KORTING SVA-LEDEN IN HERFSTVAKANTIE 'JE KUNT DAGELIJKS VERBETERINGEN AANBRENGEN, ZEKER NET NA START' ajaxlife Glazen dit is vooral leuk voor toeristen over een uit naar het moment dat ik tijd ik kom alleen in de binnenstad voor een Waarom heeft Ajax een eigen experience, wat gebeurt er met het Ajax Museum? Ajax' commercieel directeur Henri van der Aat geeft antwoord. ACHTERGROND 14-10-2011 we ons begeven, is overigens opvallend donker voor een ruimte waarin het plafond schuin afloopt. Het donkere karakter van de Experience komt goed tot zijn recht in de volgende zaal, waar diverse filmpjes (in Engels en Nederlands te beluisteren), activiteiten alsmede de prijzenkast fraai tot uiting komen. Ook hier staat weer een medewerker die ons enthousiast rondleidt. Ajax heeft een samenwerking met het ROC Amsterdam en voor een aantal studenten vormt de Experience een stageleerbedrijf. In een grote ruimte horen we voetbalcommentator Evert ten Napel uitleggen wat er van elke speler in het Ajaxsysteem wordt verlangd. Dit is ook gevisualiseerd op zogenoemde pods (interactieve videoschermen) waarbij de bezoeker zelf een positie kan kiezen. Er staan drie pods ter grootte van een voetbaltafel. De beelden komen uit de kampioenswedstrijd tegen FC Twente van 15 mei jongstleden. Die voor Ajax prachtige wedstrijd gewoon nog een keer bekijken, kan dus ook. Bezoekers kunnen zich in nisjes aan enkele vaardigheidsspelletjes (ondersteund door moderne technieken) onderwerpen, zoals dribbelen en snelheidsschieten - met een echte bal natuurlijk. Op deze manier 'voel' je als bezoeker welke talenten je goed dient te beheersen in de Ajaxfilosofie. Vooral voor kids lijkt dit een succesnummer. Ook hier staan genoeg pods om je uit te kunnen leven. De clubfilosofie lezen we trouwens ook op een plaquette aan de muur. Ajacieden staan open voor opbouwende kritiek, zijn volledig toegewijd, durven beslissingen te nemen, kunnen tegen een stootje, weten om te gaan met winst en verlies, streven ernaar altijd de beste te zijn, kunnen tegen de druk en durven het team te leiden. Erfgoed Ajax zelf maakte er vooraf al geen geheim van dat het voormalig Ajax Museum in een afgeslankte vorm onderdak heeft gevonden in de Ajax Experience. Toch schrikken we een beetje van het totaalaanbod. De vitrine is gevuld met de belangrijkste prijzen en Ajaxshirts en Oranjeshirts van spelers als Maarten Stekelenburg, Marco van Basten, Dick Schoenaker, Ruud Krol en Wim Anderiesen. Het beperkte aanbod is toch even wennen en werpt de vraag op waar al het andere cultureel erfgoed is gebleven (zie kader) Vervolgens leidt de interactieve reis ons naar de kleedkamer van Ajax. Een sterk element in deze Experience. We kiezen een stoeltje en zien Frank de Boer op een videowall in pak verschijnen. De Boer geeft ons een donderspeech, in de rust van de Europacupfinale, zo blijkt. Hij acteert dit erg goed en attendeert ons er nog maar eens op dat we moeten 'blijven foebele'. Daarna melden we ons via de spelerstunnel op het veld. We voelen het gras, maar in plaats van vooral veel supportersbeelden te zien op de schermen, die de tribunes moeten voorstellen, krijgen we beelden van de hoogte en dieptepunten van Ajax. Mooie beelden, maar na de speech van de Boer in de kleedkamer, waren we klaar om meegezogen te worden door de uitzinnige fans, om die Europacupfinale alsnog te winnen. Vervolgens kunnen we nog een foto laten maken, waarbij we zelf poseren met de selectie, of kiezen voor een invalbeurt, of een treffer vieren met Siem de Jong. Een foto kost 6,50 euro, voor drie foto's betaal je vijf euro per stuk. We kennen onze plek als beste stuurlui aan wal en kiezen voor een invalbeurt. Na het nodige pas- en meetwerk rolt er uiteindelijk een meer dan leuke herinnering uit de printer. Voordeel: de foto kun je thuis ook downloaden. De interactieve reis neemt in totaal driekwartier in beslag. Bij hevige drukte is een bezoeker dus zeker een uur zoet in de Ajax Experience. De laatste route leidt ons naar de fanshop. Het aanbod bestaat uit tenues en goedkopere items, zoals glazen, mokken en miniballetjes. Net als bij het begin van onze trip staan er ook nu bezoekers in de shop. Ze kopen een Ajaxmok. Conclusie: Soms krijgen we een indringend beeld van de club. De grootste ambassadeur - Johan Cruijff- is opmerkelijk anoniem aanwezig. Het afgeslankte Ajax Museum is even wennen, de natuurgetrouwe speech van Frank de Boer is daarentegen een unieke ervaring, net als het zelf kunnen voetballen. De entreeprijs is (zie graphic) niet uitzonderlijk hoog. Kortom: Ga eens kijken. Het is sowieso een memorabele warming-up voor een thuiswedstrijd in de Arena. Ben je ook benieuwd naar de Ajax Experience? Dan is de herfstva kantie het beste moment om naar Amsterdam te komen als lid van de Supportersvereniging Ajax. SVA-leden (Ajax Jonge Schare en Ajax Life) krügen namelijk van 15 tot en met 30 oktober een korting van 2,50 euro. Je betaalt dus geen 17,50 euro, maar 15 euro voor de entree van de Ajax Experience. Wanneer en waardoor ontstond het idee voor de Ajax Experience? "Ongeveer anderhalfjaar gele den. Doordat Ajax zoveel infor matie en materiaal in huis heeft, vonden we dat het tjjd werd om daar eens wat bijzonders mee te doen naar onze supporters. Daarnaast was onze aanwe zigheid in de binnenstad zeer gewenst. We wilden onze roots als Amsterdamse voetbalclub ver stevigen. We hebben het meest samengewerkt met het bureau Sid Lee. Zij hebben ons bijgestaan tijdens het creatieve proces. Vervolgens is het bureau Xpex erbij gekomen in een adviserende rol en uiteindelijk ook als operati oneel uitvoerder." Waar heeft Ajax nog meer inspiratie opgedaan? "Onder andere in ons eigen museum. Maar natuurlijk ook bij andere attracties met een enigs zins soortgelijk karakter. Ons land kent meerdere experiences. We hebben tevens oriënterende gesprekken gevoerd met suppor ters om te achterhalen wat hun wens was. De Ajax Experience wordt iedere dag geëvalueerd. Dagelijks kun je verbeteringen aanbrengen. Zeker net na de start en de feedback van de eer ste bezoekers, die overigens zeer positief is." Welke investeringskos ten heeft Ajax gemaakt voor de realisatie van de Experience en wat zijn de commerciële targets voor de Ajax Experience? "Wü hebben van tevoren gedegen onderzoek gedaan om te kijken of het idee van de Ajax Experience haalbaar was. En natuurlijk kijk je bü andere attracties naar wat daar de bezoekersaantallen zijn. Er is een weloverwogen afweging gemaakt om een belevenis aan supporters en toeristen aan te bieden op een toplocatie. Alleen al de aanwezigheid van Ajax in hartje Amsterdam is zeer veel waard. Getallen noem ik niet." In hoeverre wordt er in de toekomst wel een structurele korting aan geboden aan de negen tigduizend leden van de SVA? "De leden van de SVA zijn uiter aard zeer belangrijk voor ons. Gezien hun loyaliteit aan de club is het logisch datje met hen overlegt over korting. Wü zouden dan ook graag zien dat de SVA ons helpt om de leden naar de Ajax Experience te krügen." Is het Ajax Museum met de komst van de Expe rience volledig verleden tijd? Zo ja, hoe waarborg je je cultureel erfgoed? "De ruimte waar het museum was, is door de huidige verbou wing van de Amsterdam Arena helaas niet meer beschikbaar. Er wordt gekeken of en hoe dat in de toekomst eventueel wel weer kan. Bovendien küken we hoe er in de 'World of Ajax Tour' een museum gedeelte kan worden opgenomen. En uiteraard zün er stukken van uit het museum en ons cultureel erfgoed terug te vinden in de Ajax Experience." Kunt u vertellen op welke manier Ajax heeft gepro beerd de eigen achterban terug te laten keren in de Experience? "Allereerst door in de voorberei ding met verschillende groepen van onze achterban te praten. De Ajax Experience is er immers juist voor deze achterban. En uiteraard zün onze supporters ook duidelük in beeld in de Ajax Experience." Even los van de Ajax Experience, Wat is u eigen mooiste Ajaxerva- ring? "Dat zün er eigenlük drie. Aller eerst de 5-1-overwinning op Liverpool in het Olympisch sta dion in 1966. Die wedstrüd heeft veel indruk op me gemaakt toen ik daar als negenjarige jongen op de tribune zat. Het winnen van de Champions League in 1995 was natuurlük ook heel erg speciaal. En wat te denken van de kampi- oenswedstrüd tegen FC Twente van afgelopen jaar? Het behalen van de derde ster is uiteraard ook onvergetelük."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 7