11 BELGIË WACHT OP ZIJN EIGEN 15 MEI 'VERSTAND OP NUL ZETTEN, JE WOEDE BINNEN JE HOUDEN ajaxlife Gretig Toevalstreffer TOBY ALDERWEIRELD Dries Mertens stelde anderhalve maand geleden in NUsport dat België over vijfjaar wereldtop is. De rappe buitenspeler van PSV krijgt bijval van in elk geval één landgenoot: Toby Alderweireld. 'Waarom zou het niet kunnen?' INTERVIEW 09-09-2011 Vind je dat gevoel ook terug in de foto? "Nee, niet echt. Ik moest me bewijzen tegenover Jol en dat heb ik die periode al gedaan. Ik vind het belangrijk dat ik onder hem nog mijn basisplaats terugkreeg. Anders krijg je toch verhalen als: er is een nieuwe trainer, en daarom mag hij weer spelen. Op de foto is toch vooral opluchting te zien. Eindelijk kampioen." Dit wordt zijn jaar. Het is het antwoord dat de 22-jarige Belg geeft als hem wordt gevraagd hoe het nu gaat. Het is inmiddels ruim drie maanden geleden dat de foto werd gemaakt. Alderweireld is in de tussentijd oom geworden, heeft met België interlands gespeeld, en heeft al twee keer gescoord voor Ajax (zie kader). Voetballen gaat niet meer gepaard met uiterste emoties, zoals vorig seizoen. Geen immense druk in de voorronde van de Champions League, geen druk om de derde ster. En geen persoonlijke druk. Frank de Boer heeft vertrouwen in de verdediger. "Hij twijfelt nooit aan mij, zegt dat ik fouten mag maken. Dat is prettig." Alderweireld merkt een verschil in zijn eigen gemoedstoestand, ten opzichte van begin vorig jaar - toen eigenlijk ook alles nog voorspoedig verliep. "Je voelt dat iedereen na vier weken vakantie gretiger is. Ik heb dat ook. Zoals ze in België zeggen: de goesting is er. Ik had weer echt zin om wedstrijden te spelen, in de Champions Leagueloting. Het schoot niet op. Ik merk dat ik ongeduldig ben. Dat was vorig jaar toch anders. Ook toen hadden we zin in het seizoen, maar we moesten meteen vol aan de bak, en maar door blijven gaan. En dat terwijl de meeste spelers maar twee weken vrij waren geweest door het WK." Dit wordt zijn jaar, herhaalt hij nogmaals. "Ik ben ouder, een stapje verder. Het ging in de voorbereiding ook gemakkelijker. Als je achttien of negentien bent, zit je als het wat pittiger wordt toch tegen het niveau aan te hikken. Nu kan ik alles gemakkelijker aan. Ik voel me heel goed. Fysiek. Mentaal." Wat voor rol heeft de titel daarin gespeeld? "We zijn allemaal wel volwassener geworden. Veel spelers hebben nu toch twee, drie seizoenen achter hun naam staan. Als je zo jong bent en zo'n prestatie kunt neerzetten, moet dat wel betekenen dat je volwassen in je hoofd bent." De kampioenswedstrijd is daardoor ook een referentiekader voor komende topwedstrijden. "Natuurlijk. In de Champions League bijvoorbeeld. Als we nu naar Real Madrid moeten, staan we er anders in dan vorig seizoen, denk ik. We hebben ook een andere speelstijl. We gaan meer uit van onze eigen kracht in plaats van het neutraliseren van hun kracht. Wij kunnen niet met tien man voor de eigen keeper gaan spelen. We zijn gewend met druk vooruit te voetballen. Dat doen we nu onder De Boer. We komen daardoor beter uit de verf." Was vorig jaar de vreugde ook niet gewoon te groot dat jullie de groepsfase hadden gehaald? "Ja. We waren erbij. Dat was goed. Nu hebben we iets van: we zijn er weer bij, maar nu willen we overwinteren in de Champions League. We zullen minder onder de indruk zijn. Zeker na de winst op AC Milan hebben we het gevoel dat we meer kunnen op dit niveau dan we hebben laten zien. Tegen de topteams zullen we echt een goede dag moeten hebben, en zij een mindere, daar moet je realistisch over zijn. Maar wij kunnen het elke ploeg lastig maken, zeker in de Amsterdam Arena." Ron Jans verwoordde het mooi na Ajax - sc Heerenveen: soms moet je een speler gewoon de credits geven voor een mooie treffer. De trainer van sc Heerenveen wilde het doel punt van Alderweireld - uit een schot van dertig meter - niet afdoen als slecht doorschuiven van zijn eigen ver dedigers. "Soms moet je gewoon een com pliment geven." Dat het geen toevalstreffer was, bewees Alderweireld al twee weken eerder, tijdens de strijd om de Johan Cruijffschaal. De gelijkmaker tegen FC Twente kwam ook tot stand uit een schot van buiten het strafschopgebied. "Ik had in die wedstrijd iets meer durf moeten tonen," stelt de Belg, die met assists ook belangrijk was tegen VVV- Venlo en Vitesse. "Je moet met bravoure spelen. Dat heeft De Boer ook in de rust tegen me gezegd. Maar als ik verkeerd inspeel, staat Jan (Vertonghen, red.) of Daley (Blind, red.) bijvoorbeeld een- tegen-een. Je moet dus bepaalde risico's nemen." Is dat het verschil tussen jou en Jan? Hij maakt soms wel een rush over het hele middenveld. "Misschien ben ik iets meer verdedigend ingesteld dan Jan. Hij denkt wat aanvallender. Ik denk verdedigend, wil geen balverlies, want ik weet wat er dan kan gebeuren." Maar je krijgt de ruimte... "Ik moet ook wel iets sneller naar voren. Op de trainingen knal ik ze er ook in, dus waarom niet tijdens wedstrijden wat meer proberen? Het is nu al twee keer gelukt dit seizoen. De volgende mag me ook vrijlaten. Geen probleem." Na zijn doelpunt tegen sc Heerenveen balde Alderweireld weer zijn vuisten. En daar was ook weer een juichkreet. Allemaal net iets bedaarder dan tegen FC Twente, na de 2-0. Het was inderdaad wel het moment na het eigen doelpunt van Landzaat dat de foto werd genomen. Een minuut later was het overigens alweer 2-1, dankzij toenmalig tukker Theo Janssen. Alderweireld kan er, gezien de goede afloop, de humor wel van inzien. "Misschien liep Theo me al voorbij toen die foto werd gemaakt. Ik had toch verwacht dat de foto na de 3-1 werd gemaakt, omdat ik er toen zeker van was dat we kampioen werden. Hoe spannend de competitie dit seizoen ook wordt, het vorige evenaren zal heel moeilijk worden." M Geboren 2 maart 1989 te Wilrijk (België) Debuut Ajax 18 januari 2009 (NEC - Ajax 2-4) Palmares landskampioenschap: 2011 KNVB-beker: 2010 Wedstrijden (minuten) - doelpunten 2008/2009 8 (462) 0 2009/2010 45 (4005) 3 2010/2011 43 (3829) 5 2011/2012 5 (450) 2 Alderweireld gelooft dat België zich kan plaatsen voor het WK 2014. "Als je dit team ziet, de namen en de competities waarin we spelen, en onze leeftijd..." Alderweireld somt een aardig lijstje met namen op van spelers die in topcompetities spelen. Neem Daniel van Buyten (Bayern München), Vincent Kompany (Manchester City), Thomas Vermaelen (Arsenal), Romelu Lukaku (Chelsea), Axel Witsel (Benfica) en Eden Hazard (Lille). "Je moet niet te hoog van de toren blazen, maar we hebben zeker kansen om iets te bereiken. Als het een beetje meezit, natuurlijk. Als je van de individuen een team kan maken, dan zie ik kansen. Ik kan wel zeggen dat we dan een groot toernooi kunnen winnen, maar we moeten eerst maar eens aanwezig zijn." De laatste keer dat de Rode Duivels aanwezig waren op een eindtoernooi was op het WK in Zuid-Korea en Japan in 2002. Sindsdien overleefde de ploeg de kwalificatietoernooien niet meer. De kans dat België actief is op het EK volgend jaar is ook zeer klein. Alderweireld, rechtsback bij de Rode Duivels, meent dat kwalificatie voor het WK 2014 (Brazilië) haalbaar is, in een groep met Servië, Kroatië, Schotland, Macedonië en Wales. "We hadden ook Spanje en Frankrijk kunnen treffen. Het zal lastig worden om de uitwedstrijden te winnen, maar ik zie zeker mogelijkheden." De Belgische nationale ploeg moet echter door eenzelfde ongrijpbare barrière heen als Ajax tot het kampioenschap. België wacht op zijn eigen 15 mei. "Ik denk dat het een enorme euforie in het land bewerkstelligt als we er weer een keer bij zijn. Het is nu te lang geleden. Het land hunkert naar succes. Het is steeds net niet, of gewoon niet." Plaatsing voor het EK heeft Alderweireld overigens nog niet uit het hoofd gezet. "Het zal moeilijk worden, want we moeten alles winnen. Ook in Duitsland. Maar waarom zal dat niet een keertje lukken? Als we vroeg op voorsprong komen... Belgen kunnen goed verdedigen, haha. Nee hoor, we hebben gewoon een goed team."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 8