'AJAX ZIT NIET TE WACHTEN OP EEN RIJKE ARABIER ALS EIGENAAR' 'ANDERE PLATFORMEN GESCHIKTER' Ex-directeur Kales wil meer invloed voor aandeelhouders Frank Kales (69) kookte als algemeen directeur anderhalfjaar in de directiekeuken van Ajax. Tien jaar na dato meldt hij zich zonder rancune terug aan het front met de oprichting van een vereniging voor aandeelhouders. ajaxlife FANZONE 4 K 14-10-2011 1Ü Saillant 'Nee, ik ambieer geen terugkeer' DOOR SANDER ZELDENRIJK Ajax neemt de kleine aandeelhouders niet serieus, stelt Frank Kales uit eigen ervaring. Daarom heeft hij een vereniging voor aandeelhouders opgericht. Iedere Ajacied kan lid worden en een of meer certificaten kopen van aandelen die door de vereniging avajax in depot worden gehouden. Leden hebben economisch recht op het aandeel en delegeren hun stemrecht aan de avajax. Via peilingen zal deze vereniging de mening van haar leden vertolken bij aandeelhoudersvergaderingen. "Het gaat ons om publieksbeleid, technisch beleid en zakelijk beleid. We willen kijken of we daarop een stukje invloed kunnen uitoefenen. Ajax heeft het hoogste budget, de meeste fans en beste sponsors. Het is vreselijk jammer dat er door het 'geklooi' steeds opnieuw moet worden begonnen. Er is geen zekerheid en stabiliteit." Probleem is dat de vereiste ondergrens van tweeduizend leden niet behaald werd voor de zelf gestelde deadline van 1 oktober, terwijl men qua media-exposure niet te klagen had. Is het initiatief wel levensvatbaar? De stekker is er nog niet uit, zo blijkt. Daags na de deadline stond de teller op achthonderd certificaten, veertig procent van het benodigde totaal. "We hebben de inschrijftermijn verlengd en gaan door tot eind november. Mensen vinden het idee goed, maar nemen nog niet de moeite zich aan te melden," luidt Kales' eerste analyse. Mocht de missie slagen, dan rijst de vraag wat de avajax toevoegt aan de reeds erkende gesprekspartners van Ajax, zoals de Supportersvereniging Ajax, AFCA Supportersclub en sponsorgroep Ajax Business Associates. "Cruijff kan als erelid naar de ledenraad. Binnen een vereniging is dat de structuur. Er zijn een hoop mensen daarbuiten die niet binnen komen. Als aandeelhouder moet er naar je worden geluisterd. Jij bent deelbezitter van Ajax en als zodanig moet er aandacht aan je worden geschonken. Het is dus niet zo dat supporters dankbaar moeten zijn met het feit dat ze bij Ajax aan tafel mógen zitten." Ajax is een beursgenoteerd bedrijf en dus kun je als fan alleen invloed krijgen via het kopen van een certificaat, redeneert Kales. Een delisting, waarbij Ajax van de beurs verdwijnt, ziet hij niet snel gebeuren. Omdat de vereniging Ajax 73 procent van de aandelen beheert, kan de avajax maximaal 27 procent vergaren. "Daar kun je niets mee en dat kan ook niet de toekomst zijn. Anderzijds ga ik hier geen levenstaak van maken." Het liefst ziet hij dan ook dat de 73 procent aandelen van de vereniging aan particulieren wordt verkocht. "Is het in het belang van de club dat de vereniging zoveel Ajax heeft zelf 73 procent van de aandelen in bezit. aandelen heeft? Alle aandelen zouden naar de markt moeten gaan. Zo vergaar je extra kapitaal. De club kan zelf een gouden aandeel aanhouden en omschrijven wat hieronder valt. Maar dan moet je wel een plan hebben. Niemand mag een meerderheid hebben. Ajax zit niet te wachten op een rijke Arabier als eigenaar." De aandelen zouden dan bij voorkeur moeten worden gekocht door vermogende en minder vermogende Ajaxliefhebbers in Nederland. "Mensen als John de Mol, bijvoorbeeld. Ajacieden die al veertig jaar supporter zijn, zich zakelijk gezien bewezen hebben en op die manier de belangrijkste aandeelhouders vormen. Dan krijg je ook een kritische aandeelhoudersvergadering. Dat is de enige goede vorm. Een vereniging is dat zeker niet." Geheel revolutionair is het initiatief overigens niet. Particuliere beleggers kunnen zich al 86 jaar aansluiten bij de VEB, (de Vereniging voor Effecten Bezitters). Zij vertegenwoordigden bij de laatste vergadering vijftien aandeelhouders en staan bekend om hun kritische houding. Er lijkt op het eerste oog weinig verschil tussen de VEB en het initiatief van Kales. VEB-econoom David Tomic reageert daarom terughoudend. "Ik heb Frank Kales in voorgaande jaren nooit het woord zien nemen bij de vergaderingen. Hij had hier ook vijf jaar eerder mee kunnen komen. Of dit iets toevoegt, zullen we in de aanstaande aandeelhoudersvergadering wel merken. Als zijn plan voor die tijd tenminste levensvatbaar blijkt." verschil van inzicht'. Hij kreeg drie maandsalarissen mee. De heersende opinie op dat moment: Ajax werd te kil geleid en moest meer voetbal uitstralen. Rancune lijkt er niet te zijn. "Ik heb een eerlijke kans gehad. Het bestuur koos mij vanwege internationale kennis, sportief verleden en behoorlijke managementervaring. Ik heb van nature een positieve drive en zet me voor iets in. Dan gaat het om de club, de mensen, vijfde en zesde colonne en de media. Het bleek ongelooflijk moeilijk daar grip op te krijgen." Kales benadrukt dat hij niet meer zit te wachten op een nieuwe functie binnen Ajax, en noemt zichzelf ook geen insider. Hij is geen lid. De Mijdrechter runt een bedrijf in e-commerce en verzorgde onder andere de merchandising voor de Johan Cruyff Foundation."Een terugkeer is geen route die ik ambieer. Ik denk dat mijn vrouw ook niet staat te juichen. Ik heb er zelf kunnen zien hoe iedereen zijn eigen territorium verdedigt. Het zijn allemaal groepjes. Het is bij Ajax moeilijk om beleid uit te voeren, wat je als directie van een bedrijf wel moet doen. Bestaande gewoontes zijn lastig te veranderen." Dus lijkt de avajax louter een goedbedoeld initiatief van een betrokken seizoenkaarthouder met Ajaxaandelen. Als seizoenkaarthouder op vak 119 ergerde hij zich steeds vaker. "Trots is goed. Arrogantie niet. Het is normaal dat je trots bent op je verleden, maar je moet het iedere wedstrijd weer opnieuw verdienen. Het is net als op de beurs. Er is geen enkele garantie op resultaten uit het verleden. Als iedereen binnen de club die mentaliteit heeft, word je weer structureel goed. Ik erger me mateloos aan de mentaliteit om ten koste van anderen jezelf omhoog te praten. Ik claim dat ik dat nooit gedaan heb." Wie Kales hoort praten over zijn talloze ideeën, kan niet ontkennen dat hier nog een onafgewerkt to-do- lijstje ligt vanuit zijn toenmalige directiefunctie. Veel deugt niet of kan beter. Rode draad: de club dient meer aan klantenbinding te doen. Vijf weken geleden stelde hij de rvc, directie en bestuur per brief op de hoogte van het initiatief. Sindsdien bleef het stil. "Ongelooflijk. Je kunt toch in ieder geval iets van je laten horen? Ik probeer supporters aan te zetten om een Ajaxcertificaat te kopen. Daar zou je blij op kunnen reageren." Ajax laat desgevraagd weten met een antwoord te komen, maar wil vooruitlopend op het antwoord aan Kales niet inhoudelijk op het initiatief ingaan. Frank Kales was vanaf 1999 anderhalf jaar algemeen directeur bij Ajax. Kales' betrokkenheid bij dit project is saillant. Als topman van computergigant IBM volgde hij in 1999 Maarten Oldenhof op als algemeen directeur. Hij wilde Ajax naar Amerikaans model opzetten (Kales woonde vijf jaar in de States en had zich daar goed georiënteerd bij de grote sportclubs), maar kwam binnen Ajax steeds meer alleen te staan. Anderhalf jaar na zijn aanstelling vertrok hij 'wegens een De Supportersvereniging Ajax ziet vooralsnog geen toegevoegde waarde in de avajax. "Als SVA vinden we het belangrük dat supporters invloed hebben op publieksbeleid, maar dat doen we via wekelüks struc tureel overleg gedurende het seizoen. Voor grote thema's worden we in een vroeg stadium betrokken om input te geven. Denk hierbij aan de seizoenkaartprijzen, de CL-voorverkoop, wedstrüdoverleg. Wij vinden het waardevoller om vooraf inbreng te hebben dan achteraf kritische vragen te kunnen stellen," meldt voorzitter Daniel Dekker desgevraagd. De 90.000 leden tellende vereniging is wel verbaasd dat Kales vooraf geen contact heeft opgenomen. "Als je iets wilt veranderen, moeten de krachten gebundeld worden. Daarom hebben we ook contact met Frank Kales gezocht, maar hü gaf daar zelf geen gehoor aan. Wü bezitten zelf 150 aandelen en wonen de vergaderingen bü- Daar moet verantwoor ding worden afgelegd voor het gevoerde beleid. Wü vinden dat deze aandeelhoudersvergaderingen niet bedoeld zün voor het inbrengen van supportersbelangen. Daar zün andere platformen geschikter voor."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 12