TRUCJE VAN JAAP STAM 'IK MOET WENNEN AAN HET VELE SPELEN, OOK DOORDEWEEKS' BOERRIGTER Zondag: 2 oktober ajaxlife dag een jaar eerder ongeveer deed. "Dinsdag was altijd bikkeltraining bij RKC," zegt hij. "Het krachthonk in en twee trainingen. Ik vond dat niet erg." Het krachthonk heeft Boerrigter deels gevormd, legt hij twee dagen later op De Toekomst uit. "Ik was toen ik zes jaar geleden bij Ajax kwam echt een jongetje. Niets ver geleken met nu. Ik had echt spille beentjes en ook geen sterk lichaam. Jongens als Christian Eriksen en Nicolai Boilesen zijn veel volwas- sener dan ik op die leeftijd was. Zij komen gemakkelijk met de groep mee, zijn fysiek en mentaal verder in hun ontwikkeling. Ik ben echt een laatbloeier. Helaas. Ik was liever op mijn achttiende al zo sterk geweest. Maar je kunt niet zeggen: zo, ik ben achttien, nu ben ik er klaar voor." Een laatbloeier dus. Vandaar ook dat mensen dachten dat Boerrigter een breedteaankoop zou zijn. Van de Jupiler League naar de lands kampioen, niet veel spelers hebben die sprong met succes gemaakt. Nacer Chadli (van AGOVV naar FC Twente) was eigenlijk meer een uitzondering dan de regel. "Ik heb daar veel vragen over gehad, maar ik heb zelf vanaf het begin gezegd dat ik voor een basisplaats wilde vechten," aldus Boerrig ter. "Je had vorig jaar natuurlijk Lorenzo Ebecilio die het zeker niet onverdienstelijk deed. Ik kwam van buiten, vanuit de Jupiler League. Dan ga je er niet vanuit dat de trainer je meteen in de basis zet. Dat deed De Boer toch, ondanks dat ik in de voorbereiding kampte met een scheenbeenblessure. In de wedstrijd om de Johan Cruijffschaal kon ik een kwartier meedoen, dat ging goed. De afscheidswedstrijd van Edwin van der Sar speelde ik helemaal, en ik scoorde als laatste wijk. Hij had hetzelfde karakter als ik, maar was nog iets stiller. Hij liet zich bij RKC Waalwijk ook afbluf fen, zoals ik bij Ajax. Alleen hij kon dat niet omzetten, durfde niet tegen die gasten in te gaan. Hij heeft het niet gered in het betaalde voetbal, terwijl hij zeker wel talent had." tegen hem. Dat was bijzonder. In de eerste competitiewedstrijd tegen De Graafschap stond ik meteen in de basis." Boerrigter scoorde tegen de Super boeren, een week later was het tegen sc Heerenveen ook raak. Na het duel met VVV-Venlo werd hij geconfron teerd met een kritische noot van de trainer, die hem niet goed vond spelen. "Dat kreeg ik in elk geval van een verslaggever te horen. Ik zei tegen hem dat ik het niet overal mee eens was. De Boer bleek dat uitein delijk ook niet zo gezegd te hebben. We hebben daar verder niet over gesproken. Ik viel de trainer ook niet aan. Maar als ik het ergens niet mee eens ben, zeg ik dat. Sommige trai ners zijn daar minder van gediend. Zoals Jan Everse bij FC Zwolle. Hij schold me negen van de tien keer de huid vol. Daar zei ik ook wel eens wat van." Het is weer die mondigheid die hij bij Ajax heeft leren ontwikkelen. "Ik ben uiteindelijk ook wel dankbaar voor die periode bij Ajax. Ik weet een ander voorbeeld: Bij FC Twente speelde ik in de jeugd met twee andere talenten, Wout Brama en Gabriel Ozcan. Brama bleef, Ozcan en ik konden ook een contract teke nen, maar deden dat niet. Ik ging naar Ajax, Ozcan naar RKC Waal- Of hij voor AT5 een film pje wil inspreken. Veel tekst is het niet. 'Gefeli citeerd Basta'. "Echt leuk is dat niet na een nederlaag," stelt Boerrigter, maar enkele seconden later komen de woorden toch uit zijn mond. Hij probeert er zelfs bij te lachen. Take 1 voldoet aan de eisen. Dan is er vandaag toch nog wat gelukt, zal de linksbuiten ongetwij feld denken, na de 1-0-nederlaag bij FC Groningen. Voetballend mag Ajax terugkijken op de slecht ste wedstrijd onder Frank de Boer. Ook Boerrigter is niet goed uit de verf gekomen in de Euroborg. Op het eerste kwartier na dan. De linksbuiten kreeg wat hij twee dagen eerder al wenste: een tegen stander met een gele kaart op zak. Na elf minuten moest Maikel Kief- tenbeld al op de noodrem trappen. "Ik heb daarna de bal te weinig gehad," blikt Boerrigter na het duel terug. "We hadden veel meer gebruik moeten maken van de vele kaarten bij FC Groningen. Mis schien lag het ook wel aan mij dat ik niet vaak werd aangespeeld." Na de terugreis naar Amsterdam breekt een rustigere periode aan. Natuurlijk wachten de komende helaas' INTERVIEW 14-10-2011 weken nog koploper AZ en aartsri vaal Feyenoord in de Arena, maar door het interlandvoetbal heeft Boerrigter twee rustige weken voor de boeg. En die zijn welkom. "Een rustmoment kan geen kwaad. Ik merk wel dat het de laatste weken fysiek en mentaal zwaar was met twee Champions Leaguewedstrij den en de toppers tegen PSV en FC Twente. Ik moet wennen aan het vele spelen, ook doordeweeks. Het is weer wat anders dan alleen op vrijdagavond voetballen." Na het geven van zijn reactie en het inspreken van het filmpje loopt hij de catacomben in, en pakt zijn telefoon. Niet voor Find It, maar voor een belletje naar het thuis front. Geen wachtende ouders in de Euroborg, alleen de stilte van ploeg genoten die op hun eigen manier de nederlaag verwerken. Een verschil met eerdere wedstrijden dat Boer rigter liever niet ervaart. Debuut Ajax 30 juli 2011 (FC Twente-Ajax 2-1) Palmares Kampioenschap Jupiler League (RKC, 2011) Wedstrijden (minuten) - doelpunten 2011/2012 11 (858) 3 Geboren 16 oktober 1986 Ajax werkt dit seizoen met diverse individuele trainers. Voor Derk Boerrigter is de aanwezigheid van Mare Overmars op donderdag mooi meegenomen. De voormalige linksbuiten had net als de huidige Ajacied zijn snelheid als belangrijkste wapen. "Ik heb nu twee keer met Overmars getraind. Daar heb ik wel baat bij," aldus Boerrigter. "We trainen op bepaalde aannames, op loopacties." De aanvaller heeft echter ook baat bij de aanwezigheid van Jaap Stam. "Als verdediger weet hij welke bewegingen moeilijk te verdedigen zijn. Hij zei dat het handig was om in bepaalde situaties een bepaalde actie te doen. Welke? Dat ga ik natuurlijk niet zeggen. Maar ik heb er één geprobeerd tegen Real Madrid. Met succes. Alleen maakte Sergio Ramos een overtreding, dus kon ik na die actie niet door." Derk Boerrigter is woedend op Tim Breukers. De linksbuiten wil dat scheidsrechters eerder gele kaarten geven.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 10