t *>Wi„ De verschillen van Derk Boerrigter "I O INTEEVIEW F" Derk Boerrigter (24) heeft dit seizoen in enkele weken voor elkaar gekregen wat hem zes jaar geleden niet lukte: een basisplaats bij Ajax bemachtigen. Ajax Life volgde hem tijdens een enerverende week. 1U 14-10-2011 ajaxlife Zaterdag; 24 september Dinsdag; 27 september 'Ik ben een laatbloeier DOOR MIKE VAN DAMME EN KEVIN VAN NUNEN "Bij de ene heeft hij een appel in zijn hand, bij de andere een telefoon." Fanatiek als een jonge Ajaxfan stort de 24-jarige Derk Boerrigter zich op een puzzel in het Ajax Kids Club blad, dat voor hem ligt op een tafeltje in de kantine van De Toekomst. Vijf verschillen zoeken tussen twee foto's, Boerrigter is er in getraind. Hij heeft op zijn telefoon de app Find It, waar bij steeds vier verschillen gevonden moeten worden. Op de foto - genomen tijdens het ophalen van de medaille na de verlo ren strijd om de Johan Cruijffschaal - staat de linksbuiten van Ajax zelf ook. Maar een verschil aan zichzelf kan hij niet ontdekken. Geen Johan Cruijffschaal in zijn handen gefo- toshopt. Hij lijkt even teleurgesteld. Boerrigter kent geen terughoudend heid; is oprecht enthousiast over een puzzel, maar uit zich even gemakke lijk enigszins verbolgen over enkele ervaringen met de media. Een term als 'viezerik' schuwt hij niet. Hij heeft respect, maar geen ontzag. In zijn wereld heerst bovenal nuchter heid. Zo voetbalt hij, zo presenteert hij zich. En zoals hij wel vaker in interviews heeft opgemerkt: hij durft wel wat te zeggen. De Boerrigter van nu is daarmee een ander persoon dan de Boerrigter van zes jaar terug. De nuchterheid heeft hij als geboren tukker van huis uit meegekregen, zijn mondigheid niet. Op achttienjarige leeftijd kwam hij van FC Twente naar Amsterdam, en tekende een tweejarig contract bij Ajax. Hij werd overbluft, zo zou zijn zaakwaarnemer Sjaak Swart later getuigen. Om een lang verhaal kort te maken: Boerrigter redde het niet. In de kantine van De Toekomst zit nu, twee dagen na Real Madrid - Ajax, echter een andere voetballer. Gevormd (soms tegen wil en dank) in Amsterdam, bijgeslepen bij Haar lem en FC Zwolle en begonnen met glimmen bij RKC Waalwijk. Om het thema 'verschillen' nog maar even aan te halen: Boerrigter zegt meer lef en zelfvertrouwen te hebben dan zes jaar terug. "Bij Ajax kreeg ik best wat tegen slagen te verwerken. Voor die tijd lukte alles wat ik deed in mijn leven gewoon. Of het nou om school ging, om sporten. Ik was goed in alles. Toen kwam ik bij Ajax. De eerste wedstrijd van Jong Ajax, uitgere kend tegen Jong Twente, zat ik op de tribune. Toen dacht ik even: waar ben ik beland? Dat was geen pretje. Ik wilde het liefst weg. Maar je leert er mee omgaan. Nu zou ik in zo'n situatie meer hebben van: ik zal ze de volgende dag iets laten zien. Dat is het verschil." "In mijn tweede jaar bij Ajax was ik al veel meer een echte Ajacied," vervolgt hij. "Een grote mond. Ik heb zelfs bij trainer Aron Winter (Jong Ajax, red.) aangeklopt omdat ik nooit speelde. Edgar Manucha- ryan en Nicolae Mitea moesten altijd spelen bij Jong Ajax, omdat ze in het eerste elftal te weinig minuten maakten. Dat ging ten koste van mij. Daar was ik het niet mee eens, ook omdat ik elke dag bikkelde tijdens de training en zij zichtbaar teleurgesteld waren en daardoor minder deden. Dat heb ik Winter ook laten weten. Maar hij kon er niets aan doen." Boerrigter praat graag. Het kan een probleem zijn als je vijf interviews hebt en je ouders op je zitten te wachten in het spelershome. Ze moe ten nog een eind reizen terug naar Oldenzaal en dus wil hij eigenlijk een beetje opschieten, legt Boerrigter niet voor de eerste keer uit na het 1-1-gelijkspel tegen FC Twente. Ajacied zijn brengt nou eenmaal aandacht met zich mee, helemaal als je betrokken bent bij het enige Amsterdamse doelpunt. Het is zijn tweede assist in competitieverband, naast drie treffers. "Vorig jaar had ik alleen elke week een interview met dezelfde verslaggever, meer niet," duidt Boerrigter het verschil met zijn tijd bij RKC Waalwijk. Vergelijkingen tussen Ajax en RKC, ze worden steevast gemaakt. En Boerrigter doet er graag aan mee. Als het naderende treffen met Real Madrid aan de orde komt, zegt hij: "Bernabéu is wel wat anders dan de Langeleegte." De opmerking wordt in meerdere blocnotes genoteerd. Dan komt zijn belangrijkste wapen feit van de avond ter sprake. In de tiende minuut van de kraker luidde een machtige sprint van de links buiten het eerste doelpunt van de wedstrijd in. Twenteverdediger Tim Cornelisse werd gedeclasseerd tot een voetbalbejaarde. Derk, bekijk je voor een wed strijd hoe snel je directe tegen stander is? Veel spelers zouden het sprintduel met Cornelisse niet eens zijn aangegaan. "Er was een aardig gat tussen ons, maar ik had het gevoel dat ik het wel kon halen. We bekijken voor wedstrijden natuurlijk wel beelden, hebben het over de zwakke en sterke punten van tegenstanders. Maar van Cornelisse is niet gezegd dat hij langzaam zou zijn. Maar hij is ook de jongste niet meer, de dertig al gepasseerd." Jullie gaven het in de tweede helft weg. Wat gebeurde er? "We kwamen niet meer onder de druk vandaan, liepen te veel naar achteren. Peter Wisgerhof kon mee opkomen. Ik wilde niet te veel naar binnen gaan, want dan had Roberto Rosales helemaal vrij gestaan. Het was zonde. We hadden gewoon kun nen en moeten winnen." Weet je eigenlijk al hoe snel Sergio Ramos is? "Hij is behoorlijk snel. Wie van ons de snelste is, weet ik niet." Snelheid, het is zijn belangrijkste wapen, zegt Boerrigter bijna een week na het duel met FC Twente. Als hij een actie kan maken, maakt hij die. Maar daarvoor heeft hij wel de bal nodig. En bescherming van de scheidsrechter. Zijn schenen zijn een gewild doelwit, zijn shirtje wordt geregeld op kwaliteit getest. Neem het uitduel met Heracles Almelo. Een woedende Boerrig ter - 'na weer een tackle, ik werd er ziek van' - werd die avond op de gevoelige plaat gezet. Slachtoffer van zijn verbale aanval is Heraclied Tim Breukers. "Hij was de hele tijd al bezig, dit was overtreding twaalf," weet Boerrigter nog. "Goede foto overigens." Derk Boerrigter houdt Sergio Ramos van zich af. Met een door Jaap Stam geleerde truc passeert de Ajacied tijdens de wedstrijd zijn tegenstander. De Oldenzaler kan meer voorbeel den noemen. Stanislav Manolev bijvoorbeeld, rechtsback van PSV. "Als ik een beetje aan mijn shirt word getrokken, vind ik dat niet erg. Maar tegen PSV kon ik soms geen kant op. Als de scheidsrechter dan geen geel geeft, kan Manolev aan de gang blijven. Dat neem ik de scheids dan ook wel kwalijk. Geef hem na drie keer een gele kaart en hij houdt zich wel in." Boerrigter; Sergio Ramos - Spaans international, wereldkampioen - weet na anderhalf uur voetballen ook hoe hij de naam moet spellen. De rechtsback van Real Madrid heeft het een paar keer lastig in duel met de Ajacied. Na 49 seconden had Boerrigter zelfs al kunnen scoren, maar zijn inzet werd gepareerd door Iker Casillas. "Die bal schoot ik goed in, maar die kans vlak voor tijd had ik ook gewoon met rechts moe ten schieten," zegt Boerrigter in de catacomben van Estadio Santiago Bernabéu. Het contrast tussen vorig en huidig seizoen kan voor Boerrigter niet groter zijn dan in de Spaanse hoofd stad. De Langeleegte lijkt na zo'n Champions Leaguewedstrijd niet alleen topografisch ver weg. Boer rigter moet goed nadenken als hem wordt gevraagd wat hij op de dins-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 9