Mitchell Donald: krachtpatser met een missie 1 KNVB-BEKER g ajaxlife Tegentreffers VOORBESCHOUWING 2-0 2-1 1-2 2-2 2-2 Ql V V W W V Hoewel hij als speler de gehele Ajaxjeugdopleiding doorliep, vertrok Mitchell Donald (22) deze zomer alsnog transfervrij naar Roda JC. 'Ik wil hier belangrijk worden.' Op de schop Knokken 4 VOORBESCHOUWING 28-10-2011 'Karakter staat hier hoger dan talent' de middenmoot. Uiteindelijk heeft de club zichzelf ten doel gesteld via play-offs mee te mogen doen voor de Europese tickets. Na tien duels heeft de ploeg zelfs de meeste tegentreffers van alle eredivisieclubs (27). Een gevolg van de grootscheepse renovatie deze zomer? "Nee," zegt Donald stellig. "We maken gewoon te veel persoonlijke fouten. Dan heb ik het over het niet nakomen van afspraken, zoals je mannetje laten lopen of zelf niet goed staan. Dat zijn kwalijke zaken. Dergelijke fouten worden in de eredivisie gewoon keihard afgestraft." Hoewel de bekeruitslag tussen Roda JC en Ajax bij het drukken van deze krant onbekend was, toont Donald veel vertrouwen in aanloop naar de competitiewedstrijd van zaterdag. "Iedereen is te pakken, ook Ajax. Voor de beker en de competitie, dat maakt niet uit. Als wij kunnen brengen wat we moeten brengen, is het middenveld ons sterkste wapen. Op kracht kunnen we eroverheen denderen. Daarnaast hebben we technische spelers als Adil Ramzi en Sanharib Malki, dat is echt een tank." In de zomer van 2014 loopt zijn huidige verbintenis af. Donald doet niet aan carrièreplanning. "Ik wil hier veel spelen en ben totaal niet bezig met een terugkeer naar Ajax. Het gaat nu lekker," stelt hij in de dagen na de thuiswinst op ADO Den Haag (4-1). "Ajax blijft mijn club, maar ik wil hier slagen. Ik wil hier belangrijk worden." Zaterdag 29 oktober, 18.45 uur Parkstad Limburg Stadion, Kerkrade Historie: winst gelijk winst Roda Ajax Laatste 5 x Roda JG - Ajax: 17 sep 10 feb 5 apr 4 okt 13 feb 2006 2008 2009 2009 2011 Laatste 5 duels Roda JG: ÜLj uit uit thuis thuis uit DOOR SANDER ZELDENRIJK Donald vertrok daarop transfervrij naar de club die vorig seizoen nog als zesde eindigde. Hij tekende in Kerkrade een verbintenis tot de zomer van 2014, en was niet de enige. Trainer Harm van Veldhoven zag deze zomer liefst vijftien spelers vertrekken en naast Donald nog eens tien voetballers arriveren. Het halve basiselftal ging daarmee op de schop. Tot overmaat van ramp kon Donald zich niet bewijzen gedurende de voorbereiding. Een stijve knie speelde hem bij Jong Ajax al geregeld parten, hij kreeg extra fysiotherapie, maar alsnog ging het mis. "Op een gegeven moment gaf ik een bal buitenkant voet en toen ging het verkeerd. Er bleek een scheurtje in mijn meniscus te zitten." Eind juni werd hij in Genk geopereerd voor een blessure waar gemiddeld vier tot zes weken voor staat. Hoewel hij snel herstelde, was het toch een behoorlijke streep door de rekening. Donald liep die eerste weken bij Roda JC meteen achter de feiten aan. Hij verwijt niemand iets en toont een sterke mentaliteit. In zijn Ajaxperiode stond hij in het seizoen 2008/2009 al negen maanden aan de zijlijn vanwege een gescheurde kruisband. Hoewel zijn voetbalhart iets anders zei, bleek geduld in deze een schone zaak. "Op zo'n moment moet je logisch en verstandig nadenken. Ik wilde pas terugkeren als ik topfit zou zijn." Van een cultuurschok was deze zomer geen sprake. Donald past zich gemakkelijk aan. Hij woont in België, op een half uurtje rijden van Kerkrade. De voetbaltaal is universeel. Wel merkt hij dat er in Limburg een andere mentaliteit heerst dan in Amsterdam. "Ajax heeft spelers die individueel iets meer kunnen. Dat verschil moeten wij compenseren met werklust en karakter. Karakter staat hier hoger dan talent. Talent is mooi, maar het gaat erom wat je ermee doet. Hier knokken we voor elke meter." vooralsnog onder Frank de Boer. De huidige hoofdtrainer van Ajax was nog maar net aangesteld toen Donald maar eens kwam informeren naar zijn sportieve toekomst. De exponent van de jeugdopleiding had immers een aflopend contract. "Hij kon me geen duidelijkheid geven. Aan de ene kant was ik blij met dat antwoord, anderzijds was ik teleurgesteld dat ik niet meer in zijn plannen voorkwam. Hij zei dat een speler met zoveel potentie wekelijks moet voetballen en dat Roda JC een goede stap zou zijn." Roda JC speelt 4-4-2 met een ruit op het middenveld. Dat was wennen voor Donald, als exponent van de Amsterdamse 4-3-3-strategie. Hij sprak met zijn trainer over wat zijn beste plek zou zijn: rechtermiddenvelder of aanvallend op '10'? "Ik kan op beide posities uit de voeten, maar voel me het best achter de spits. Mijn verdedigende aspecten zijn ook het meest voor verbetering vatbaar." De seizoenstart werd gekenmerkt door wisselvalligheid. Thuis won Roda JC, mede door een treffer van Donald, van FC Twente (2-1). Buitenshuis ging de ploeg tegen PSV met 7-1 onderuit. Vooralsnog bivakkeert de ploeg in Mitchell Donald: 'Ik ben totaal niet bezig met een terugkeer naar Ajax.' Waarom slaagde Mitchell Donald niet bij Ajax? Kwam hij na zijn zware knieblessure nooit meer op zijn oude niveau? Was de concurrentiestrijd in Amsterdam te hevig? Was hij niet egoïstisch genoeg om de absolute top te halen? Of had hij gewoon de pech dat hij als bankzitter vier trainers in vijf jaar moest overtuigen? Het is een lastig te beantwoorden vraag, beseft ook Donald zelf. "Aan mijn blessure lag het zeker niet. Daar ben ik alleen maar sterker uitgekomen," stelt hij. "Het is moeilijk een exacte reden aan te geven. Ik wil geen verwijten maken, maar het heeft ook niet alleen aan mij gelegen." De sterke middenvelder tekende in de winter van 2007 een contract bij Ajax. Henk ten Cate liet hem dertien dagen later debuteren in de uitwedstrijd tegen Werder Bremen in het Uefa-Cuptoernooi. Daarna volgden trainerswisselingen (Marco van Basten, Martin Jol), speelde Donald als huurling onder Willem Il-coaches Alfons Groenendijk en Mark Schenning en eindigde zijn Ajaxloopbaan Ajax speelde afgelopen woensdagavond al tegen Roda JC, in de derde ronde van het KNVB-bekertoernooi. Bü het sluiten van deze krant was de uitslag nog niet bekend. Kijk voor reacties na het duel, en de loting van de vierde ronde (b|j een positief resultaat) op onze website ajaxlife.nl.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 2