlife Het is een patroon geworden: Ajax vecht zich met tien man terug van een achterstand. Het levert de ploeg te weinig punten op, en kost te veel kracht. Hoe het tij te keren? Frank de Boer zegt het ook nog niet te weten. Startschot 1410 stemmen 'VERSPEELT AJAX DEZE WEKEN DE 31E TITEL?' Nee joh, komt wel goed Ja, het kwaad is al geschied 32% Kampioen? Eerst maar Europees halen Alles op de Champions League! dïT Het volgende nummer verschijnt op 18 november 2011 ANALYSE 28-10-2011 Eerst een dreun, dan pas initiatief DOOR MIKE VAN DAMME Amerikanen lijken het te hebben uitgevonden: gepassioneerd speechen. Bekijk een willekeurige film over een sportploeg en ergens tegen het einde komt de coach met een relaas waar hij zijn hart in legt, waarna zijn ploeg het onmogelijke presteert. Frank de Boer is geen Amerikaan, maar de trainer van Ajax kan doorgaans tijdens teambespre kingen ook een gevoelige snaar raken. Teammanager David Endt leidde een maandje terug enkele journalisten rond in de Ajax Experience, waar een van de attracties een nagespeelde speech van de Ajaxtrainer is, tijdens de rust van een fictieve wedstrijd. Het was een waarheidsgetrouwe rede voering, liet Endt weten. De Boer sprak daar zoals hij normaliter ook echt in de kleedkamer doet. Slecht was het zeker niet. Het maakt het vraagteken waarom de Ajacieden momenteel spelen zoals ze spelen er alleen maar groter op. Voor de derde competitiewedstrijd op rij begonnen de Amsterdammers zondag tegen Feyenoord met een gebrek aan vuur. Pas na de 1-0-achterstand én de rode kaart voor keeper Kenneth Vermeer (de vierde al voor Ajax dit seizoen) werden de schouders er duidelijk onder gezet, en wist Ajax een nederlaag alsnog af te wenden: 1-1. Feyenoorder Otman Bakkal probeert Jan Vertonghen en Theo Janssen van zich af te houden. De klassieker was daarmee een (slechtere) kopie van het duel met AZ, een week eerder. De koploper kwam snel op een 2-0-voorsprong in de Arena, maar gaf deze tegen tien man (Eyong Enoh kreeg twee keer geel) alsnog weg: 2-2. Woede Twee keer op rij heeft De Boer moeten concluderen dat zijn ploeg achteraf gezien blij mocht zijn met een puntje, waar de Amsterdammers al wachten op een thuisoverwinning sinds 26 augustus (Ajax - Vitesse 4-1). "Ik kook van woede. Het is onbegrijpelijk dat je pas weer een reactie ziet van de ploeg als we met tien man komen te staan. Dan winnen we ineens wel de duels, tonen we initiatief. Het is een raar fenomeen," aldus De Boer zondag na Ajax - Feyenoord. "Dit valt lastig te verklaren. Je verspeelt alleen maar meer krachten, die we juist met het drukke programma nodig hebben. Helemaal omdat we geen brede selectie hebben. Het was overigens goed om te zien dat Dico Koppers (debutant als linksback, red.) zich goed staande wist te houden. Maar we lieten onze keeper in de steek. Kenneth moest een noodgreep toepassen." Ajax leek het lek juist boven te hebben dankzij een goede prestatie tegen Dinamo Zagreb. In Zagreb werd met 2-0 gewonnen, Ajax domineerde zonder eerst een prikkel (lees: achterstand of rode kaart) nodig te hebben. De tweede helft tegen AZ leek daarmee de ommekeer. Niets is minder waar, zo concludeerden ook de supporters zondag. Er waren fluitconcerten, Gregory van der Wiel kreeg een cynisch applaus na zijn wissel. "Dit was onze slechtste wedstrijd van het seizoen. Laten we daar maar vanuit gaan," aldus de nog enigszins hoopvolle De Boer. Als Ajax aan voetballen toekomt en de juiste prikkel heeft gevonden, ziet het er allemaal best aardig uit. Een doorschuivende Jan Vertonghen of Toby Alderweireld zorgt voor onrust bij de tegenstander. Maar vooral voor Vertonghen, die uiteindelijk de 1-1 maakte, kwam zondag het startschot voor enkele rushes pas na de aftrap na de 0-1 van Stefan de Vrij. En dus eigenlijk te laat. Er zal de komende weken iets moeten veranderen. Roda JC en FC Utrecht (de komende tegenstanders) zijn geen ploegen die in eigen huis Ajax de ruimte zullen geven. Vooral nu al weken wordt aangetoond dat de Amsterdammers het lastig hebben tegen ploegen die erop kleunen. Zelfs in de Amsterdam Arena. "Het is moeilijk om de vinger op de pijnlijke plek te leggen," aldus De Boer. "Daar moeten we als technische staf samen met de ploeg naar zoeken. Je gaat ervan uit dat iedereen honderd procent geeft." Vorig seizoen wist Ajax zowel in Kerkrade (2-2) als in Utecht (3-0) niet te winnen. Vooral in de Domstad werd de ploeg afgebluft. Zal dat een juiste prikkel zijn om dit keer vanaf minuut één het initiatief te nemen? Een volgende misstap kan wel grote consequenties hebben, waar PSV (1-1 bij Vitesse) en FC Twente (1-1 bij FC Groningen) zondag nog punten verspeelden. Bij nog meer puntverlies zullen de beste Amerikaanse speeches ook niet meer helpen om terug te komen in de titelstrijd. ALTIJD AJACIED Uitgever: Supportersvereniging Ajax AFC Ajax i.s.m. Z-Press Sport Media BV Alex Klein Postbus 1015, 3300 BA Dordrecht ajaxlifekrant@zpress.nl iPOBT Ledenadministratie Supportersvereniging Ajax: Voor aanmeldingen, info en adreswijzigingen: telefoon 020 - 3111444 Opzeggingen (vóór 1 mei) en klachten altijd schriftelijk: Postbus 22944 1100 DK Amsterdam Redactie Ajax Life: redactie@ajaxlife.nl Postbus 22944 1100 DK Amsterdam Hoofdredacteur: Sander Zeldenrijk s.zeldenrijk@svajax.nl Eindredacteur: Mike van Damme Medewerkers: Izaak Besuijen (graphics), Mark van den Heuvel, Kevin Van Nunen, Menno Pot, Hennie Schuurman Website: www.ajaxlife.nl Advertenties: Z-Press Sport Media BV, telefoon: 078 - 6397070 Lambert van Waardenburg, Dennis Winkel, Bas van Son Prepress: Z-Press Studio BV Basisontwerp AjaxLife: Wazza Amsterdam www.wazza.nl Druk: Wegener Grafische Groep Lidmaatschap SVA Ajax Jonge Schare bedraagt 26,50, een gezinslid betaalt 17,50. Hiervoor krijgt u: Een supportersclubkaart Ajax Life (gezinsleden ontvangen deze niet) Voorrang bij het kopen van wedstrijd kaartjes 10% korting op bijna alle artikelen uit de officiële Ajax fanshop Ajax catalogus Exclusieve deelname aan diverse evenementen Exclusieve toegang tot het besloten deel van Ajaxlife.nl Gratis toegang tot onze supporters feesten Krant niet ontvangen? www.ajaxlife.nl/geenkrant Copyright 2011: (c) Niets uit deze uitgave mag worden gekopieerd of vermenigvuldigd zonder schriftelijke toestemming van de uitgever. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud van deze uitgave, aanvaardt de uitgever noch de redactie enige aansprakelijkheid voor onjuistheid of gevolgen daarvan. Verveelvoudigen en openbaarmaken van deze uitgave door middel van druk, microfilm of enige andere wijze is slechts toegestaan na voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever Z-Press Sport Media BV.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 5