A 'HET IS EEN PRIVILEGE OM TUSSEN DE GROOTSTE CLUBS IN EUROPA AANWEZIG TE ZIJN' De krampachtige CL-rentree van Dinamo Zagreb Ajax kan in het tweeluik met Dinamo Zagreb Europese overwintering afdwingen. De Kroaten meldden zich na een afwezigheid van twaalf jaar weer in de Champions League. Wat voor opponent treffen de Amsterdammers aanstaande dinsdag? ajaxlife Vaandel Leren VOORBESCHOUWING CL 14-10-2011 'We leren elke minuut' DOOR SANDER ZELDENRIJK Trainer Krunoslav Jurcic heeft een jonge ploeg, met weinig Champions League-ervaring. Krunoslav Jurcic, hoofdtrainer van Dinamo Zagreb, zag vlak voor de aftrap van de uitwedstrijd tegen Olympique Lyon dat de thuisploeg die avond zijn honderdste Champions Leagueduel afwerkte. Ter vergelijking: Dinamo trad voor de veertiende keer aan in het miljoenenbal. Bovendien debuteerden acht basisspelers in de Champions League tijdens het eerste groepsduel met Real Madrid. Dinamo Zagreb is onbetwist de meest succesvolle voetbalclub van Kroatië. De club werd de laatste zes seizoenen kampioen en won in die periode ook nog vier keer de beker. De ploeg lijkt dit seizoen hard op weg de reeks te continueren. De eerste tien competitieduels leverden negen winstpartijen op. Alleen bij aartsrivaal Hajduk Split speelde de ploeg gelijk. Doelsaldo: 33 voor en 3 tegen. reservedoelman Filip Loncaric. Ook de veelbesproken baas Zdravko Mamic (zie Ajax Life 7, 22-10-2009) zit nog steeds in zijn zetel. Wat voor ploeg krijgt Ajax op 18 oktober en 2 november tegenover zich? Zagreb speelt in een 4-2-3-1-systeem in balbezit en 4-4-2 bij balbezit van de tegenstander, waarbij de buitenspelers terugzakken. Doelman Ivan Kelava is een zekerheidje. Hij komt uit de eigen jeugd. Hij is groot (1.96 meter) en zwaar (98 kilo) en handelt daarnaar. In de defensie heeft Jurcic tegen Ajax een probleem op de rechtsbackpositie. Routinier Jerko Leko en tweede keus Sime Vrsaljko zijn geschorst. Op het middenveld is Sammir de man om wie alles draait. Vrijwel elke aanval begint bij hem. Voorin is Fatos Beqiraj de gevaarlijke man, maar Jurcic wisselt geregeld van spits. Als oud-speler én oud-trainer keerde Jurcic deze zomer terug bij zijn werkgever, Sammir is de architect op het middenveld. uitstapje naar Lokomotiva Zagreb. Hij volgde Vahid Halilhodzic op, die bondscoach van Algerije werd. Leuk detail: Jurcic stond in de troostfinale van het WK 1998 samen op het veld met Frank de Boer. De bevlogen Kroaat staat bekend om zijn fanatieke manier van coachen. Geregeld gebaart hij heftig, en slaat hij met de hand op de borst. 'Speel me je hart', straalt hij uit. Met name bij de thuisduels ontstaat er zo een imponerende wisselwerking met de harde kern, de Bad Blue Boys. Ajax treft met Zagreb een opponent die het in het Uefa-Cuptoernooi (2007/2008) en later de Europa League (2009/2010) mocht bestrijden. Van de huidige Ajaxselectie waren Gregory van der Wiel, Siem de Jong en Jan Vertonghen bij de eerste kennismaking selectiespelers. Bij Zagreb geldt dat voor spelmaker Sammir en De kracht van de ploeg zit vooral in het collectief, echte vedetten ontbreken. De jeugdige onbevangenheid waarmee wordt gevoetbald, lijkt de sterkte én zwakte van Dinamo. Real Madrid won uiteindelijk moeizaam in het Maksimir Stadion (1-0), maar kreeg talloze kansen. Anderzijds wisten de Kroaten zowel tegen de Spanjaarden als tegen Olympique Lyon grote kansen af te dwingen. Je zou de club kunnen omschrijven als het Ajax van Kroatië. Een goede opleiding waar technisch en verzorgd voetbal hoog in het vaandel staat, en dat ook weerspiegeld moet worden in de hoofdmacht, met enkele gerichte aankopen. Dinamo Zagreb is ook een club waar de beste spelers nooit te behouden waren, zoals Luka Modric en Eduardo da Silva. De ploeg behaalde 23 landstitels en heeft 4,5 miljoen fans. Dat de eerste twee groepsduels geen punten opleverden, is niet iets waar Jurcic zich druk om maakt. "Als ik eerlijk ben, had ik dit wel verwacht," zo meldde hij na de wedstrijd in Lyon. "Onze doelstelling voor dit seizoen was het bereiken van de groepsfase. Daarin zijn we geslaagd. We hebben een jonge ploeg en deze wedstrijden zijn op de lange termijn nuttig. Het is een privilege om tussen de grootste clubs in Europa aanwezig te zijn. We leren elke minuut en blijven groeien. Lyon en Real hebben laten zien waarom zij favoriet in deze groep zijn. Ajax is ook een grote club, maar we kunnen zelf ook iets laten zien tegen hen. Ik hoop dat dat genoeg is om punten te pakken." In vergelijking met de eerste wedstrijd tegen Real Madrid, creëerde Dinamo Zagreb tegen Lyon minder kansen, maar gaf het er ook veel minder weg. Dat de Franse tegentreffers weggevertjes waren, deed Jurcic nog het meest pijn. "Op dit niveau wordt iedere fout meteen afgestraft. We maakten twee beginnersfouten. In de eerste helft wilden we het wedstrijdtempo vertragen door veel middenvelders op te stellen. Dat pakte helaas verkeerd uit. De strategie en ontwikkeling van de wedstrijd hangt toch af van de tegenstander." Zowel in Amsterdam als in Zagreb was van meet af aan duidelijk dat de komende twee ontmoetingen sleutelduels worden. Ajax mist Kolbeinn Sigthórsson, maar Jurcic heeft ook genoeg te mopperen. Extra nadeel voor Dinamo is dat Igor Biscan, de meest ervaren Kroaat, de gehele groepsfase niet in actie lijkt te komen vanwege een enkelblessure. Hij heeft 23 CL-duels achter zijn naam staan en won het toernooi met Liverpool in 2005. Leko (veertien CL-duels) is geschorst, waardoor de Portugees Tonel met achttien CL-duels de ploeg waarschijnlijk op sleeptouw moet nemen. Sammir werd vanwege een achilleskwetsuur uit voorzorg gewisseld in de laatste competitiewedstrijd tegen HNK Sibenik. Meerdere spelers kampten met kramp. Het ijzersterke collectief staat onder druk.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 5