A. FEYENOORD CUPFIGHTER? OU 14 'IK DENK DAT DE CLUB HET ERGSTE LEED ACHTER DE RUG HEEFT' Ronald Koeman moet bouwen én presteren met Feyenoord ajaxlife Het gat tussen Ajax en Feyenoord was de laatste jaren te groot om de klassieker een topper te noemen. Ronald Koeman (48) moet daar voor de Rotterdammers verandering in brengen. 'De situatie is nu niet kansloos.' VOORBESCHOUWING 4-1 3-0 2-0 5-1 2-0 G Ql w W W V V VOORBESCHOUWING 14-10-2011 'Opbouwtrainers bestaan eigenlijk niet meer' DOOR MIKE VAN DAMME Hij is de 'prestatietrainer', de 'man die nooit een contract wist uit te dienen'Verruilde vroegtijdig Vitesse voor Ajax, Benfica voor PSV, PSV voor Valencia; stapte zelf op in Amsterdam en werd bij Valencia en AZ al in zijn eerste seizoen ontslagen. Lees een verhaal over Ronald Koeman en bovenstaande suggesties en feiten komen prominent aan bod. Dan Feyenoord. Het is de club die onder curatele staat bij de KNVB, waar supporters directeuren weg willen hebben. Het meest pijnlijke voor de Rotterdammers: Feyenoord wordt gezien als een gewezen topclub. Succes is slechts iets uit het verleden. Ronald Koeman en Feyenoord weten hoe het is om gestigmatiseerd te worden. Dit seizoen vormen ze een koppel. De voormalige Ajaxtrainer tekende een contract voor één seizoen in Rotterdam-Zuid. "We wilden elkaar niet verplichten tot een meerjarig contract, maar kijken aan hoe het gaat," stelt Koeman. "We kunnen altijd nog besluiten langer met elkaar door te gaan." Waarom heb je 'ja' gezegd tegen Feyenoord? "De ploeg werd vorig jaar tiende, dan kan het gauw beter. De onmogelijkheden zijn natuurlijk groter dan de mogelijkheden, vooral financieel, maar ik zie het als een uitdaging. Er staat een talentvolle selectie, met een goede lichting daarachter. Ik denk dat de club het ergste leed achter de rug heeft. Daarnaast had ik iets van: ik heb iets recht te zetten na mijn vervelende ervaring bij AZ." Er wordt wel gezegd dat deze jonge ploeg een opbouwtrainer nodig heeft, waar jij bekend staat Zondag 23 oktober, 12.30 uur Amsterdam Arena Historie: winst gelijk winst 4C I I Ajax m Feyenoord ^B Laatste 5 Ajax - Feyenoord: 4feb 3 feb 15 feb 1 nov 19 jan 2007 2008 2009 2009 2011 Laatste 5 duels Feyenoord: thuis uit thuis li* uit thuis als prestatietrainer. "Opbouwtrainers bestaan eigenlijk niet meer. Geen clubdirecteur die tegenwoordig zegt: 'Zorg ervoor dat het in het derde seizoen goed loopt'. Je moet meteen presteren. Lukt dat niet, schopt de club je eruit. En je kunt trouwens niet zeggen dat ik niet succesvol ben geweest als trainer. Ik heb een aardige palmares (zie kader, red.) en heb zestig Champions Leaguewedstrijden gecoacht. Dat kunnen niet veel Nederlandse trainers zeggen." Jong talent vraagt veel aandacht. Als trainer van Ajax botste je wel eens met talenten als Rafael van der Vaart en Wesley Sneijder. "Dat had te maken met de fase van ontwikkeling waarin ze zaten. Er zijn momenten dat je de strijd aangaat, omdat je weet dat er enorm veel rek zit in de kwaliteiten van een speler. Bij de een lukt dat beter dan bij de ander. Met de bagage die ik nu heb, zou ik misschien anders hebben gereageerd, maar dat geldt waarschijnlijk ook voor hen. Ik heb overigens nog altijd goed contact met Van der Vaart en Sneijder. Sneijder belde me deze zomer zelfs op of ik trainer van Internazionale wilde worden. Zo slecht ben ik dus niet voor hem geweest." Ben je nog steeds een strenge trainer? "Ik ben misschien iets milder geworden, maar we zijn als technische staf vrij streng, geven continu aan waar de problemen liggen en waar de gevaren schuilen. We hebben de groep ook gewaarschuwd voor hetgeen tegen ADO Den Haag (3-0-nederlaag, red.) uiteindelijk toch gebeurde; we speelden te slordig, maakten de verkeerde keuzes. Dat heeft me verrast, op een negatieve manier. Maar we moeten het nog niet groter maken dan het nu is." Tot dat duel speelde Feyenoord beter voetbal dan vorig jaar. Is dat het resultaat van de trainerswissel? "Er zijn altijd meerdere factoren, maar voor de ene speler pakt een trainerswissel inderdaad goed uit, voor een ander niet. Karim El Ahmadi is nu een van de betere spelers, vorig jaar was hij dat niet (onder Mario Been, red.). Dat kan liggen aan een trainerswissel. Bij Ajax haalde ik Jan van Halst terug naar het eerste elftal. Ik had een mannetjesputter nodig om in het jonge elftal wat hiërarchie aan te brengen. Dat pakte goed uit." Wie is de Van Halst van Feyenoord? "Die ontbreekt eerlijk gezegd een beetje, al hebben we met bijvoorbeeld John Guidetti (Manchester City, red.) en Otman Bakkal (PSV, red.) wat meer kwaliteit erbij gekregen. Maar de ploeg is nog kwetsbaar. Het is dus niet al na Ronald Koeman mag bij geen enkele club zijn contract hebben uitge diend, de trainer heeft ook de nodige prijzen gewonnen. Met Ajax won hij twee landstitels (2002,2004), de KNVB-beker en de Johan Cruijffschaal (beide 2002), met Benfica de Portugese Supercup (2005), met PSV de landstitel (2007), met Valencia de nationale beker (2008) en met AZ de Johan Cruijffschaal (2009). Wat gaat zijn tijd bü Feyenoord opleveren? Een landstitel komt volgens Koeman momenteel nog te vroeg. "Die strijd zal gaan tussen Ajax, PSV en FC Twente. Hoe het nu gaat, zal AZ de meeste aanspraak maken op de vierde plaats, over 34 wedstrijden gezien. Wij hebben genoeg kwali teit om zeker vijfde te worden. Misschien is meer op dit moment nog te veel gevraagd." De KNVB-beker is een ander verhaal, meent Koeman. "Je kunt een gun stige loting hebben, net als Ajax vorig seizoen. Toen was Veendam zo'n beetje de sterkste tegenstander. Dat kan ons ook gebeuren. We spelen in de derde ronde tegen Go Ahead Eagles. Tref je Ajax, PSV, AZ of FC Twente uit, dan wordt het een ander verhaal." twee maanden alleen maar hosanna. De spelers zijn bijvoorbeeld nog te lief voor elkaar. Een type als Van Halst of Jan Wouters is ook van een uitstervend ras. Spelers vinden het moeilijk om elkaar de waarheid te vertellen. Dat is bij de meeste clubs zo. Het is een probleem dat je in de gehele samenleving ziet." Je zei al eens dat de spelers het publiek soms beter moeten bespelen. Wat bedoelde je daarmee? "Feyenoord heeft een heel enthousiast publiek. Bij het minste of geringste is er een sfeer in het stadion. Dat kun je best wel eens voeden door een keer een opstootje te veroorzaken, of te protesteren bij de scheidsrechter, met respect. Als elftal kun je daaruit voordeel halen. Zeker bij Feyenoord. Bij Ajax is dat toch anders. Daar willen supporters resultaat én mooi voetbal. Als je alleen resultaat boekt, heb je ook een probleem. In dat opzicht legt Ajax de lat hoog." Over jullie eigen lat: technisch directeur Martin van Geel stelt dat Feyenoord binnen drie jaar weer tot de Nederlandse top moet behoren. Gaat dat echt lukken? "De toekomst zal het uitwijzen. Er zullen financieel en sportief nog een paar stappen gemaakt moeten worden. Feyenoord heeft momenteel wel een goede jeugdopleiding. Dat is een goede basis. Maar we moeten niet opleiden voor andere Nederlandse clubs. Dat Feyenoord Leroy Fer naar FC Twente, en Georginio Wijnaldum naar PSV heeft laten gaan, is voor dit moment begrijpelijk. Over drie jaar zal het beleid zo zijn dat het niet meer gebeurt. Dan gaan spelers voor een volgende stap naar het buitenland." Kan dit Feyenoord stand houden in de Arena? "Op basis van de laatste jaren is Ajax favoriet. Maar de situatie is voor Feyenoord niet kansloos. Ajax heeft niet aangetoond elke wedstrijd zomaar even te kunnen winnen. Als we de ploeg net zo kunnen neerzetten als tegen AZ, geloof ik in een goed resultaat. Over 34 wedstrijden gezien is Ajax de betere ploeg, maar op basis van één of twee wedstrijden kunnen we verrassen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 4