De vader van Jan Verburg 'HIJ TRAINDE OM BETER TE WORDEN, NIET OM GEINTJES TE MAKEN' In deze twintigdelige serie gaat Ajax Life op zoek naar de speciale betekenis die Jari Litmanen heeft gehad voor de stad Amsterdam in het algemeen en Ajax in het bijzonder. De mysterieuze Fin nader ontleed, als voetballer en mens. In deel 6: Jari Verburg (15), linksback van Ajax B2. ajaxlife DOOR MARK VAN DEN HEUVEL Linksback Huiswerk IN DE BAN VAN JARI 4 W 28-10-2011 X 'Zonen vernoemd naar voetballer en kast' Jari Hun eerste kind, een meisje, noemden ze Aniek. Dus toen Kitty en Jeroen Verburg uit Duivendrecht twee jaar later in blijde verwachting waren van hun tweede, een jongen, ging hun voorkeur wederom uit naar een korte, krachtige Scandinavische naam. Geboren, op 14 januari 1996: Jari Verburg. Precies tussen een gewonnen en een verloren Champions Leaguefinale van Ajax. Vader Jeroen Verburg (43): "Ja, ik ben een voetballiefhebber en in 1996 maakte Jari Litmanen natuurlijk furore bij Ajax, maar onze Jari is niet direct vernoemd naar Litmanen. Het is meer een naam die in het verlengde ligt van Aniek. We kenden verder geen andere Jari, dus dan heet het al snel dat hij is vernoemd naar Jari Litmanen." Ja, ja... Thuis moet nog ergens een slabbetje liggen, zegt Jeroen, waar Jari ooit z'n handtekening op heeft gezet, tijdens een bezoek aan een kinderdagverblijf in Diemen. Meer tastbare herinneringen zijn er niet. En nee, een ontmoeting tussen Jari en Jari is er nog nooit geweest. "We vonden Jari gewoon een mooie naam," zegt Jeroen. "Het is niet zo dat we vroeger helemaal idolaat van Litmanen waren en dat we onze zoon daarom Jari hebben genoemd. Zo erg was het niet. We hadden ook geen seizoenkaart bij Ajax. Maar ja, Litmanen was natuurlijk wel een prettige persoonlijkheid én een goede voetballer, dus vonden we het niet erg om ons kind zijn naam te geven. Maar we hebben hem geen Jari genoemd met de intentie dat hij een goede voetballer zou worden. Helemaal niet zelfs." Toch dreigt het nu wel die kant op te gaan. We spreken Jeroen Verburg tijdens de wedstrijd Ajax B2 - AFC BI, op sportpark De Toekomst. Zoon Jari, linksback en bezig aan zijn zesde jaar in de jeugd bij Ajax, zit op de bank, bijna hersteld van een blessure. Na een kortstondige periode in de jeugd bij SV Almere, stroomde Jari Verburg bij Ajax binnen via de El-pupillen. Wat volgden waren de D2, Dl, C2, Cl en nu dan de B2-junioren. Het was geen must dat Jari Verburg een voetballer zou worden. Zelfs nu, in zijn zesde seizoen bij Ajax, zijn er wel ambities, maar geen verwachtingen, zegt vader Jeroen. "Als je naar oude elftalfoto's van Ajax kijkt, zijn er altijd één of twee jongens van de achttien die het eerste elftal halen. Meer niet. Bijna de helft van de jongetjes met wie Jari in het begin speelde in de E-pupillen is inmiddels afgevallen. Je moet wel reëel blijven. En dat beseft Jari zich ook heel goed. Maar ja, het komt nu wel steeds dichterbij. En hij wil het zelf. Hij wil profvoetballer worden. Dat roept hij al van kinds af aan. En Jari leeft ook helemaal voor het voetballen, moet ik eerlijk zeggen. Hij let op z'n nachtrust en let op z'n voeding, dat hoef je 'm allemaal niet te vertellen. Vind ik knap. Als je dat vergelijkt met mij op die leeftijd, dat was toch anders..." Jari zou, qua uiterlijk, zo een gastrol kunnen vertolken in de Pukkels-strip van Jerry Scott en Jim Borgman, dagelijks te vinden in Het Parool en het AD. Hij is langer dan z'n leeftijdsgenoten, eigenlijk al sinds jaren. Zijn lange blonde lokken liggen zorgvuldig a la Bieber over z'n voorhoofd gekamd. En als hij praat, dan is dat op gedempte toon. "Natuurlijk vertoont Jari ook pubergedrag," zegt vader Jeroen. "Hij is de laatste jaren een stuk mondiger geworden. Maar hij is niet van zijn stuk te brengen wat betreft het voetballen. Vroeger, in de allerjongste jeugd bij SV Almere, vond-ie het al vervelend als andere jongetjes aan het klooien waren tijdens trainingen. Hij kwam daar om beter te worden, niet om geintjes te maken. Dat zat er al vroeg in." Vijf dagen per week is Jari bij Ajax te vinden; 's ochtends gaat hij naar school, 's middags om half twee wordt-ie opgehaald en 's avonds om half negen is hij weer thuis. Bij Ajax traint en eet, en maakt hij z'n huiswerk. "Dat is al jarenlang zijn leven, hij weet niet beter," zegt zijn vader. "Dat is allemaal perfect geregeld. En als je kijkt hoeveel spelers in het betaalde voetbal hun opleiding bij Ajax hebben genoten, dan is dat niet gering. Alles wat hij bij Ajax mee mag maken, is mooi meegenomen, ja toch? Al was het alleen maar vanwege de buitenlandse reizen die ze maken, dat is natuurlijk fantastisch. Wat dat betreft is het natuurlijk wel bijzonder om bij Ajax te voetballen. En hoe langer Jari het volhoudt bij Ajax, hoe hoger hij straks kan instromen bij de amateurs, of wellicht het betaalde voetbal. Zo moet je het ook zien. Want straks haalt Ajax ergens anders in Nederland een jongen die nog beter is. Zo nuchter moet je zijn. Anders krijg je alleen maar opgeklopte verwachtingen." Na Aniek en Jari kregen Kitty en Jeroen in 1999 ook nog een derde kind, opnieuw een zoon. Hoe hij heet? Jeroen Verburg: "Ivar." Hoe ze aan die naam zijn gekomen? "Uit de Ikea-gids. Mijn eerste zoon is vernoemd naar een Finse voetballer. En de tweede naar een Zweedse stellingkast." Verburg met vader Jeroen. 'Jari leeft helemaal voor het voetbal, 3 QC O -c co Voor meer Jari Verburg: volg de belevenissen van de jonge Ajaoied op Twitter: @jariiverburg

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 13